Van het Thoolse pluche 18 KNRM Hansweert lang zoet met lek bootje Terneuzense sluisdeur A laat zich koesteren De nijlpaarden houden zich schuil Marianne Velthuis maakte een opmerkelijke carrièreswitch. Vier maanden geleden was ze nog wethouder in Tholen. Nu organiseert ze rondreizen door het straatarme Burkina Faso. 24 aug t/m 4 sept 2010 nazom tel. 0900 - 33 000 33 dinsdag 27 juli 2010 i BURKINA FASO door Rob Paardekam terneuzen - Nog zo'n twee weken wachten en sluisdeur A van de Ter neuzense Westsluis kan terug in haar element. Rijkswaterstaat laat groot onder houd aan de sluisdeur uitvoeren. Dat moet eens in de zestien jaar ge beuren. De Westsluis, de grootste van Terneuzen, telt vijf deuren. TXvee aan de noordzijde, één in het midden en twee aan de zuid kant. Drie krijgen deze periode een grote onderhoudsbeurt. Sluis deur C, de middelste, is al onder handen genomen. D, de op één na zuidelijkste deur, volgt nog. Die moet in oktober klaar zijn. Sluisroldeur A staat sinds enkele weken op het droge in het deur dok, waarin die normaal staat als schepen passeren. Het gevaarte is een paar meter opgevijzeld. De rol deur wordt civiel- en elektrotech nisch helemaal binnenstebuiten ge keerd, geschilderd en geconser veerd. Zodat die er, ijs en weder dienende, weer zestien jaar tegen kan. Nee, als haar dochter niet in Burkina Faso had ge woond, was Marianne Velthuis daar waar schijnlijk nooit terecht gekomen. Een reis naar Afrika stond wel op haar verlanglijstje, maar dan was het wellicht een land als Ghana ge worden. Burkina Faso - voorheen Opper Volta - is voor toeristen im mers nog geen logische bestem ming. „Maar juist daardoor is het nog een authentiek stukje Afrika." Omdat dochter Harmke met echt genoot Raphael en dochter Rhomy in Burkina Faso woont, heeft Velthuis het land de afgelo pen jaren regelmatig bezocht. Ze is et verknocht aan geraakt. Eind vo rig jaar organiseerde ze voor het eerst een rondreis door het land voor leden van de Thoolse jonge- renraad. Dat beviel zo goed, dat de Thoolse, nadat ze in april was afge zwaaid als wethouder, besloot een reisorganisatie op te richten. In no vember, december en januari wil ze voor het eerst een aantal groe pen laten kennismaken met het land. „In de zomermaanden moet je daar echt niet zijn", verklaart ze. „Dan is het er veertig tot vijftig gra den. Dat houden wij Nederlanders niet vol. Ik was er een keer in mei. Dan loopt het zweet over je rug, zelfs als je niets doet." De lokale bevolking zul je er niet over horen klagen. Natuurlijk, ze zijn deze temperaturen gewend, maar volgens Velthuis zijn de Bur- kinabé (zo heten de inwoners) ook heel tevreden mensen. „Als je weet dat Burkina Faso bij de zes armste landen van de wereld hoort, ben je gauw geneigd om te denken dat ze zielig zijn. Dat is dus helemaal niet zo." De mensen proberen zoveel moge lijk hun eigen boontjes te doppen. Zo kwam de voormalig wethou- Burkina Faso Burkina Faso betekent 'Land van de eerlijke mensen'. Het ligt in West-Afrika en wordt volledig om sloten door andere landen. Er zijn dus geen zeehavens. Het land heet zo sinds 1984, een jaar nadat de marxist Thomas San- kara middels een staatsgreep de macht in handen had gekregen. Burkina Faso was decennia lang een kolonie van Frankrijk. In 1960 werd het onafhankelijk. De hoofdstad is Ouagadougou, dat ruim een miljoen inwoners heeft. Burkina Faso wordt gerekend tot de zogeheten Sahel-landen. der vrouwen tegen die op een heel primitieve manier goud aan het delven waren. Maar ze maken ook mandjes, potten en wat al niet meer. „In elk dorp iets anders", stelt Velthuis. „Dat ruilen ze dan met elkaar, want toeristen die iets kopen, zien ze zelden." Ondanks het, tot nu toe, uitblijven van het massa-toerisme, is het land wel degelijk meegegaan in de vaart der volkeren. De groepen die Velthuis straks meeneemt, verblij ven in simpele, maar prima hotels of kampementen. „Qua eten kun je er ook alle kanten op", zegt de Thoolse. „Zeker in de steden kun je van alles eten: chinees, pizza... Alleen de McDonald's ben ik nog niet tegengekomen. Dat is mis schien maar goed ook." Ook als het om de veiligheid gaat, kunnen mensen volgens Velthuis met een gerust hart afreizen. Bur kina Faso is volgens haar één van de veiligste landen in de regio. „Het is een stabiel en democra tisch land, zelfs de burgemeester wordt er gekozen. Ik heb me nog geen moment onveilig gevoeld." De reisorganisatie van Marianne Velt huis heet Ed Looge! (Let's go in één van de lokale talen). Het is bereikbaar via telefoonnummer 06-14668755. Bin nenkort gaat de website www.burkin- afasoreis.nl de lucht in. De avonturiers die later dit jaar met Marianne Velthuis naar Burkina Faso reizen, kunnen zich opmaken voor een afwisselende tocht van twee weken. „Het is geen uitputtende reis", be looft ze. „Als je gewoon een goede conditie hebt, is het prima te doen." De groepsreis gaat door het groene, zuidelijke deel van het land. Na de aankomst in Ouagadougou en een bezoek aan die stad, gaat de reis per jeep verder naar plaatsen als Bobo Dialasso, Banfora en Lobiland. In wildpark Nazinga kunnen olifanten worden ge spot. „En dat gaat ook gebeuren", belooft Velthuis. „Ik ben er nu al meerder keren geweest en heb de die ren elke keer al gezien. Ze lopen dwars door het kamp." De nijlpaarden, in het Meer van Tengréla, vor men een ander verhaal. Ze schijnen er te zitten, maar Velthuis heeft er nog nooit één gezien. „Zeker als ze kleintjes hebben, kun je ook maar beter uit de buurt blijven", weet de Thoolse. „De mannen daar zijn echt niet flauw, maar in dat geval krijg je zelfs hen niet in een bootje om de dieren te gaan zoeken." De nijlpaarden mogen zich dan schuilhouden; wat de avonturiers zeker gaan zien zijn onder meer markten, oude ruïnes, de heilige krokodillen van Bazoulé en het paleis van de koning in Kokologho. Dat allemaal met chauffeurs die het land door en door kennen. Tij dens de eerste paar rondreizen gaat Velthuis zelf mee. „Later kan ik misschien best een keer thuisblijven, maar zeker in het begin hebben de chauffeurs nog wel een beetje sturing nodig." li riM—wniiuimiiiBii ii wiinim'wniwwi De opgevijzelde en drooggezette sluisdeur A van de grote Westsluis bij Ter- MEEST CELEZEN 1. Dancetour op Grote Markt Goes. 2. KNRM Hansweert helpt schip. 3. PvdA-raadslid boos op banken. ZOMERKRANT De redactie van de Zomerkrant staat open voor uw suggesties. Heeft u een tip? Mail naar: zomer@pzc.nl. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto hansweert - Opstappers van de KNRM-post in Hansweert zijn zondag uren zoet geweest met een ogenschijnlijk klein probleem. Aan het begin van middag kwam de melding dat de Lemster Aak Regt door zee uit Amersfoort, met aan boord zes personen, water maakte buiten de haven van Hans weert. Een collega-KNRM'er uit Scheveningen, die toevallig in de buurt was, had het lek al proviso risch gedicht. In de haven is het bootje met een dompelpomp leeggemaakt en werd het gat gedicht met een hou ten plug. Desondanks kon de lek kage niet geheel worden gestopt, het bootje moest zo snel mogelijk op het droge. Na wat rondbellen bleek de jachtwerf in Breskens be reid om het jacht uit het water te takelen. De reis naar Breskens bleek echter voor het bootje van het Amers- foortse gezin een langdurige tocht te worden door de combinatie van vloed, stroom en een bries van rond de kracht vijf. Daarop is be sloten het jachtje op sleeptouw te nemen en kon het in Breskens aan wal worden getakeld. Volgens de opstappers was het toch wel enigszins geschrokken ge zin 'zeer opgelucht en dankbaar' voor de hulp van de KNRM. THEATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62