81 buitenland 'Hier kommst du nicht raus!' •w Spaanse premier zet herstelbeleid voort Dreigement Noord-Korea laat Washington niet koud Justitie België legt fraude met online bankieren bloot Te veel mensen moesten door een te smalle tunnel, die zowel in- als uitgang van het Love Paradeterrein in Duisburg was. Het gevolg: negentien doden en 342 gewonden. Noodweer in Italië eist levens maandag 26 juli 2010 £gg8&B8nffiMI door Carel Goseling DEN HAAG - In Washington en Se oul is luchtig gereageerd op de Noord-Koreaanse dreigementen, zaterdag, dat het communistische regime in Pyongyang zonodig een nucleaire aanval zou uitvoeren te gen Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Aanleiding voor de waar schuwing vormden marineoefenin gen die de VS en Zuid-Korea, daar in gesteund door Japan, gisteroch tend zijn begonnen in de Japanse Zee. Er doen twintig schepen, tweehonderd vliegtuigen en acht duizend mariniers aan mee. De operatie duurt de hele maand. Doel: Noord-Korea laten blijken dat de drie landen pal staan en klaar zijn voor een eventuele mili taire confrontatie. Het machtsvertoon vloeit voort uit het vergaan van het Zuid-Kore- aanse korvet Cheonan op 26 maart in de Gele Zee ten westen van het Koreaanse schiereiland. Daarbij kwamen 46 opvarenden om. Op 20 mei concludeerde een commissie bestaande uit vertegen woordigers van Zuid-Korea, de VS, Australië, Groot-Brittannië en Zweden dat de Cheonan door een Noord-Koreaanse torpedo tot zin ken was gebracht. Pyongyang ont kent dat. En op zijn Engelstalige website meldde het Noord-Kore aanse staatspersbureau KCNA vrij dag nog dat leider Kim Jong II op een partijbijeenkomst had gezegd de Zuid-Koreaanse hoofdstad Se oul te zullen 'veranderen in een vuurzee'. Later werd de tekst weg gehaald. Hoewel ze het anders deden voor komen, maken de VS zich wel de gelijk zorgen. Het Noord-Koreaan se regime toont zich steeds onbere kenbaarder, mogelijk mede door de slechte gezondheid van Kim Jong II en de strijd rond diens op volging. Alle hoop is nu gericht op China. Washington gaat ervan uit dat Pe king Noord-Korea van dwaze han delingen zal afhouden. Of dat lukt, is echter onzeker. Kim Jong II en zijn kliek zijn weliswaar econo misch afhankelijk van China, ideo logisch moeten zij niets hebben van de Chinese, kapitalistische va riant van het communisme. BRUSSEL De Belgische justitie heeft een grootschalige fraude met online bankieren blootgelegd. Door een virus verscheen bij in ternetters steeds een foutmelding tijdens het bankieren op de pc. Wanneer de gebruikers de codes opnieuw intikten, verdween een bedrag naar een andere rekening. Vanaf die rekening boekte een tus senpersoon (een zogeheten muil ezel) het geld naar Rusland en Oek raïne, waar de witwaswetgeving minder streng is. MADRID - De Spaanse premier José Zapatero waarschuwde gisteren dat zijn regering meer strenge en impopulaire maatregelen zal ne men als dat nodig is om de econo mie erbovenop te helpen. Zapa tero deed dat in een interview met de Spaanse krant El Pais. „Ik weet heel goed dat de maatre gelen die ik trof impopulair zijn", aldus Zapatero. „Maar ik zal ze uit voeren en zal ermee doorgaan." Za patero, die in 2008 voor een twee de termijn is gekozen, zag zijn po pulariteit dalen na de crisis op de Kunstenares en fotografe Ursula Pahnke uit Venlo zag het begin van het dodelijke drama tijdens de Love Para de in Duisburg. Een mono loog. door Annelies Hendrikx Veelal ging het om 3000 a 4000 eu ro per rekening. „Maar vele klein tjes maken één grote. Uit ons on derzoek is gebleken dat vier crimi nelen zo in amper twee weken 300.000 tot 500.000 euro konden opstrijken", aldus Frédéric Van Leeuw van de Belgische justitie za terdag in de Vlaamse krant De Tijd. De Belgische justitie onder zocht de methode drie jaar lang. Ze zal de tussenpersonen in België ver volgen en Rusland vragen de ver dachten in dat land aan te pakken. vastgoedmarkt, een stijging van de werkloosheid naar 20 procent en de bezuinigingen die zijn regering doorvoerde. In mei zijn de voorstellen van de regering aangenomen met de kleinst mogelijke meerderheid. De maatregelen moeten 15 miljard eu ro opleveren. Daarmee wil de rege ring het sterk gestegen overheidste kort terugdringen. Dat liep vorig jaar op tot 11,2 procent van het bru to binnenlands product. Daarmee heeft Spanje het op vier na hoog ste tekort van de EU. ij zijn niet meer van die jonkies. Mijn man is 60; ik ben 58. Ik ben kunstenares en designer en ging naar de Love Parade voor een foto project: ik was eigenlijk alleen daar om foto's te maken van bij zonder geklede mensen, van jonge mensen die hun toekomstperspec tief op een afwijkende manier uit dragen. Vrienden van ons uit Duisburg gin gen mee; we parkeerden de auto in de buurt van het station op een plek waarvan zij wisten dat we er later weer soepel weg konden. We arriveerden rond 11.00 uur bij het festivalterrein. Er was een uitge breide persoonscontrole en via de beruchte tunnel gingen we het ter rein op. Daar heerste een fantastische feest stemming en rond 17.00 uur was ik klaar: ik had mijn foto's. We gin gen terug. Bij de tunnel zag je over al politie. We stonden op het punt de tun nel in te gaan, toen de massa daar op een hele rare manier begon te bewegen. We zagen mensen die in lantaarnpalen en op trappen klom men en daar ook op werden ge trokken door anderen, soms ook door agenten. Een man voor ons draaide zich om en zei: daarbin nen vallen mensen flauw. Ie vóel de de temperatuur in die tunnel ontzettend oplopen; er was een hoop gegil en geschreeuw, er heer ste duidelijk paniek. We draaiden ons om en liepen de berg op, terug het terrein op. Ik zei tegen een agent: 'er gebeurt daar iets vreselijks', maar ik werd afge snauwd. Mijn man is hartpatiënt en wij gin gen even naar de eerste de beste EHBO-post. Daarnaast zagen we een groot bord met 'exit' erop. Ge lukkig, een nooduitgang, zeiden we tegen elkaar. Maar daar stond een agent bij en die weigerde de nooduitgang open te maken. 'Hier kommst du nicht raus', riep hij. Nie mand werd eruit gelaten, ongeloof lijk. Naast ons kwam een hele mo ve op gang, een niet te stuiten be weging richting hekken. Er werd 'In- en uitgangen hou je bij zo'n enorm evenement toch gescheiden?' geschreeuwd: 'daar beneden zijn doden gevallen'. Drie hekken wer den er omgegooid, ik weet bijna zeker dat daar ook gewonden bij zijn gevallen. Je ziet trouwens op onze foto's en video dat het terrein helemaal niet zo vol was. De eerste fout die volgens ons is gemaakt, is dat er slechts één toe gang was. Bovendien was die tun nel niet alleen de ingang, maar ook de uitgang. In- en uitgangen hou je bij zo'n enorm evenement toch gescheiden? Dat gebeurt zelfs bij de Zomerparkfeesten hier in Venlo. De tweede fout is dat de nooduit gangen dicht werden gehouden. De mensen zaten gewoon opgeslo ten. Natuurlijk waren er mensen dronken en ongetwijfeld waren er drugs in het spel, maar er was de hele dag een rustige, fantastische feeststemming geweest, zonder enige agressie. Waarom ga je deze mensen dan opsluiten op een aan alle kanten omheind terrein? Ze konden geen kant op. We wilden eruit en wij waren niet de enigen. We hebben het bij ver schillende nooduitgangen gepro beerd, maar kregen steeds het ant woord: orders van hogerhand. Uiteindelijk opende één agent toch een nooduitgang. Wij zijn he lemaal omgelopen, met een grote groep van een man of honderd. We waren rond acht uur bij het station. In de buurt van het terrein had den mobiele telefoons geen bereik: mijn kinderen hebben geprobeerd ons te bereiken, maar dat is niet ge lukt. Ik vraag me af of de politie agenten onderling wél contact had den. Voor mij is de politie de hoofdschuldige, door het terrein hermetisch gesloten te houden. Op zich ben ik tevreden dat wij er in zijn geslaagd onze kalmte te be waren. We hebben er thuis op de bank nog lang over doorgepraat en hebben het idee dat we het goed kunnen verwerken. Onze conclu- sie is dat de organisatie en de be veiliging hebben gefaald. De poli tie heeft niet gefunctioneerd. Hoe wel er ook agenten waren die pro beerden mensen uit de massa een trap op te trekken en die dat met goede bedoelingen deden. Maar dat is besloten om de nooduitgan gen dicht te houden is werkelijk onbegrijpelijk. Het zat 'm volgens mij niet in de overbelasting door te veel mensen, maar juist in het hermetisch afsluiten van het ter- mmemmet VERONA - Noodweer heeft zater dag in Noord-Italië aan zeker twee mensen het leven gekost. Een 49-jarige Italiaan kwam om in Zimella bij Verona toen door het noodweer een muur omviel die de man trof. Iets verder noordelijk in Faedo stortte een man van een weg, waarvan de grond doorweekt was, in een afgrond en stierf In heel Noord-Italië werd voor mil joenen schade aangericht. De zwaarst getroffen regio is Friuli in het noordoosten. Daar is de nood toestand uitgeroepen. Een bezoeker van de Love Parade slaagt er in aan het gedrang bij de tunnel te ontsnappen via een lichtmast. foto Peter Malzbender/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8