1 21 gaat Litouwse scholieren het best af Coaster op sleeptouw na aanvaring Leren over eikaars situaties uit het Verenigd Koninkrijk wordt tweede in finale van internationaal debatevenement Het OdyZee College feliciteert al haar geslaagden! dinsdag 27 juli 2010 Gedeputeerde Harry van Waveren verontschuldigde zich, vlak voor dat hij het winnende team bekend maakte. „Sorry dat ik zo langzaam praatte tijdens mijn toespraak", zei hij grappend. De scholieren zetten de versnel ling eerder op de middag een stuk hoger. Dat moest ook wel, want de klok tikte mee, en was onver biddelijk. In rondes van zes minu ten moesten de scholieren hun ar gumenten uiteen zetten. De stelling: 'minderjarige crimine len moeten in sommige gevallen berecht worden als volwassenen'. Het Britse team was vóór, het Li touwse team tegen. Scholier Joe Svodoba uit het Vere nigd Koninkrijk praatte in enorm hoog tempo, om al zijn argumen ten binnen de gestelde te tijd over te kunnen brengen. Zijn team vond dat er geen apart systeem voor minderjarigen moet bestaan. „Het is niet eerlijk om de ene per soon op de ene manier te berech ten en de ander op een andere ma nier. Als jonge criminelen ontoere keningsvatbaar zijn, dan moeten ze helemaal niet berecht worden, maar in plaats daarvan professione le begeleiding krijgen." Zijn tegenstandster Dovile Vensku- tonyte - die al even snel sprak - be toogde juist dat minderjarigen de consequenties van hun daden niet inzien, en dat ze het volwassen rechtssysteem niet begrijpen. Haar team was tegen zware straffen en publieke vernedering in de rechts zaal. „Hun leven wordt verpest, en die jongeren worden later geen ver antwoorde burgers." In de twee rondes erna mochten de teamleden om en om vragen stellen en proberen eikaars stand punten onderuit te halen. Een ju ry van jongeren uit onder meer Botswana, Kazachstan, Macedonië en Roemenië bepaalde uiteindelijk dat het Litouwse team - zij het nipt - de beste debaters van de we reld heeft. Aan het Youth Forum doen onge veer 250 jongeren mee uit 42 ver schillende landen. Het wereldkam pioenschap debatteren vormde de eerste helft van het evenement. In de tweede helft worden de landen teams gemixt, en ligt de nadruk van het evenement op de interna tionale samenleving. Het Youth Fo rum vindt volgend jaar plaats in Istanbul, werd gisteren bekend. Koninkrijk zet zijn standpunten uiteen tijdens de finale van het wereldkampioenschap debatteren in Middelburg. foto Lex de Meester Aan het Youth Fo rum doen ook ze ven Zeeuwse jon geren mee, ver deeld over twee teams. „We hebben wel drie keer ge wonnen, maar we zitten niet bij de beste zestien", vertelt Bas van der Reest (18) uit Middelburg. De concurrentie was sterk. „De Oost-Europese teams zijn retorisch heel goed. Ze spreken bijna fout loos Engels." Bas had graag ge wonnen, maar dat is niet het belangrijkste van het Youth Forum, vindt hij. „Het is voor al heel leuk om mensen uit al die landen te ontmoeten. )e hebt toch vooroordelen. Ik had bijvoorbeeld verwacht dat de Israëlische jongeren streng orthodoxe mensen zouden zijn. Dat is niet zo." Ook Rein Borcheld (17) uit Nieuw- en Sint-Joosland is enthousiast. „Het is heel gaaf. Ik heb heel veel geleerd. Ik heb bijvoorbeeld met Israëli sche jongeren gepraat over hoe ze de oorlog ervaren. Doordat jongeren hier samen komen begrijpen ze eikaars si tuaties beter. De debatten zijn heel competitief De jon geren uit Zimbabwe moeten echt vechten voor democra tie. Zij spreken daardoor met zóveel meer gevoel dan wij. Dat raakt je. Wij hebben het geluk dat we debatteren als een sport kunnen zien." door Piet Kleemans STELLENDAM - Kustvaarder Janina uit het [amaicaanse Kingston raak te in de nacht van zondag op maandag beschadigd bij een aanva ring met de viskotter GO 27. Ber gingsmaatschappij Multraship uit Terneuzen werd ingeschakeld om het schip naar Vlissingen te sle pen. Bij de aanvaring deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanvaring gebeurde rond 02.30 uur. De Janina lag, met zes beman ningsleden aan boord, voor anker in ankergebied Buitenbanken. De GO 27 was op weg naar de visgron den. Bij de aanvaring - de exacte toedracht van de aanvaring is nog niet bekend - liep de Janina scha de op ter hoogte van de machine kamer waardoor deze vol water liep. Het kustwachtcentrum in Den Helder gaf groot alarm waar na reddingboten Jeanine Parqui (Hoek van Holland), Antoinette (Stellendam) en Koopmansdank (Neeltje Jans) de Janina te hulp schoten. Er werden pompen over gezet en daarmee - met de eigen pomp van de kustvaarder erbij - slaagde men erin het schip drijven de te houden. De bemanning van de gehavende coaster werd, op de kapitein na, om veiligheidsrede nen overgezet op reddingboot An toinette. De inmiddels gealarmeer de sleepboten van Multraship arri veerden gisterochtend rond zes uur en begonnen met de berging van de kustvaarder. De reddingbo ten konden terug naar hun sta tion. Een vliegtuig van de kust wacht maakte een inspectieronde boven de plaats van de aanvaring. Er is geen verontreiniging waarge nomen. De slepers van Multraship arriveerden gisteravond laat met de beschadigde kustvaarder in de haven van Vlissingen. REC-4 school voor s.o. en v.s.o. Oostmolenweg 79 4481 PM Kloetinge www.odyzee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23