Vuile oorlog wordt vem bomaanslag .rak Groep reli-zigeuners teistert Canada en EU knijpen Iran ook af België wil net als Schiphol boete innen AFGHANISTAN Over de oorlog in Afghanistan wordt veel geheimgehouden, blijkt uit documenten die WikiLeaks heeft gepubliceerd. Defensie in Nederland is niet bezorgd. BRUSSEL - In navolging van de VS leggen Canada en de Europese Unie Iran nieuwe sancties op om het land te dwingen te onderhan delen over het kernprogramma. Zo wordt het verboden te investe ren in de Iraanse olie- en gassec- tor, de ruggengraat van de econo mie van de islamitische republiek. Iran is een grote leverancier van ru we olie, maar heeft zelf weinig raf finaderijen en moet daarom benzi ne importeren. Ook op het gebied van handel, fi nanciële diensten en transport ko men er beperkingen. De EU-lan- den verminderen ook het verstrek ken van visa en bevriezen de tegoe den en bezittingen van Iraanse banken, de Iraanse Revolutionaire Garde evenals het staatsscheep- vaartbedrijf Irisl. De EU spreekt van een 'omvat tend en robuust pakket van maat regelen', aldus een verklaring van ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen. De ministers zijn maandag in Brussel bijeenge komen over de scherpere sancties. D66-Europarlementslid Marietje Schaake vraagt zich af of de nieu we sancties het gedrag van de machthebbers in Teheran verande ren: „Eerdere sancties hadden geen resultaat. De leans is groot dat de macht van hardliners zoals de Revolutionaire Garde versterkt wordt." BRUSSEL - Dat Nederlanders hun openstaande verkeersboetes moe ten betalen als ze deze zomer op Schiphol voor een vliegvakantie willen vertrekken, wekt belangstel ling bij de Belgische demissionaire staatssecretaris voor Verkeer Etien- ne Schouppe. In België bestaat zo'n systeem niet en blijven verkeersboetes nogal eens onbetaald. „We gaan ons goed informeren om daarna te kijken wat er even tueel mogelijk is", aldus een woordvoerder van de staatssecreta ris gisteren in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Probleem is dat België geen simpel bestand van verkeersboetes heeft. De inning loopt via de ministeries van Justitie, Financiën en Binnen landse Zaken. Bovendien verdeelt België de opbrengst over de deel staten. Voordat België het Schiphol-sys- teem invoert, moeten er dus eerst hervormingen plaatsvinden. Dat is in België niet eenvoudig. Demissionair minister Stefaan De Clerck (Justitie) had een voorstel klaar om alle geldboetes te laten in nen door diensten van zijn eigen departement. Door de val van de regering dit voorjaar stierf het plan echter een stille dood. BAGDAD - Bij een dubbele aanslag met bomauto's zijn gisteren nabij de Iraakse stad Karbala 25 doden gevallen. Zeker 68 mensen raakten gewond. Dat heeft de politie be kendgemaakt. Militanten brachten op ongeveer drie kilometer van elkaar twee au to's met explosieven tot ontplof fing. Het doelwit van de aanslagen waren sjiitische pelgrims. De bede vaartgangers waren op weg naar Karbala voor de viering van Shaba- niyah, een belangrijke sjiitische feestdag waar honderdduizenden sjiieten vanuit het hele land op af komen. De aanslagen zijn nog niet opgeëist maar de gebruikte metho de draagt het kenmerk van soenni tische extremisten. door onze correspondent Hans de Brajro WINGENE - Een -groep van zo'n ze venhonderd rondtrekkende Franse zigeuners is in een week tijd de schrik van Vlaanderen geworden. Zij behoren tot de protestantse reli gieuze beweging Vie et Lumiere en zeggen de Belgen te willen be keren, maar die zien ze liever gaan dan komen. Een week geleden streken zij neer in de kustplaats Nieuwpoort, afge lopen zondagavond verkasten zij naar Wingene bij Brugge. Elke Vlaamse burgemeester slaat de schrik om het hart dat zijn ge meente de volgende wordt. Moge lijk trekken de zigeuners de ko mende dagen Nederland binnen. Hun aanpak is agressief. Zond.er aankondiging vooraf en zonder toestemming te vragen, bezetten zij met ruim tweehonderd auto's, caravans en campers in snel tem po een stuk ongebruikte land bouwgrond. Voor de eigenaar van de schrik bekomen is, heeft hij een tijdelijke camping op zijn grond. Steeds beloven zij hooguit een week te blijven. „Maar een dag is al te lang'", zegt een bewoner van de Beernemsestraat in Wingene, die sinds zondagavond uitkijkt op het geïmproviseerde kampeerter rein. Behalve dat ze daar onrecht matig staan, doen ze niets ver keerds, geeft hij wel toe. „Maar je weet nooit." De zigeuners zeggen niets kwaads in de zin te hebben. Zij zijn hier 'om de blijde bood schap te brengen'. Ze zetten een grote tent op, waarin iedereen wel kom is voor de dienst, zegt hun woordvoerder Johnny Michelet. Maar geen Vlaming is tot nog toe voor hun bekeringsdrift gevallen. De boer in Nieuwpoort op wiens grond zij vorige week stonden, kreeg bij hun vertrek 800 euro schadevergoeding. Hij had 8000 euro geëist. De gemeente kreeg 400 euro voor de inderhaast ge plaatst we's en het reinigen van het terrein. De eigenaar van de grond in Win gene wilde het niet zo ver laten ko men. Hij spande gisteren een kort De documenten die website WikiLeaks openbaar heeft gemaakt, schetsen een zwart beeld van de oorlog in Afghanistan. De Amerika nen zijn niet blij. door Carel Coseling DEN HAAG - Klokkenluiderswebsite WikiLeaks had de operatie goed voorbereid. Wekenlang is er op het materiaal gestudeerd. En is er gewikt en gewogen over de open baarmaking. De hoofdredacties van drie prominente media - The New York Times (VS), The Guar dian (Groot-Brittannië) en Der Spiegel (Duitsland) - werden inge seind en kregen toestemming het materiaal in te zien en te publice ren. Tegelijk met openbaarmaking via WikiLeaks. Gisteren was het zo ver: meer dan 91.000 tot nu toe geheime rappor ten over de oorlog in Afghanistan werden vrijgegeven, op 15.000 na waarvan de inhoud nog nader wordt bekeken. The Afghan War Diaries (De Afghaanse oorlogsdag boeken), vooral geschreven door Amerikaanse soldaten en mede werkers van inlichtingendiensten, zagen het licht. Stukken die pijnlijk duidelijk ma ken hoe de oorlog zich tussen 1 ja nuari 2004 en 31 december 2009 ontwikkelde. Materiaal dat een zeer zwart beeld schetst van de ge vechtshandelingen en alles wat er mee te maken heeft. De publicatie trof de regering- Obama hard. Volgens generaal Ja mes Jones, veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president, is door de openbaarmaking de nationale veiligheid van de VS in gevaar ge bracht, net als de levens van Ame rikanen en hun wapenbroeders. Topambtenaren haastten zich te verklaren dat het materiaal vooral de periode van president George Bush betrof en dat het onder Oba- ma door een nieuwe strategie alle maal anders is geworden. Boven dien is WikiLeaks 'subjectief. De publicatie komt op een mo ment dat de twijfel over de oorlog met de dag groeit. Op 20 juli sprak de internationale gemeenschap op nieuw over Afghanistan. Besloten werd dat de Afghanen vanaf 2014 zelf een leidende rol moeten spe len bij het waarborgen van de vei ligheid. Veel landen, ook de VS, willen hun militaire aanwezigheid in Afghanistan gaan afbouwen. In de VS heeft senator John Kerry, partijgenoot van Obama, al laten weten dat de strategie voor Afgha nistan aan de hand van de nu uit gelekte documenten opnieuw be paald moet worden. Kerry: „Dit zet vraagtekens bij het realiteitsge halte van ons beleid inzake Afgha nistan en Pakistan." In legerkring- en en binnen de inlichtingendien sten is men duidelijker. Daar wordt het lek als een 'catastrofe' bestempeld. Julian Assange, woordvoerder van WikiLeaks, zei te hopen dat de pu blicatie bijdraagt aan beter begrip over de oorlog in Afghanistan en moderne oorlogsvoering in het al gemeen. Gisteren werd nog be kend dat de Navo 45 burgers heeft gedood in de provincie Helmand. Duidelijk is dat de oorlog vuil is doch dat dat voor de buitenwereld zo veel mogelijk verzwegen wordt. Dat wordt nu alleen helder door tienduizenden uitgelekte rappor ten van de betrokkenen zelf, ter wijl de oorlog nog gaande is. En dat maakt het geval zo brisant. Een beleidswijziging op grond van de nu vrijgekomen stukken lijkt er Amerikaanse soldaten zijn op 23 juli verwikkeld in een gevecht met opstandelingen in de provincie Helmand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8