het fout kon lopen Duisburg lijkt in Nederland onmogelijk' II vandaag uitgelicht Twitter helpt bij ramp Love Parade - Einde van een fenomeen Bij het drama in de voetgangerstunnel in Duisburg had twitter een opmerkelij ke functie. Festivalgangers navigeerden elkaar met hun mobieltje richting de nooduitgangen. Bekijk de berichten op zie: Uitgelicht op onze website De met krijt getekende silhouetten van slachtoffers nummer 14 en 15 vormen de stille, macabere getuigen van wat er zaterdagavond op de Love Parade in Duisburg mis ging. foto Patrik Stollarz/AFP dinsdag 27 juli 2010 houden als mogelijke vluchtrou te." Alles wijst er volgens Duquesnoy op 'dat de voorbereiding in Duis burg niet toereikend is geweest'. „In Nederland is dit allemaal goed geregeld, durf ik te stellen." Een manier om te voorkomen dat een evenement onverwacht veel publiek trekt, is volgens hem een verplichte voorverkoop van toe gangskaarten. „Als je weet hoeveel mensen er on geveer komen, kun je de transport routes van het publiek goed in schatten en regelen. En als wij op een gegeven moment weten dat 75 procent van een terrein vol is, gaan we het publiek via andere routes omleiden. Als je dat ruim te voren doet, voorkom je proble men. Dit soort dingen is in Neder land eigenlijk al lang gemeen goed." Zo bestaan er ook vaste rekenfor- mules om de capaciteit van een ter rein te kunnen berekenen. „Als je weet hoe breed zo'n tunnel is, in hoeveel tijd het publiek naar bin nen moet en hoe lang het duurt voordat iedereen gefouilleerd is, kun je precies uitrekenen hoeveel mensen je maximaal moet toela ten." En als het dan toch uit de klauwen loopt, kun je moderne media inschakelen om het publiek te informeren. Duquesnoy: „Veel organisaties laten het al via twitter en sociale media weten als een eve nement vol is. En de politie kan in Nederland ook sms'jes sturen. Het is de vraag of dat op zo'n moment toereikend is. Want onze ervaring is wel dat mensen toch zelf willen uitvinden of ze toch niet binnen kunnen komen. Maar alle beetjes helpen." Gedrag van anderen is in een mas sa vaak de enige bron van informa tie, stelt het Nationaal Crisis Cen trum (NCC). Als mensen dan gaan rennen, denken de anderen vanzelf dat die mensen weten wat ze doen. Dan lijkt het de beste keu ze om ook maar te gaan rennen. Dat massapsychologisch feno meen kan verklaren waarom men sen bij de Love Parade de tunnel in bleven lopen. Er is echter een medicijn tegen zulk massagedrag: informatie. De ceremoniemeester tijdens de door een 'schreeuwer' verstoorde laatste dodenherdenking op de Dam wist de paniek die uitbrak te bezweren door snel om te roepen dat er ie mand onwel geworden was. Het panische vluchten waarbij gewon den vielen, stopte onmiddellijk. Op de website van het NCC advi seert hoogleraar massapsychologie Hans van de Sande zo snel móge lijk informatie te geven maar daar bij wel eerlijk te blijven. De Dam-ceremoniemeester deed dat natuurlijk niet, want er was nie mand onwel geworden. De over heid kan zich dat eigenlijk niet ver oorloven, stelt Van de Sande. Uit eindelijk luisteren mensen naar wie het meest overtuigend com municeert, en een overheid die stelselmatig liegt kan nooit overtui gen. De Love Parade begon in 1989 in Berlijn als verjaardagsfeest van Matthias Roeingh, alias dj Dr. Mot te. Hij had een vergunning aange vraagd voor een 'politieke demon stratie' met de naam Friede, Freude, Eierkuchen (Vrede, Vrienden, Eier koeken). Met een volkswagenbusje met daarop een geluidsinstallatie be woog zijn feest zich met 150 man over de Kurfürstendamm in Berlijn. In de jaren daarna groeide de mani festatie uit tot een grote techno- dansparade met vele geluidswa gens en feestvierders. In 1995 kwam er een half miljoen mensen af op het feest, waardoor het 't jaar daarna werd verplaatst naar de veel bredere Strafêe des 17. Juni. Het techno-evenement werd on dertussen steeds commerciëler. Vanaf 2001 was het geen politieke demonstratie meer, met als gevolg dat de deelnemende wagens zelf verantwoordelijk werden voor het opruimen van het afval en voor de veiligheid van het publiek. Sponsoren trokken zich terug en het inmiddels grootste dancefeest ter wereld moest in 2004 en 2005 worden afgeblazen vanwege finan ciële problemen van de organisa tie. Het concept was inmiddels over de hele wereld overgenomen. Zo wer den er Love Parades gehouden in Mexico City, San Francisco en San tiago (Chili). Ook Rotterdam kende een soortge lijk evenement: de Fast Forward Dance Parade. Dat evenement be stond vanaf 1997 maar werd dit jaar afgelast. Na het uit de hand lo pen van een dancefeest op het strand van Hoek van Holland, eiste de gemeente Rotterdam dat veilig heidseisen van gratis feesten wer den aangescherpt. De organisatie van de Rotterdamse Dance Parade trok op 12 mei de stekker uit het festival vanwege het 'te grote financiële risico' dat een gevolg was van de nieuwe ver plichte veiligheidsmaatregelen. Op haar website plaatste de organisa tie de volgende reactie: „Hierdopr moet de organisatie concluderen dat in deze tijd veiligheid boven alles gaat en dat de Dance Parade het eerste slachtoffer geworden is van het huidige negatieve klimaat rond grootschalige evenementen." In 2006 keerde de Love Parade voor het laatst terug in Berlijn. Het was de bedoeling dat de feesten vanaf 2007 elk jaar in een andere stad in het Ruhrgebied zouden plaatsvinden. Na twee grote en succesvolle para des in Essen (2007, 1,2 miljoen be zoekers) en Dortmundt (2008, 1,6 miljoen bezoekers) werd het feest vorig jaar afgelast. De stad Bochum zou niet genoeg capaciteit heb ben voor het grote aantal verwach te bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11