Jonge tong en PZC Zeeuwse rijwiel- en toervierdaagse begint miezerig vanuit Goes 20 AQUACULTUUR Eerste resultaten proefbedrijf bij Files ZMf Sawasdee XfT brieven woensdag 28 juli 2010 w De deelnemers fietsen vier dagen lang over Zeeuwse dijken en wegen. foto Willem Mieras door René Schrier goes - Gelukkig stond er gisteroch tend bij Sportpunt Zeeland in Goes een draaiorgel, om de vele fietsers die zich daar meldden wat op te vrolijken. Want de 22ste Zeeuwse rijwiel- en toervierdaagse begon met een somber en mieze rig weertje. Dat kon echter de 1250 deelnemers niet afschrikken. Uit alle delen van Nederland, België en Duitsland kwamen ze. Voornamelijk 55-plus- sers. Veel van hen hebben de laat ste volle week van juli al ruim van te voren in hun agenda aange streept. En gelet op de voorbereidingen die veel van hen maakten voor de start, kon geconcludeerd worden dat veel deelnemers wel vaker fiets tochten maken. Een beetje motre gen schrok de honderden fietsers in Goes dan ook niet af Mensen die mee willen fietsen hoeven niet verplicht alle vier de dagen mee te rijden. Een dagtocht is ook mogelijk. Daarbij kan geko zen worden tussen verschillende afstanden: 25, 40 en 60 kilometer. De eerste dag stond een tocht over Noord-Beveland op het program ma. Vandaag gaat het in de rich ting van Arnemuiden. Morgen staat de gemeente Reimerswaal op het programma en de laatste dag fietsen de deelnemers door de Zak van Zuid-Beveland. De organisatie was tevreden over de opkomst. Van te voren hadden zich al achthonderd mensen opge geven, een recordaantal. Van hen was er overigens een aantal giste ren niet op komen dagen. door Ben Jansen Ze waren van het formaat tienerhandschoen, maar inmiddels passen ze nau welijks meer op een mannenhand. De jonge tong die begin vorige maand is uitgezet in de vijvers van aquacultuurproefbe- drijf De Zeeuwse Tong aan de voet van de Zeelandbrug bij Colijns- plaat gedijt uitstekend. Vijftig gram wogen de tongetjes toen ze bij het proefbedrijf arri veerden. Inmiddels ligt het ge wicht tussen tachtig en honderd gram. Daarmee komen ze al aardig in de buurt van de maatstaf voor de slibtong (125 gram). „Ze groeien een gram per dag", zegt agrosysteemonderzoeker Sander Ruizeveld de Winter van Wagenin- gen UR, die de dagelijkse leiding van het proefbedrijf heeft. Niet alleen uit de gewichtstoena me van de tongen valt af te leiden dat ze het naar hun zin hebben in de vijvers van het proefbedrijf Rui zeveld de Winter aait voorzichtig over een tong die zich deze liefko- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vrijdag was de grootste file in (West-)Zeeuws-Vlaanderen sinds decennia. De N61 was door onge lukken afgesloten en de oost-tun nelbuis van de Westerscheldetun- nel was ook uren afgesloten. Oók rond Terneuzen en Philippine zat alles muurvast. Dit gebeurt dan op een vrijdag in de vakantieperiode, een dag dat (gelukkig) vele duizen den mensen komen en gaan naar hun respectievelijke toeristische be stemmingen. Zelf reed ik door de westbuis van de Westerscheldetunnel rond de zing spartelend laat welgevallen. „Kijk eens wat een mooi intacte slijmlaag. Dat is een teken dat ze super gezond zijn." Die slijmlaag beschermt de vis tegen bacteriën en ander ongerief Ook de schelpdieren groeien als kool. De tapijtschelpen die in juni speldeknopgroot zijn uitgezaaid, zijn nu al een centimeter of twee. En ook de proeven met mosselen en oesters geven bemoedigende re sultaten te zien. Alleen bij de kok kels is sterfte opgetreden. Mogelijk wordt die veroorzaakt door hetzelf de probleem dat grote aantallen kokkels het loodje heeft doen leg gen in de Oosterschelde en de Waddenzee. De hoge temperaturen van de afgelopen weken wa ren de belangrijkste test case voor De Zeeuwse Tong. Ruize veld de Winter: „Op de plek waar het water de vijvers met tong bin nenkomt, is de temperatuur maxi maal 22 graden gebleven. In ande re delen van de vijvers, waar de tong op zoek moet gaan naar za gers om te eten, was het wel wat warmer. Eigenlijk hoort de tempe- middag, en had Radio 1 op. File meldingen in heel Nederland te ho ren, maar niets van Zeeuws-Vlaan- deren. Onderneem snel actie om de automobilist beter te informe ren, óók in Zeeland! Tonny Veerman Christiaansenstraat 15, Aardenburg De Zeeuwse Milieufederatie gaat weer meer naar de achterban kij ken (krant, 23 juli). De reden is na tuurlijk, dat men zoveel mogelijk projectsubsidie van de provincie wil zien los te krijgen. De perso neelskosten van de ZMf zijn voor dit jaar immers begroot op 599.150 euro. De bevolking moet gepaaid worden en de krant laat zich gewil lig als spreekbuis gebruiken. Vol strekt zinloze projecten als een Zeeuwse zonnecoöperatie, de buurtauto, klimaatstraatfeesten, een klimaatneutraal dorp enzo voort moeten doorgedrukt worden www.cambodja-sawasdee.nl Jumpin' de Weel Nisse door de provincie aangemerkt als Topsport Evenement "Nationaal springen en dressuur" Locatie: Brilletjesdijk 3 te Nisse. Datum: 29 juli t/m 1 augustus a.s. Informatie: www.deweelruiters.nl De organisatie gaat tijdens dit evenement voor het 3e achtereenvolgende jaar benefiet activiteiten organiseren voor Stichting Sawasdee ter onder steuning van educatieve schoolprojecten voor weeskinderen in Cambodja. Zo worden ingebrachte paardensport attributen verkocht, Sawasdee ver koopt handwerk producten uit Cambodja en er is een loterij en kunstvei ling. Dank zij een aantal vrijwilligers en sponsoren kan dit alles gerealiseerd worden. De tapijtschelpen die in juni speldeknopgroot zijn uitgezaaid, zijn nu al een centimeter of twee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22