Dwars door hét witte schuim dinsdag 27 juli 2010 Windkracht vier-vijf, zon en wolken zijn de mooiste om standigheden om met een kano de zee op te gaan. „Lichtspeling op het water, een indrukwekkende lucht en gol ven; dat is schitterend", mijmert Leemans. Je hebt maar weinig fan tasie nodig om te begrijpen waar hij op doelt. Een spiegelgladde zee is saai. Daar houden zeekanovaarders niet van. „Je ziet gelijk je doel al liggen. En dan lijkt het alsof je op je knieën door de woestijn moet: je komt niet vooruit." De Zeeuwse kustwateren zijn uiter mate geschikt voor zeekajakken. Toch wordt de sport hier slechts door een heel select gezelschap be oefend. Het is een aparte tak bin nen de kanosport, die in Zeeland ook niet fors wil groeien. „De drempel is hier te hoog", zegt Lee mans. „Het water is meteen groot en vrij bedreigend. In gebieden met rivieren maken kanoclubs snel ler leden." Hij hoeft niet lang na te denken over wat zeekajakken zo aantrekke lijk maakt. „Dit is een topvorm van toerisme op het water. Je zit in de golven met* een enorme scenery om je heen. Je ziet de kust, golven, bo ten, zeehonden en vogels. En je kan overal heel dichtbij komen. De zeehonden zwemmen soms tussen ons door. Namurbeleving is voor mij heel belangrijk." En als die beleving ook nog eens samengaat met een dosis actie, gaan Leemans' ogen glimmen. Hij vertelt gepassioneerd over het wit te schuim van de brekende golven. „We gaan graag naar gebieden met grote getijdeverschillen om 'te spe len'. Bijvoorbeeld rotsen waar de Spelen met de golven. Dat klinkt aanlokkelijk. Maar ho-ho: stap zonder ervaring, een ijzersterke conditie en kennis van materiaal en de zee nooit zo maar in een zeekano, waarschuwt ervaren kajakvaarder Fred Leemans uit Vlissingen. „Ga niet alleen op pad en sluit je aan bij een club." Fred Leemans draagt een speciaal zwemvest waarin de armen vrij kunnen be wegen. stroom doorheen wordt geperst." Een mooie hobby? Leemans lacht. „Het is veel meer dan dat. Zeekano varen is sport, hobby én reizen." In de lange smalle boot past een kam peeruitrusting voor een week. „Je kunt alle kusten bevaren, bent niet gebonden aan havens. Ik leg mijn kano op het dak van mijn bus en kan overal komen." Zijn mooiste tochten maakte hij in Schotland en Noorwegen. Pedde lend tussen indrukwekkende fjor den en de eilanden van Skye. Met zijn 62 jaar moet hij extra trai nen om zijn conditie op peil te houden. „Zeekanovaren moet je lang kunnen volhouden. Het is een duursport. Je bent soms zes uur achter elkaar op het water. Als je het peddelen goed onder de knie hebt, is het even zwaar als fietsen." Zeekanovaarders zijn individualis ten en mensen die van de zee hou den. „Bij het kampvuur vertellen we elkaar sterke verhalen. Maar je moet ook erg geïnteresseerd zijn in materiaaldingetjes. Mijn vriendin zegt altijd: 'Jullie kletsen echt al leen maar over kano's'." Meer weten over zeekanoën? Kano- Club Zeeland biedt activiteiten en be geleiding: www.kanoclubzeeland.nl In de golven beleef je de natuur en je hebt een geweldig uitzicht op de omgeving. door Selma Osman foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47