8l in de Polder Paradijsje dinsdag 27 juli 2010 Over een paar jaar is deze border geheel volgegroeid met bamboe. Het klinkt misschien als een cliché, maar wie een paar uur in de tuin van de familie Praet vertoeft, kan de stelling van Hester Praet beamen. Inderdaad, hier in de polder bij Serooskerke, waan je je god in Frankrijk. plantsoenen, zijn er nog wel genoeg plaat sen waar vanalles te ontdekken is." Meest in het oogspringend vanaf het terras is de diepliggende vijver en een aanpalen de heuvel. Vanaf het huis loopt het gazon gestaag af tot het over gaat in wat Hester 'het schelpenstrandje' noemt. Daar begint de heldere vijver met roze en wit bloeien de waterlelies die aan de andere kant over gaat in een 'moerasje'. De waterminnende door Joeri Wisse Neem ik het houtsnipperpad langs ruige hoge bomen, houtwallen en schaduwmin- nende planten of kies ik voor het schelpenpad dat langs uitbundig bloeiende heuvels, een hel der kabbelend beekje en een uitnodigend zitje voert? In de ruim één hectare grote tuin van Hes ter en Peter Praet kun je gemakkelijk zelf op ontdekkingstocht gaan. „Maar", zegt Hester „voor bezoekers die niets willen missen, hebben we een route uitgestip peld, met informatie over de verschillende delen van de tuin." De hoge bomen die 'De Praettuin' omlijs ten, doemen op zodra je het dorpje Seroos kerke verlaat. Vanaf de weg kun je haast niet vermoeden dat er achter het sobere groen een liefelijk landschap schuil gaat. Dat ontdek je pas zodra je het pad afloopt dat vanaf de polderweg langs het huis van de familie Praet naar de min leidt. De boe renwoning is door Hester en Peter welis waar flink uitgebreid, maar heeft haar be scheiden karakter behouden. De uitgestrekte min oogt hierdoor nog im posanter. Het terras aan de achterkant van het huis biedt een mooi overzicht over het grootste deel van de min. „Met zo'n grote tuin, vind ik het belangrijk dat je ook het gevoel van ruimte hebt. Door de heuvels en bos- In De Praettuin is ook een kruidenheuvel te vinden. vegetatie met riet en orchideeën verandert rap van karakter naar mate de aarde hoger boven het maaiveld uitkomt. Daar zijn diverse grassoorten aangeplant die zich nu nog gedeisd houden. „Aan het eind van de zomer schieten ze omhoog en steken verschillende soorten pluimen om hoog." De glooiingen rond de vijver zijn voorzien van verschillende soorten be groeiing. Naast de grassenheuvel, is er bij voorbeeld ook een aangenaam geurende kruidenheuvel en een rozenheuvel. De hellingen zijn voorzien van stapelmuur tjes. Die zijn opgebouwd met stukken stoeptegel, waarvan vooral de ruw afgebro ken kanten zichtbaar zijn. Hierdoor ogen de muurtjes stoer, zeker omdat allerlei rots plantjes een plek hebben gevonden in de grove voegen. Ondanks dat plantensoorten zijn gegroe peerd, is er absoluut geen sprake van een strenge scheiding. Als een 'vreemde' plant ergens spontaan opschiet, heeft-ie een gro te kans dat hij gewoon mag blijven staan van Hester. „Ik probeer wel te harmoniseren, maar ik koop vooral planten die ik mooi vind. Als er ergens spontaan een papaver of prik- neus opkomt en ik vind 'm leuk staan, mag hij gewoon blijven!" Alhoewel Hester zichzelf behoorlijk perfec tionistisch vindt, heeft ze na ruim tien jaar intensief minieren zich wat soepeler opge steld tegenover grillen van de natuur. „Hier heb ik verschillende hosta's geplant. Dat zijn echte slakkenplanten, waardoor de bladeren in sommige tuinen vol gaten zitten. Nu heb ik geen last van slakken, maar van een kastanjeboom. Die dunt zich zelf uit, waardoor de harde takjes en kas tanjes gaatjes maken in de bladeren. Nou ja, daar heb ik me dus maar gewoon bij neergelegd." De Praettuin is een jonge tuin en daarom nog volop in ontwikkeling. Zo is de bam- boetuin pas vorig jaar aangelegd. „We heb ben verschillende soorten bamboe ge plant, zowel woekerende soorten als soor ten die netjes op hun plek blijven. Om te zorgen dat de woekerende rassen niet door de hele tuin gaan wandelen, hebben we tot op zestig centimeter diepte begren zers ingegraven." De omlijsting van de tuin bestaat uit bo men van maximaal veertig jaar oud. „Het zijn streekeigen bomen, zoals essen, iepen, abelen en eiken met daartussen vlieren en meidoorns", licht Hester toe. Verspreid over de tuin hebben ook meer bijzondere bomen een plekje gekregen. Zo groeien er half-stam fruitbomen als een kweepeer en is er bijvoorbeeld een exemplaar van de zakdoekjesboom te vinden. Hester en Peter Praet hechten veel waarde aan de zichtlijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44