windmolenparken Vrouw Adriana teruS i8l Orgei en panfluitconcert Vandalen bekrassen bijna vijftig auto's w HOOGAARS Hoogaars uit 1878 ligt voor onderhoudsbeurt op helling van Vrachtwagen met mest gekanteld dinsdag 27 juli 2010 HOBBELS EN BOBBELS Stoort u zich aan verkeersremmers? Meldt uw grootste ergernis op www.pzc.nl/verkeersremmers MEEST GELEZEN 1Man negeert toegangsverbod 2. Mishandeling in Renesse 3. Mestwagen gekanteld bij Bru. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl door Joeri Wisse MIDDELHARNIS - De vier gemeen ten op Goeree-Overflakkee verzet ten zich tegen Haagse plannen om de randen van het eiland de ko mende jaren vol te zetten met windmolenparken. De kust van Goeree-Overflakkee is een ideaal gebied om veel nieuwe windmolens te plaatsen. Het waait er gemiddeld harder dan in de rest van Nederland en het landschap is niet zo bijzonder dat het gevrij waard zou moeten blijven van windmolens. Tenminste, dat is de overtuiging van het provinciebe stuur van Zuid-Holland én van het ministerie van Vrom. Nu wordt er nog voor 50 mega watt aan windenergie op het ei land geproduceerd. Als het aan de provincie ligt, komt daar voor 2020 200 tot 300 megawatt bij. Dat komt neer op zeventig tot hon- - derd molens. Op het duingebied na, komt wat betreft de provincie de gehele kussttroolc van het ei land hiervoor in aanmerking. De vier gemeenten op het eiland zien dit totaal niet zitten en vrezen dat te veel molens een vrezen voor ne gatieve invloed op toerisme en re creatie. Bovendien vinden ze dat veel molens het karakter van het eiland aantasten. Liever kijken ze naar opties voor zonne-energie, biomassa en getij denenergie. Onlangs hebben de gemeenten hun ongenoegen geuit over de no ta waarin de windplannen staan. De gemeenten benadrukken niet tegen windenergie te zijn, maar zijn fel tegen het plan om vrijwel de gehele rand van Goe ree-Overflakkee als 'gewenst' win- denergiegebied te bestempelen. Zeker omdat, nu de crisis- en her- stelwet van kracht is gegaan, de be voegdheden van de gemeenten sterk zijn teruggebracht. Als een projectontwikkelaar een aanvraag doet voor de bouw van een wind molenpark in een gebied dat door de provincie als zodanig is aangwe- zen, heeft de gemeente namelijk geen poot om op te staan. De pro vincie is in zo'n situatie het 'be voegd gezag' en die kan alleen de aanvraag weigeren als de provincie al aan de taakstelling van het rijk heeft voldaan. Het 'gevaar' komt voor Goe ree-Overflakkee niet alleen vanuit het provinciehuis in Den Haag. Ook de ambtenaren van Vrom zien op het eiland een potentieel 'windlandschap' van 250 mega watt voor zich. Om te voorkomen dat het Nederlandse landschap ver- rommelt, heeft het ministerie elf concentratiegebieden geselecteerd die geschikt zijn om veel windmo lens te plaatsen. Naast het midden van Zeeland, is ook vrijwel heel Flakkee aangewezen. Of de adviezen van het ministerie worden vertaald in kabinetsbeleid, is overigens nog onduidelijk. De kleur van de nieuwe regering zal hiervoor bepalend zijn. door Theo Giele ARNEMUIDEN - Langzaam wordt de ARM 17 de helling opgetrokken. Het schip is donderdag uit de ha ven van Zierikzee vertrokken. Na een weekendje in Veere te hebben doorgebracht is de Vrouw Adria na, zoals de Arnemuiden 17 heet, naar de Historische Scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden ge varen om daar deze week een 'hel lingbeurt' te krijgen. Dat wil zeg gen, het schip wordt schoonge maakt, geschilderd en verder nage keken. Julian de Jonge, scheepstimmer man en hellingmeester uit Sint An- naland, heeft precies uitgemeten hoe de stempels van de wagens waarop het schip komt te rusten moeten worden afgesteld. Schip per Peter Weeda manoeuvreert het schip er op. Een paal in het wa ter dient als referentiepunt. Als het schip precies op zijn plaats ligt, wordt de lier in werking ge steld. Stalen kabels trekken de wa gens met daarop het schip op het droge. Zo keert de Vrouw Adriana terug naar de plaats waar ze in 1878 werd gebouwd. Adriana is de naam van de vrouw van garnalen- visser Cornelis van de Ketterij Blaaszoon, de schipper die als laat ste met de hoogaars heeft gevist. Het schip is sinds 1993 eigendom van de Stichting Museumhaven Zeeland in Zierikzee. Het werd een van de eerste schepen die de in 1990 opgerichte stichting aan kocht. Na de ARM 17 volgden meer historische schepen die dank zij de Schouwse stichting worden bewaard. Zes jaar geleden, in 2004, was de hoogaars toe aan een grondige res tauratie. Het duurde twee jaar om de Vrouw Adriana in haar oude glorie te herstellen. Sindsdien gaat het schip om de paar jaar de hel ling op voor een onder houdsbeurt. En omdat het schip een historische band heeft met Ar nemuiden, zocht de Stichting Mu seumhaven dit keer contact met de collega's van de scheepswerf in Arnemuiden. Het onderhoud dat komende weck wordt verricht gebeurt aan de buiten- en binnenkant. Scheepstimmerman De Jonge: De ARM 17 ligt op de helling van de historische scheepswerf in Arnemuiden. „Het binnenwerk is eigenlijk het belangrijkste. Ook om binnen te kunnen werken moet het schip op de helling. Het moet ook binnen droog zijn en dat lukt alleen als hij uit het water is." Voor bezoekers van de Historische Scheepswerf C.A. Meerman ligt de ARM 17 als extra bezienswaardig heid op de helling. Wie een kijkje wil nemen, moet wel snel zijn. Julian de Jonge verwacht dat het werk binnen een week gepiept is. Kijk op www.pzc.nl voor de W video over het op de helling trekken van de ARM 17. www.werfarnemuiden.nl Peter Weeda (r) en Toon Schouwenaar BRUINISSE - Op de rotonde van de N59 bij Bruinisse is gisterochtend een met mest geladen aanhanger van een vrachtauto gekanteld. De lading moest voor de berging worden overgeladen. Eén rijbaan van de rotonde werd enkele uren afgesloten voor het verkeer. Rijkswaterstaat leidde het verkeer om. De truckchauffeur bleef ongedeerd. foto Roland de Jong DREISCHOR - Organist Sander van Marion geeft morgen samen met panfluitist Matthijs Koene een con cert in de Adriaanskerk in Dreischor. Het concert is een initia tief van de concertcommissie van stichting Musi Voca. Sander van Marion is in binnen- en buitenland onderscheiden voor zijn spel en werk. Ook Matthijs Koene heeft zijn sporen verdiend met concerten in binnen- en bui tenland. Het programma omvat or gelwerken en werken speciaal ge schreven voor orgel en panfluit. Het zomeravondconcert in de Adriaanskerk - bekend vanwege de uitstekende akoestiek - begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. Wie meer wil weten kan een kijkje nemen op: www.sandervanmarion.nl door Theo Giele VLISSINGEN - De gemeente Vlissin- gen wil overleg met de politie over hoe kan worden voorkomen dat vandalen op grote schaal auto's be schadigen op de Nieuwe Vlissingse- weg. Zowel Vlissingen als Middel burg roept slachtoffers op toch vooral aangifte te doen. De schade die vandalen vorige week en afgelopen weekeinde heb ben aangericht, loopt in de tiendui zenden euro's. Bij de politie zijn tot gistermiddag 48 aangiftes bin nengekomen van gedupeerden. Volgens de politie ging het bij de aangiften van de afgelopen dagen voornamelijk om krassen-en afge trapte spiegels. De laatste vernielingen leidden tot woedende reacties van slachtoffers op de site van de PZC: „Ook bij mij weer raak. Ook al eens wat nachten voor het raam en zelfs in de auto doorgebracht in de hoop een dader het licht uit z'n ogen te slaan", schrijft 'HarryAnderen roepen op tot het plaatsen van ca mera's of het instelllen van een burgerwacht. De gemeente Middelburg ziet niet zo snel hoe vandalisme in de toe komst voorkomen kan worden. Vlissingen wil samen met de poli tie de situatie bekijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52