Duitsers verbijsterd over hoe io loi 'Zo'n ramp als in Duitsland is in rep en roer over de ge beurtenissen rond de Love Parade, za terdag in Duisburg. Iedereen loopt met vragen. Een poging tot antwoorden. dinsdag 27 juli 2010 En de gemeente Duisburg geloofde dat? Duisburg heeft zich vertild aan het grootschalige evenement, de risi co's zijn onderschat. Volgens som migen wilde burgemeester Adolf Sauerland kostte wat het kost dat de Love Parade zou doorgaan. Daarmee wilde de provinciestad zijn visitekaartje afgeven. Mogelijk zijn bezwaren daardoor niet gezien of zelfs genegeerd. Kos ten kunnen ook een rol hebben ge speeld; zoals zoveel steden in het Roergebied is Duisburg armlastig. Sommigen verwijten organisator Rainer Schalier slechts op geld uit te zijn geweest en daarom de veilig heid als bijzaak te hebben be schouwd. Kenners vragen zich af hoe het kon dat een vergunning is afgegeven voor een terrein met maar één in- en uitgang zonder uitwijkmogelijkheden. Dat zou bij een voetbalstadion nooit gebeurd zijn. Volgens critici is de veiligheid geofferd aan de 'spafkultur' van al maar grotere publieke evenemen ten waarbij alle remmen los gaan. Matthias Roeingh, de grondlegger van de Love Parade in Berlijn, noemt het fout het festijn ieder jaar in een andere stad te organise ren. Sinds 2006 heeft de Love Parade plaats in een stad in het Ruhrgebied. Daardoor begint de organisatie elke keer weer bij nul. Had het festivalterrein voldoende ca paciteit? Het spoorwegemplacement was geschikt voor zo'n 300.000 men sen. De vergunning gold voor 500.000 bezoekers. Maar er kwa men meer dan een miljoen bezoe kers. Ook bij eerdere Love Parades kwam er zoveel publiek. Het grote verschil met de Love Parade in Ber lijn is dat de massa daar in optocht liep. Bij het verzamelpunt kon in geval van nood worden uitgewe ken naar een naburig stadspark, de Tiergarten. Ook het aantal in- en uitgangen was veel groter. De Love Parade in Duisburg was op een afgesloten locatie. Een ste vig verankerd hek moest voorko men dat mensen op de nabijgele gen spoorbaan of snelweg zouden komen. Volgens de politie was niet het terrein het probleem, maar de aan- en afvoerroute voor de bezoekers. Duitsers zijn toch altijd zo goed geor ganiseerd? Ja. Dat vinden ze zelf ook. Daarom dachten ze dat tragedies als in Duisburg alleen in andere landen zouden kunnen gebeuren. Typisch Duits is echter ook een neiging tot overorganisatie. En een gebrek aan improviserend vermogen en aan eigen initiatief Zo kwam de poli tie volgens getuigen pas in bewe ging toen het al te laat was. Ste wards hielden hekken gesloten om dat ze geen opdracht hadden die te openen. Wie is de organisator van de Love Parade? Rainer Schalier (41) is directeur van het bedrijf Lopavent dat de Lo ve Parade organiseert. Schalier is één van succesvolste ondernemers van Duitsland. In 1997 richtte hij fitnessschóol McFit op, die uit groeide tot Duitse marktleider met 120 vestigingen en ruim 3.000 werknemers. De Love Parade moest de naamsbekendheid van McFit, hoofdsponsor van het dans- festijn, vergroten. Schalier nam de organisatie in 2006 over van Ber lijn. Hij stak minstens 3 miljoen euro in het evenement in Duis burg. Na het drama kondigde hij het einde van de Love Parade aan, uit respect voor slachtoffers en na bestaanden. Wie is er nu verantwoordelijk voor de ramp? De Duitse justitie onderzoekt of er sprake is van dood door schuld, en heeft beslaggelegd op de relevante documenten van de stad Duisburg en van de organisator. Individuele schuldigen zijn nog niet aangewe zen. Het tijdschrift Der Spiegel meldt dat de politie computerbe standen en e-mails over de Love Parade zou hebben gewist. De au toriteiten en de organisator wezen zondag elke verantwoordelijkheid af De veiligheidsprocedures zou den hebben voldaan. De hoofd commissaris van politie, Detlef von Schmeling, weigerde te spre ken van massapaniek. Het onder zoek moet worden afgewacht, klonk het. Gisteren zinspeelde bur gemeester Sauerland echter op zijn aftreden. Bij een bezoek aan de rampplek werd hij bekogeld en bedreigd door omstanders. De beveiliging van dance-events is in Ne derland goed gere geld, stelt securi ty-manager Sjors Duquesnoy. door Joep Trommelen Voor zover hij het op ba sis van wat de media be richten kan beoordelen, durft beveiligingsmana ger Sjors Duquesnoy wel te stellen 'dat het in Nederland zeker na de rellen in Hoek van Holland onmo gelijk is zo'n evenement te hou den waarbij één tunnel de in- en uitgang is'. „Onbegrijpelijk dat daar slechts één toegang was." Duquesnoy is manager bij Interna tional Security Agency, dat in Ne derland bij veel grote dance-events de beveiliging regelt. „Bij de Dance Parade in Rotterdam reden de wa gens ook door een tunnel. Maar daar was een calamiteitenroute, een deel van de tunnel werd vrijge- door Oene van der Wal Paniek tijdens de Love Parade in Duisburg: 20 doden en 511 gewon den. Het terrein kende slechts één in- en uit gang, een tunnel van 40 meter breed en 300 meter lang, berekend op 20.000 mensen per uur. Toen tegelijkertijd tienduizen den feestgangers de tunnel in en uit wilden, ging het mis. De meeste doden zijn van 8 tot 10 meter hoogte gevallen, tijdens po gingen om via een smalle nood- trap weg te komen. Anderen zijn in de massa verdrukt en onder de voet gelopen. Drie slachtoffers overleden in het ziekenhuis. Hoe gedragen mensen zich in pa niek? Deskundigen zeggen dat mensen zich dan als een opgejaagde kud de gaan gedragen en steeds meer naar voren drukken. Alleen over leven telt nog. Hitte, alcohol en drugs hebben de paniekreactie waarschijnlijk versterkt. Is de paniek eenmaal losgebarsten dan komt iedere hulp te laat. Heeft de beveiliging gefaald? Getuigen zeggen van wel. De politie zou waarschuwingen van bezoekers in de wind hebben geslagen. Formeel waren zo'n 4.000 agenten ingezet. Daar is op video beelden echter nauwelijks iets van te zien. Op het fes tivalterrein waren zo'n duizend door de organisa tie ingehuurde stewards. Aanwijzingen dat het bij de tunnel mis kon gaan, waren er voorafin overvloed. Zowel experts als anderen zoals buurtbewoners hadden gewaarschuwd. De organi satie suste echter 'het komt wel goed, het is bij eerdere Love Para des toch ook nooit misgegaan?' Daarbij werd ervan uitgegaan dat bezoekers verspreid over de dag zouden komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10