Magneet risico voor kinderen 61 binnenland Bloemrijk liberaal met natuurlijk gezag Rondreizen SPANJE Electriciteit opgewekt uit uitlaatgassen KRAS L Ia Meinoriam 1931 - 2010 dinsdag 27 juli 2010 Wie Henk Vonhoff één keer had gezien en gehoord, ver gat hem nooit meer. De WD-coryfee straalde een natuurlijk gezag uit. Afgelo pen zondag overleed hij. door Dick van Rietschoten Die massieve kop, dat sonore stemgeluid, de bourgondische ge stalte, het bedachtza me formuleren, ze droegen bij aan het onverwoestba re imago van de liberale coryfee. Overigens was de geboren Amster dammer Hendrik Johan Lubert Vonhoff (22 juni 1931) vrij kort in de nationale politiek actief: vijf jaar als Kamerlid en krap twee jaar als staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijke Werk. Henk Vonhoff was een VVD'er van het eerste uur. Hij kwam uit een rood nest, maar koos als 16-ja- rige voor het liberalisme. Toen in januari 1948 in Amster dam de WD werd opgericht, als product van de toenmalige Partij van de Vrijheid en een groep te leurgestelde PvdA'ers, was middel bare scholier Henk Vonhoff bij de oprichtingsvergadering. Van 1957 tot 1967 was hij geschiede nisleraar. Hij verliet het onderwijs bij zijn entree in de Tweede Ka mer. In de jaren voor zijn Kamer lidmaatschap had Vonhoff binnen de WD al geregeld zijn hoofd bo ven het maaiveld uitgestoken. Hij had zich een actief bestuurslid van de WD-afdeling Amsterdam ge toond, was in 1963 toegetreden tot het landelijk partijbestuur en gold als een liberaal pursang en aller minst als conservatief denker. Zijn echtgenote Loes Luijendijk werd voor de WD gemeenteraadslid van Amsterdam en trad eind jaren zeventig toe tot de Eerste Kamer. Als Tweede Kamerlid stortte Henk Vonhoff zich vooral op onderwijs en maatschappelijk welzijn. In 1971 werd hij staatssecretaris voor Cultuur, Recreatie en Maatschap- Henk Vonhoff pelijk Werk werd in het kabi net-Biesheuvel. Ook zijn interesse voor de sport was mooi meegeno men. Toen hij nog niet zo'n om vangrijke gestalte had, was Von hoff zelfs KNVB-scheidsrechter. De functie van staatssecretaris gold destijds overigens in veler ogen als een troostprijs voor het mislopen van het WD-fractielei- derschap. Hij was samen met foto Dennis F. Beek/GPD Hans Wiegel kandidaat om fractie voorzitter Geertsema op te volgen, maar de fractie koos Wiegel. He laas voor Vonhoff was het kabi net-Biesheuvel maar een kort le ven beschoren, zodat hij al in mei 1973 terugkeerde naar de Tweede Kamer, waar hij nog een jaar het kabinet-Den Uyl meemaakte. Een PvdA-hater is Vonhoff in te genstelling tot veel partijgenoten nooit geweest. Hij was net als D66-voorman Hans van Mierlo voor samenwerking tussen libera len en sociaal-democraten, al was het alleen al om de 'vanzelfspre kend geworden machtspositie' van het CDA te breken. In de jaren ne gentig kreeg hij met de paarse kabi netten zijn zin. In 1974 werd Vonhoff burgemees ter van Utrecht. In 1980 volgde hij de beminnelijke liberaal Toxopeus op als commissaris van de konin gin in Groningen. Zestien jaar was hij het boegbeeld van de provin cie. Ondanks zijn opereren in de luw te trad Vonhoff vaak in de schijn werpers. Ook als voorzitter van het Nederlands Olympisch Comi té, dat midden jaren tachtig ver geefse pogingen deed de Olympi sche Spelen van 1992 naar Amster dam te halen, liet hij zijn bronzen stemgeluid menigmaal horen. In 1986 zag het er naar uit dat hij minister van Defensie zou worden in het tweede kabinet-Lubbers (zijn partij had hem gevraagd) maar omdat hij enkele eisen stelde die niet konden worden gehono reerd, liep die weg dood. Ook na z'n actieve politieke leven dook Vonhoff nog van tijd tot tijd in de media op, hetzij als juryvoor zitter van het traditionele jaarlijk se Groot Dictee der Nederlandse Taal, hetzij als commentator, waar bij hij gul met stijlbloemen strooi de. Om bijvoorbeeld te illustreren dat elk politiek probleem z'n eigen hedendaagse maatregelen vergt, zei hij enkele jaren geleden: „In de politiek geldt dat je de honger van vandaag niet kunt stillen met de maaltijd van gisteren." En een halfjaar na de dood van Pim Fortuyn sprak hij terugblik kend: „Fortuyn was een koe die veel melk gaf, maar telkens de em mer omstootte voordat die vol was." In mei 2008 waarschuwde Von hoff in de negende Van Randwijk lezing in Vlissingen dat vrijheid geen vanzelfsprekende zaak is. Hij stelde dat vrijheid ook in Neder land voortdurend dreigt te wor den aangetast. „Het voornaamste spanningsveld ligt bij de eigen overheid." SPEELGOED Ouders moeten beducht zijn op de risico's van magnetisch speel goed. Ingeslikte magneten trek ken elkaar aan in het lichaam, met inwendige verwondingen tot gevolg. Jaarlijks belanden twintig tot dertig kinderen op de Eerste Hulp. DEN HAAG - Magnetisch speelgoed vormt een nieuw, groot gezond heidsgevaar voor kleine kinderen, waarop ouders veel meer moeten letten. Daarvoor waarschuwen art sen en het veiligheidsinstituut Consument en Veiligheid (C8tV). Kinderen slikken steeds vaker mag netische delen in, waarna de mag neetjes elkaar in het lichaam aan trekken en zich een weg banen door het lichaam. Soms met geper foreerde darmen tot gevolg. Volgens cijfers van C8cV komen jaarlijks tussen de twintig en der tig kinderen op de Eerste Hulp te recht nadat zij een magnetisch voorwerp inslikken. Door de groeiende populariteit van compu terspelletjes, elektronisch en mag netisch speelgoed is het inslikken van platte batterijtjes en kleine magnetische speeltjes toegeno men. Het instituut noemt de mag neten en batterijen "een relatief nieuw gevaar' en roept ouders op alert te zijn bij de aanschaf van nieuw speelgoed. Ouders zijn zich volgens de des kundigen onvoldoende bewust van de gevaren. Ook kleine batte rijen zijn gevaarlijk, die kunnen in het lichaam gaan lekken waardoor giftige stoffen vrijkomen. Een en kele keer overlijdt een kind hier door. mmmmmmmm sbssss msm - ss® DELFT - Industriële uitlaatgassen hoeven niet langer ongebruikt de lucht in te gaan. Wetenschappers van onder meer de TU Delft, onderzoeksinstituut TNO en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium hebben een installatie ontwikkeld die uit laatgassen gebruikt om stroom op te wekken. De installatie zet de restwarmte uit uitlaatgassen om in elektriciteit. De centrale draait geheel op warm te uit uitlaatgassen die anders in de atmosfeer verdwijnen. Met be hulp van die warmte wordt water omgezet in stoom, die vervolgens een elektriciteit opwekkende turbi ne aandrijft. Eén apparaat kan genoeg stroom produceren voor driehonderd huis houdens. De techniek is overal toepasbaar waar veel uitlaatgassen vrijkomen. Karakteristiek ANDALUSIË Grand Tour ANDALUSIË Pittoresk ANDALUSIË ANDALUSIË MAROKKO ■mil)Jll]J!UUII,J,I.U.*i:«l 8-daagse rondreis o.b.v. ontbijt en 4 x diner Vertrek: do. van 26/8 t/m 28/10 vele gegarandeerde vertrekdata met o.a. Ronda, Jerez de la Frontera, Sevilla, Córdoba en Granada inclusief vlucht, verblijf, excursies, entree Alhambra en Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/35682 Incl. 5 dagen aan de Costa del Sol! 15-daagse rondreis o.b.v. ontbijten 11 x diner Vertrek: do. van 26/8 t/m 28/10 gegarandeerd vertrek t/m vertrek 23/9 met o.a. Cadiz, Gibraltar, Sevilla, Arcos de la Frontera, Córdoba en Granada inclusief vlucht, verblijf, excursies, entree Alhambra en Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/38125 en /38126 15-daagse rondreis o.b.v. ontbijt en diner Vertrek: van 26/8 t/m 21/10 verblijf in 4-sterren hotel aan de Costa del Sol, bezoek aan o.a. Malaga, Gibraltar, Granada, Sevilla en Nerja inclusief vlucht, verblijf, excursies, entree Alhambra en Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/35057 Prachtige combinatiereis! 15-daagse rondreis o.b.v. ontbijt, 1 x lunch en 11 x diner Vertrek: van 26/8 t/m 28/10 gegarandeerd vertrek: 16-30/9 en 14/10 met o.a. Granada, Sevilla, Cadiz, Fès, Marrakech, Casablanca en Rabat inclusief vlucht, verblijf, excursies, entree c Alhambra en Ned.sprekende reisleiding l Zie www.kras.nl/74726 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Jj-reizen 0f \s Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserve/ingskosten en Calamiteitenfonds. Henk Vonhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6