buitenland 19 egen Vlaanderen Geen zorgen Defensie over lekken stukken VS Gevangenisdirecteur achter moorden Mexico Verzwegen dossiers: Nieuw hitterecord Russsiche hoofdstad Tiener overleeft val van 15e verdieping Activist voltooit zeereis met afvalboot Doden bij busongeluk in Afghanistan Eerste veroordeling piraterij op Seychellen Politie verhoort Liliane Bettencourt Dikste vrouw van Groot-Brittannië heeft zich letterlijk dood gegeten Israëlische helikopter gecrasht dinsdag 27 juli 2010 WikiLeaks is in 2006 opgericht door wetenschappers, journalisten en dissidenten om op internet een plek te bieden waar klokkenluiders hun materiaal kunnen 'lekken'. Wie er precies achter de site zitten, is onbe kend. De site heeft de afgelopen jaren meermaals van zich laten horen, onder meer door een handboek te publi ceren waaruit blijkt dat sommige gevangenen op Gua- ntanamo Bay niet met hulpverleners van het Rode Kruis mogen praten en door gegevens te publiceren uit de gehackte e-mailbox van Sarah Palin. Op 5 april van dit jaar bracht WikiLeaks een video (bekend als Collateral Murder) van een Amerikaanse helikopteraanva! in Bagdad in 2007 naar buiten. Te zien is dat twaalf Iraakse burgers worden gedood, on der wie twee medewerkers van persbureau Reuters. De Pakistaanse geheime dienst ISI steunt de Taliban actief'met wa pens, transportmiddelen, geld en tactische informatie terwijl Paki stan formeel een bondgenoot is van de VS. De veiligheidssituatie in Afghani stan is veel slechter dan openlijk wordt toegegeven. De Taliban be zitten onder meer warmtezoeken- de raketten waarmee ze vliegtui gen en helikopters kunnen neerha len, er komen veel meer burgers om door toedoen van Amerikaan se en westerse troepen dan for meel wordt bekendgemaakt. Zeker 144 incidenten met honder den doden zijn verzwegen. Daaron der ook beschietingen van bussen. Als dit soort gevallen toch bekend worden, worden ze gebagatelli seerd. De schuld wordt bewust bij anderen gelegd. Onbemande vliegtuigen (drone's) hebben veelal mankementen waar door ze neerstorten. Dat wordt ver zwegen. Waardevolle technologie komt zo in Talibanhanden. Het aantal aanslagen met berm- bommnien is veel hoger dan aange nomen: 7155 in 2009 tegen 308 in 2004. Er vallen ook veel meer slachtoffers bij dan algemeen be kend. In augustus 2009 alleen al 429 doden en gewonden, In Afghanistan werkt een geheime 300 man tellende VS-legereenheid, Task Force 373, die 2058 indivi duen moet vangen of doden. Dege nen die gevangen worden verdwij nen spoorloos. Bij liquidaties wor den vaak de verkeerden gedood. foto Kevin Frayer/AP niet in te zitten. De exit-strategie is immers al bepaald. Dat proces zal hoogstens een extra stimulans krijgen. Net als de zoektocht naar de bronnen van WikiLeaks. Eer der werd al bekend dat het Ameri kaanse leger plannen had Wiki Leaks te 'vernietigen'. Assange heeft al aangegeven dat WikiLeaks nog eens pakken ander gevoelig materiaal heeft ontvang en uit militaire bronnen. Een ver zoek vanuit het Pentagon (ministe rie van Defensie) om daar over te onderhandelen, heeft Assange naar eigen zeggen afgewezen. den haag - Het ministerie van De fensie maakt zich wat betreft de Nederlandse aspecten geen zorgen over het uitlekken op internet van ruim 90.000 geheime documen ten over de acties van de Amerika nen in Afghanistan. Een woordvoerder van het departe ment zei gisteren dat men de geo penbaarde informatie in de gaten houdt, maar dat alle incidenten met Nederlanders de afgelopen ja ren zijn gemeld. Nederland komt in de documen ten voor. In maart 2007 onder steunt een Apache-helikopter de Afghaanse politie. Bij een gevecht komen vier mensen om en raken er zeven gewond. Dat meldt het ministerie ook, maar niet expliciet dat het om burgerdoden gaat. Eerder maakte het ministerie na een beroep op de Wet openbaar heid van bestuur (Wob) bekend dat er zeker tachtig burgers waren gedood bij Nederlandse acties en 120 mensen gewond waren ge raakt. Over de acties van coalitiegenoten van de Isaf of over het uitlekken van geheime documenten op zich wil de Defensiewoordvoerder niets kwijt. „We vinden er niks van, we hebben er geen mening over en gaan niet over elkaar pra ten." De website WikiLeaks zette gehei me documenten van het Ameri kaanse leger online die gaan over de periode tussen 2004 en 2009. Nederland zit sinds het voorjaar van 2006 in Uruzgan toen de mis sie werd voorbereid die in augus tus 2006 in die provincie begon. Nederland heeft ook F-16-ge- vechtsvliegtuigen vanuit Kandahar ingezet die in het hele land actief zijn, vaak op verzoek van Isaf-coali- tiegenoten. Ook Apache-helikop ters zijn buiten de grenzen van Uruzgan actief Maar Defensie in Den Haag gaat ervan uit dat hier over niets nieuws te vinden valt, omdat alle inzet wordt gemekLen ook getoetst aan de regels, ook. als andere landen de opdrachtgever zijn. Q www.wikileaks.org wardiary.wikileaks.org MOSKOU In Moskou is het gisteren 37,2 gra den geworden, de hoogste tempera tuur ooit gemeten in de Russische hoofdstad. Tot nu toe stond het hit terecord voor Moskou op 36,8 gra den, gemeten in juli 1920, aldus Russische meteorologen. Er is nog geen einde in zicht van de hitte golf, die de Moskovieten roostert en die al het leven van tientallen personen heeft geëist. WELLINGTON Een Nieuw-Zeelandse tiener heeft een val van de vijftiende verdie ping van een flatgebouw overleefd. De 15-jarige jongen viel van het bal kon van zijn ouderlijk huis en kwam door het dak van een par keergarage heen vijftien verdiepin gen lager op een betonnen vloer te recht. Omdat zijn val door het gara gedak was gebroken kwam de klap bij de landing niet al te hard aan. SYDNEY De milieuactivist David de Roth schild heeft zijn oceaanreis van San Francisco naar Sydney met een zeilboot van plastic flessen met suc ces voltooid. De tocht van de cata maran Plastiki, waarvan de romp 12.500 plastic flessen bevatte, was bedoeld als protest tegen verspil ling. Tijdens de reis zijn naar schat ting in de VS twee miljard plastic flessen weggegooid. CHELMSFORD KANDAHAR Een busongeluk in het zuiden van Afghanistan heeft gisteren aan ze ker 26 mensen het leven gekost, 22 inzittenden raakten gewond. De bus was van de provincie Kanda har onderweg naar de hoofdstad Kabul, toen de chauffeur door een hobbel op de weg de macht over het stuur verloor. Het voertuig vloog door de lucht en sloeg een paar keer over de kop. VICTORIA Op de Seychellen in de Indische Oceaan is gisteren voor het eerst een veroordeling uitgesproken we gens piraterij. Elf Somaliërs kregen tien jaar cel. Het scheepsverkeer in de Indische Oceaan aan de Hoorn van Afrika wordt al jaren geteis terd door Somalische piraten. Een internationale vloot pakt geregeld piraten op, maar laat de berechting over aan Kenia en de Seychellen. PARIJS De Franse politie heeft de 87-jarige, puissant rijke Liliane Bettencourt verhoord over het mogelijk ontdui ken van belastingen en witwassen van geld. In het verhoor zouden s ook beschuldigingen van Betten- courts ex-boekhoudster aan de or de zijn gekomen. Die beschuldigde Bettencourt van illegale donaties aan conservatieve politici tijdens de verkiezingscampagne in 2007. Sharon Mevsimler (40 jaar, 286 ki lo), de dikste vrouw van Groot-Brit tannië, is afgelopen weekend over leden aan een hartaanval. Het zie kenhuis had haar op een streng dieet gezet, maar familie verzorgde haar stiekem met ongezonde kost. Ooggetuigen zagen hoe familiele den fish and chips (gebakken vis met patat) en familieporties gebak ken kip het ziekenhuis in smokkel den, waar zij al maanden in een speciaal versterkt bed lag, zo meld den Britse media maandag. Mevsimler, een moeder van vier kinderen, had al jaren continu ver zorging nodig. Haar man had daar om zijn baan als kok opgegeven. In het ziekenhuis in Chelmsford bij Londen kreeg zij zuurstof toege diend omdat zij door de druk van haar lichaamsgewicht op haar lon gen niet meer goed zelfstandig kon ademen. Sharon Mevsimler begon last te krijgen van vreetbuien na een post natale depressie. Pijnlijk detail: toen de vrouw naar het mortua rium werd gebracht, bezweek de brancard onder haar gewicht. geding aan. Enkele uren later ge lastte de rechter al het onmiddellij ke vertrek van de zigeuners. Maar die voelden daar niets voor. Vol gens de West-Vlaamse gouverneur Breyne 'hebben deze mensen een heel andere opvatting over bezit dan wij. Zij begrijpen niet dat je niet zomaar een stuk land kunt be zetten.' Zij voelen zich slachtoffer omdat zij nergens welkom zijn, al dus Breyne. Woordvoerder Johnny Michelet van de zigeneurs erkent dat. „Wij vragen geen toestemming, want in 95 procent van de gevallen wor den wij toch geweigerd." Burgemeester Hendrik Verkest van Wingene klaagt dat het moei lijk afspraken maken is met de Fransen. Gistermiddag werd uren lang onderhandeld. Uiteindelijk wordt afgesproken dat de groep vandaag om tien uur zal vertrek ken, en de boer een schadevergoe ding van 1000 euro krijgt. Maar tot verbijstering van velen blijkt de gemeente Wingene daar van zelf 700 euro voor haar reke ning te nemen. „Als we dat niet ge daan hadden, was het misschien tot rellen gekomen. Ze zeggen dat zij geen geld hebben. Dit was de beste oplossing", zegt burgemees ter Verkest. Maar aan de luxe kampeerwagens en peperdure Mercedessen, BMW's en Porsches te zien, is geld niet het probleem van de groep, geeft Verkest toe. BOEKAREST - Een helikopter met aan boord zes Israëlische militai ren en één Roemeense militair is gisteren vlakbij Zarnesti, in het bergachtige Centraal-Roemenië, tijdens een oefening neergestort. Dat heeft de Roemeense minister van Defensie Constantin Spanu gisteren gezegd. Reddingswerkers hebben op de plaats van de crash vier lichamen gevonden. Volgens Spanu vloog de Israëli sche transporthelikopter op gerin ge hoogte en was er geen radiocon tact meer mogelijk. De oorzaak van de crash is nog onduidelijk, maar een reddingswerker zei dat de helikopter in brand is gevlogen. MEXICO-STAD - Bewakers van een gevangenis in het noorden van Mexico hebben met medeweten van hun directeur gevangenen vrij gelaten en van wapens voorzien, zodat zij leden van een rivaliseren de drugsbende konden vermoor den. Ruim dertig mensen zijn door de gevangenen om het leven gebracht. De directeur van de gevangenis in Gomez Palacio, in de deelstaat Du- rango, en drie leden van het bewa kingspersoneel zijn onder een vorm van huisarrest geplaatst, in afwachting van verder onderzoek. Dit heeft de Mexicaanse justitie be kendgemaakt. De gevangenen werden feitelijk in gezet als een doodseskader, met de opdracht bepaalde figuren uit de weg te ruimen. Ze kregen van de gevangenis wapens en officiële voertuigen mee en kwamen na hun missie weer terug. De groep gevangenen wordt ervan verdacht zeker drie bloedbaden te hebben aangericht. De recentste voltrok zich op 18 juli in de nabij Gomez Palacio gelegen stad Torreon. Zeventien meest jonge gasten van een feest werden toen neerge- maaid. De andere twee bloedba den werden in twee bars in Tor reon aangericht, op 1 februari en x 15 mei van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9