Verkorte WW treft ouderen extra hard Gokkast 41 binnenland Enorme drukte op Franse wegen verwacht 'Klink blunderde bij koop van griepvaccins' Oma schrijft boek over 'zeilmeisje' Laura WERKLOOSHEID Trein rijdt dwars door Mbo's weigeren 'te oude' studenten Dood baby: tiener 'verborgen zwanger' JP if Minderjarigen persen homo's af Bende skimt voor bijna 2 miljoen dinsdag 27 juli 2010 DEN HAAG - Automobilisten moe ten komend weekeinde rekening houden met extreme drukte op vooral de Franse rijkswegen. De ANWB verwacht op de zogenoem de zwarte zaterdag 31 juli zeker 600 kilometer file op de autorou tes. Ook elders in Europa wordt het druk op de weg, waarschuwt de ANWB maandag. Opstoppingen zijn te verwachten op de A6, al ver voor Lyon. Ten zuiden van deze stad gaat het ver volgens stapvoets door de Rhöne-vallei op de A7 naar Oran ge en verder op de A9 richting Spanje. Dat geldt ook voor de de westelijk gelegen Aio Parijs-Or- leans en verder richting Bordeaux en Spaanse grens. Het is volgens de ANWB beter om zaterdag als reisdag te mijden en te kiezen voor de zondag. In Duitsland sluiten de scholen en autofabrieken in het zuiden met als gevolg lange files op de A3/A9 Frankfurt - Neurenberg - Mün- chen en op de A8 München - Salz burg. In het noorden is de vertra ging het grootst rond Bremen en Hamburg. Het vakantieverkeer ver oorzaakt ook in Oostenrijk vertra gingen. In Zwitserland kan de wachttijd voor de Sint Gotthard- tunnel op de A2 Bazel - Chiasso oplopen tot meer dan vijf uur. In Italië wordt het zaterdag druk rich ting de grote meren in het noor den en de badplaatsen aan de Ligu- rische- en Adriatische kust. DEN HAAG - Demissionair minister Ab Klink (Volksgezondheid) ne geerde adviezen om niet te veel vaccins voor de Mexicaanse griep te kopen. Ook kon hij weten dat de meeste vaccins niet op tijd gele verd zouden worden. Dat conclu deert RTL Nieuws op basis van ei gen onderzoek. Klink kocht voor een nog onbe kend, want geheim, bedrag 34 mil joen vaccins om alle Nederlanders twee prikken te kunnen geven. Maar door het relatief milde ver loop van de ziekte werden die bij lange na niet allemaal gebruikt. Twintig miljoen doses worden ver nietigd. Het Nederlands Vaccin In stituut (NVI) stelde dat er geen be wijs bestond dat een tweede prik noodzakelijk was, aldus RTL. Een opvatting die ook bij diverse ande re, buitenlandse wetenschappers leefde. ALKMAAR - In november verschijnt een boek over Laura Dekker, het 'zeilmeisje' dat als jongste solozei ler rond de wereld wilde zeilen. Het is geschreven door haar oma Riek Dekker, maakte Uitgeverij De Alk Heijnen maandag bekend. Het boek met de titel Zeilmeisje Laura Dekker beschrijft de passie van de 14-jarige voor het zeilen maar ook haar aanvaringen met al lerlei instellingen, nadat haar plan nen in 2009 bekend worden. „Het gaat over haar gevecht met Bureau Jeugdzorg en de Raad voor de Kin derbescherming", aldus een woordvoerder van de uitgeverij. Het boek verhaalt over de „immen se teleurstelling" van Laura als ze te horen krijgt dat ze haar wereld reis voorlopig kan vergeten. „Naar mate het bureaucratisch net zich om haar sluit, verliest Laura bijna haar levenslust." De vlucht in december naar Sint Maarten komt aan bod en ook de uitspraak van de rechtbank in Mid delburg vandaag over de door de Raad voor de Kinderbescherming geëiste verlengde ondertoezicht stelling wordt in het boek meege nomen. PAUL KUSTERS Ouderen zwaarst getroffen bij mogelijke beperking van WW tot één jaar. Helft van de langdurig werklo zen is ouder dan 55 jaar Slechts 2 procent van alle werklozen die weer werk vin den, is ouder dan 55 jaar. door Hans Certsen DEN HAAG - Als de duur van de werkloosheidsuitkering (WW) wordt beperkt tot één jaar, heeft dat vooral grote gevolgen voor laag opgeleide oudere werklozen. Die hebben weinig kans om snel weer aan het werk te komen en krijgen na een jaar te maken met fors inko mensverlies. „Laagopgeleide 55-plussers die straks werkloos worden, hebben dubbel pech", vat Harriet Havinga van het Kennis centrum van uitkeringsinstantie UWV het samen. De kans dat de WW-duur, nu nog maximaal 38 maanden, aanzienlijk wordt verkort, is groot. Ambtena ren rekenden eerder dit jaar voor dat er in 2015 zo'n 20 procent op de kosten van de WW, dan ge schat op 4,5 miljard euro per jaar, bezuinigd kan worden als de WW-duur wórdt beperkt tot maxi maal een jaar. Dat zou werklozen prikkelen om sneller een baan te accepteren, waardoor het aantal werklozen op jaarbasis met zo'n 60.000 zou kunnen dalen. Het CDA en de WD hebben een ver korting van de WW-duur promi nent in hun verkiezingsprogram ma's staan. In de gisteren verschenen Kwar taal Verkenning van het UWV wordt betwijfeld of een verkorting den haag - Verschillende mbo's weigeren toekomstig studenten vanwege hun leeftijd. Jongeren Or ganisatie Beroepsonderwijs (JOB) kreeg hierover de afgelopen maand zo'n twintig klachten van gedupeerden. Zij mochten zich niet inschrijven omdat ze te oud zouden zijn. Volgens de wet is het verboden iemand op grond van leeftijd voor een opleiding af te wijzen. Het is voor het eerst dat JOB hierover klachten krijgt. Volgens een woordvoerder van JOB vonden de onderwijsinstellin gen het noodzakelijk de inschrij vingen af te keuren omdat de be treffende studenten vanwege hun leeftijd moeilijk aansluiting zou den vinden in de klas. Zij zouden bovendien minder kans hebben om een diploma te halen, rede neerden de mbo's. Het gros van de afgewezen leerlingen was tussen de twintig en dertig jaar oud. Volgens JOB zijn alle afwijzingen intussen ingetrokken en kunnen de jongvolwassenen alsnog aan de opleiding van hun keuze begin- BREDA - In het geval van de overle den baby die zondag in een wo ning in Breda is gevonden, is spra ke geweest van een verborgen tie nerzwangerschap. De 19-jarige vrouw die werd aangehouden, heeft volgens de politie gisteren verklaard dat zij de baby 'enige tijd geleden' ter wereld heeft gebracht. Hoe de baby om het leven is geko men wordt nog onderzocht. De vrouw blijft voorlopig vastzitten. Ze krijgt psychologische hulp, evenals het gezin waaruit ze komt. Haar vader trof de stoffelijke res ten van de baby zondag in de ouderlijke woning aan in een tas en stapte naar de politie. f ms. van de WW-duur zo'n groot ef fect kan hebben. Vooral voor laag opgeleide, oudere werklozen is de arbeidsmarkt structureel slecht. Slechts 2 procent van alle werklo zen die weer werk vinden, is ouder dan 55. En maar liefst 40 procent van de langdurig werkloze 55-plussers staat bij het UWV te boek als 'niet kunners'. Het zijn mensen die best willen werken, maar ze zijn voor werkgevers niet aantrekkelijk omdat hun opleiding tekort schiet. En ze zijn vaak af komstig uit sectoren met een afne mende werkgelegenheid. „Die mensen kun je wel prikkelen om harder te zoeken, maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook iets vin den", aldus Havinga. De helft van de 65.000 langdurig werklozen die eind 2009 bij het UWV stonden ingeschreven, is ouder dan 55. Een extra prikkel in de vorm van een kortere WW-duur kan vol gens het UWV wel helpen om le den van een andere, veel kleinere groep oudere werklozen sneller aan een baan te helpen. Zo'n 20 procent van de langdurig werkloze 55-plussers bestaat uit hogeropge- leiden die werkzaam waren in sec toren waar nog wel genoeg werk is. Onder hen bevinden zich ook de nodige 'niet-willers', dat zijn mensen die niet meer zonodig een andere baan hoeven. Maar omdat het om een kleinere groep gaat dan de 'niet-kunners', verwacht het UWV dat het effect van een kortere WW-duur be perkt zal zijn. Het gros van de mo gelijke bezuiniging op de WW-uit- gaven wordt niet behaald doordat meer werklozen weer aan de slag gaan, maar doordat de duur van de uitkering fors wordt beperkt, denkt het UWV Kenniscentrum. STAVOREN - Een onderhoudstrein heeft enorme schade aangericht in het Friese stadje Stavoren. De trein door Gerard den Elt den haag - De bijna veertigdui zend gokkasten in de horeca en in de speelhallen mogen geschikt worden gemaakt voor betaling met bankbiljetten en chipkaarten. De speelautomaten mogen biljet ten tot vijftig euro accepteren. De inworp van muntgeld zal de ko mende drie jaar verdwijnen. De speelautomatenbranche wilde van BERGEN OP ZOOM Bij de West-Brabantse politie heb ben zich tot dusver vijf homosek suele mannen gemeld die slachtof fer zijn geworden van afpersing door een groepje minderjarige jon gens uit de regio Bergen op Zoom. De jongeren legden via een da- tingsite contact voor een afspraak je. De slachtoffers werden daarna bij een geldautomaat gedwongen te pinnen en het geld af te geven. HAARLEM Zes mannen en een vrouw uit Roe menië en Moldavië die begin dit jaar door opsporingsdienst Fiod zijn aangehouden voor skimming, worden ervan verdacht minstens 1,8 miljoen euro te hebben buitge maakt. Het meeste geld is buitge maakt door het stelen van gege vens van bankpassen bij een super markt in Badhoevedorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4