tenland 9 In massa's ontbreekt het overzicht Vertrek van BP-topman Hayward is aanstaande Eindelijk schot in Belgische kabinetsformatie In- en uitgangen DUITSLAND hhih'aJiü Station Duisburg FESTIVALTERREIN 100km Oberhausen Düsseldorf Mensen die omhoog klimmen vallen bovenop de wachtende mensenmassa Tunnel W Karl Lehr- jj StraRe FESTIVALTERREIN Loveparade festival Duisburg maandag 26 juli 2010 LONDEN - BP-topman Tony Hayward onderhandelt over zijn terugtreden bij de oliemaatschap pij. Dat heeft de BBC gisteren ge meld. Een officiële aankondiging van zijn vertrek volgt waarschijn lijk vandaag. De onderhandelin gen gaan meer over het tijdstip van aftreden dan over het feit of Hayward gaat of niet, zo melden Britse media. Hayward ligt onder vuur om zijn optreden rond het olielek in de Golf van Mexico. Daar ontplofte eind april een platform en sinds dien stroomt olie de zee in. BP plaatste onlangs een nieuwe kap over het lek. Volgens de Britse krant The Sun day Telegraph zou Hayward bij zijn vertrek volgens zijn contract kunnen rekenen op een ontslag vergoeding van minimaal mil joen pond sterling (1,2 miljoen eu ro). De krant meldde verder dat vertrek van Hayward morgen wordt aangekondigd, voor de pu blicatie van de halfjaarcijfers Volgens de BBC is het zeer waar schijnlijk, dat de Amerikaan Bob Dudley de taken van Hayward zal overnemen. Dudley, algemeen di recteur van de afdeling rampenbe strijding van BP, nam sinds juni al de taken over van Hayward omdat zijn handelwijze mensen tegen de borst stuitte. BP gaat overigens binnen enkele weken voor de kust van Libië bo ren naar olie en gas, ondanks de rel over de lobby van BP om de Li bische Lockerbie-dader Abdel Bas set al-Megrahi vrij te laten, zo be richtte de Financial Times zater dag. Het bedrijf onthulde onlangs dat het heeft gelobbyd bij de Brit se regering om Megrahi vrij te krij gen, omdat de onderhandelingen met Tripoli over de exploratie naar olie en gas in het Noord-Afrikaan se land zeer moeizaam verliepen. De bron ligt op 1700 meter diepte in de Golf van Sidra. Dit is 200 me ter dieper dan de bron in de Golf van Mexico, waar de grootste olieramp in de Amerikaanse ge schiedenis ontstond nadat het olie platform Deepwater Horizon op 20 april explodeerde. Bezoekers kijken naar een gewonde tijdens het op een ramp uitgelopen dansfeest in Duisburg. foto Achiem Scheidemann/EPA Omstanders en een politie-agent proberen een gewonde vrouw te helpen. foto Wiebold TV/AP Slachtoffers ontvangen eerste hulp en worden in veiligheid ge bracht. foto Hermann J. Knippertz/AP door Hans de Gram DEN HAAG - Het drama tijdens de Loveparade had voorkomen kun nen worden, zegt Henk Reiner- man, deskundige op het terrein van crowd control, het beheersbaar houden van mensenmassa's. Volgens hem heeft de festivalorga nisatie van de Love Parade het be zoekersaantal fout ingeschat. „Het eerste wat je vooraf bepaalt, is het risicoprofiel van de bezoeker en de ruimte waar het festival is", legt hij uit. „Hoeveel bezoekers komen er? Is de plek geschikt om het feest te houden? En: kunnen mensen bij een calamiteit makkelijk vluch ten." Op basis van tv-beelden en oogge tuigenverslagen concludeert Rei- nerman dat met name het laatste schromelijk is onderschat. „Er was maar één toegangsweg, door de tunnel. Dat kan niet als er zoveel mensen op de been zijn. Boven dien waren er ook geen afzonder lijke wegen voor de hulpdiensten." Met een goede risicoanalyse was veel leed voorkomen geweest, denkt hij. Naast meer toegangs- en vluchtwegen was informatie over de drukte zinvol geweest Als voor beeld haalt hij het Koninginnedag incident op de Dam aan. „Toen de speaker het publiek vertelde dat ie mand onwel was geworden, keer de de rust in het publiek terug." In Nederland worden mensen bij grote evenementen steeds vaker vooraf of tijdens geïnformeerd over de drukte. Bezoekers van de Nijmeegse Vierdaagse werden via lichtkranten van overvolle pleinen naar minder drukke plekken gedi rigeerd. Ook bij de huldiging van het Oranjevoetbalelftal en op Ko ninginnedag gebeurde dat. Dat dit niet altijd gebeurt, is niet zo verwonderlijk, meent Hans van de Sande, hoogleraar massapsycho logie. „Crowd control is een rela tief jong begrip, pas sinds 1979 toen mensen doodgedrukt werden bij een concert van The Who, wordt er onderzoek naar gedaan." Toch wil Van de Sande de organi satie van de Love Parade niet vrijp leiten. „Als ze wisten dat er meer dan een miljoen mensen zouden komen, zijn ze ernstig nalatig ge weest." Vaak ontstaan de ongelukken niet door blinde paniek maar doordat mensen niet zien wat er om hen heen gebeurt, zegt hoogleraar cri sisbeheersing Ira Helsoot. „Neem de Dodenherdenking. Een man roept iets roept waardoor iemand schrikt en een stapje opzij doet. Omdat er verwarring is doet ieder een vervolgens hetzelfde en eindi gen mensen dus in de dranghek ken." Na het chaotisch verlopen Dance Valley in 2001 met 90.000 bezoe kers, onderzocht hij het gedrag van grote stromen mensen en con cludeerde dat mensen in massa's van 40.000 of meer geen overzicht meer hebben. Daardoor is er dus meer risico op verdrukking. Sinds 2002 beperkt Dance Valley de be zoekersaantallen tot 40.000. BRUSSEL - Er lijkt schot te komen in de Belgische kabinetsformatie. Preformateur Elio Di Rupo zat gis teren voor het eerst om de tafel met afgevaardigden van zeven par tijen. Zijn woordvoerder wilde niet zeggen welke partijen dat zijn. Ingewijden menen dat het de par tijen zijn die de Vlaamse regering vormen (N-VA, sp.a en CDScV), het Waalse PS en cdH evenals de groene formaties, Groen en Ecolo. De eerste vijf zouden de regering vormen, met een gewone meerder heid. De groene partijen zouden de regering alleen steunen bij de staatshervorming, waarvoor een tweederde meerderheid nodig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9