Onfortuinlijk stunt vlieg tuig kan weer Nieuwe wandelroutes over heel Walcheren N31NL iftill m 12 PvdA-raadslid Kees de Visser laakt 'onmaatschappelijke' houding bank Filmtheater in Zierikzee over twee jaar open ff maandag 26 juli 2010 Dick de Ruijter maakte van het verhakkelde wrak van een Pitt Special, slachtoffer van onlusten in Congo, weer een sterk en veilig stuntvliegtuigje. door Mieke van der Jagt Niet schrikken als er in het luchtruim boven Zeeland een rood, dub beldeks vliegtuigje erg raar doet. Negenennegentig pro cent kans dat het Dick de Ruijter is, die zijn Pitt Special wat vliegu ren bezorgt. En tja, het is een stuntvliegtuigje en daarmee vlieg je niet de hele tijd rechtuit. Dan zit er weieens een looping in, een Cj. roll of een vrille. „Daar zijn die dingen voor ge bouwd", legt De Ruijter uit. „Met zo'n toestelletje kom je vrij gemak kelijk uit de meest gevaarlijke situa ties. Ze zijn oersterk en enorm wendbaar. Zelfben je veel eerder versleten dan zo'n kistje. Mij zul je ook niet een eindje ondersteboven zien vliegen, want dan word ik ziek. Maar zo'n vliegtuig kan dat makkelijk." Er zijn wel dingen waar ook een Pitt Special niet tegen kan. Oor logshandelingen in Zaïre bijvoor beeld, het huidige Congo. Het in 1988 gebouwde vliegtuigje had er in 1989 nog maar vijftien vlieg uren opzitten, toen de hangar waarin het geparkeerd stond, tus sen twee strijdende partijen in kwam te liggen. Een mortierinslag vernielde de hangar, waardoor het stalen frame en de aluminiumbe- plating in de prut kwamen te zit ten. De houten vleugels braken en toen De Ruijter het wrakje vijf jaar geleden kocht, zat het doek nog vol met kogelgaten. Het vlieg tuig bleef gehavend in de hangar staan, tot De Ruijter het in stuk ken naar Nederland haalde. Daar zette hij het, zo goed en zo kwaad als het ging, in elkaar, om te kunnen vaststellen dat alles op nieuw moest worden gemaakt, be halve het buizen frame, dat recht- gebogen kon worden. „Ik dacht het in een jaar wel te kunnen fiksen, maar dat zijn er vijf geworden. Het is maar een hobby en je kunt natuurlijk niet al les zelf De houten vleugels zijn in Frankrijk gemaakt, bij een gespe cialiseerd bedrijf, een soort tim mermanswerkplaats voor de lucht vaart." Het met nieuwe vleugels en nieu we beplating uitgeruste geheel moest vervolgens helemaal in de dacron worden gezet, het kunst stof materiaal, dat linnen ver vangt. De Ruijter: „Nogal een kar wei, om het eufemistisch uit te drukken. Langs alle kanten moet het doek worden vastgemaakt met zogenaamde Seineknopen, een knoop die je nooit meer los krijgt. Die knopen zitten heel dicht bij el kaar, dus het zijn er heel veel. Ei genlijk is zo'n heel vliegtuigje met de hand in elkaar genaaid." Inmiddels heeft de Pitt Special er sinds de bouw in 1988 al een klei ne 20 vlieguren opzitten. Heel veel meer zullen het er met De Ruijter aan de knuppel niet worden, want zijn liefhebberij ligt meer in het opknappen dan in het stuntvlie- gen. Hij heeft alweer een nieuw project op het oog. Ergens in Frankrijk weet hij een Belgische dubbeldekker uit 1946 te staan, een Stampe en Vertonge. De eige naar wil er wel vanaf want het Niets was nog heel aan het stuntvliegtuigje dat Dick de Ruijter in 2005 uit een kapotgeschoten hangar in Congo kocht. foto Willem Mieras Het stuntvliegtuig maakt na twintig jaar weer vlieguren. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De banken mo gen de stresstest dan hebben door- staan, bestuurders raken onder hand danig in de stress van de ban ken. Tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad van Borsele uitte PvdA-raadslid Kees de Visser zijn ongenoegen over de houding van de banken. Aanleiding was een voorstel voor garantstelling door de gemeente voor een nieuwe kantine voor de voetbalvereniging en de tennisvere niging in Ovezande. De clubs gaan meer samenwerken en de accom modatie samen beheren. De ten nisvereniging dekt 37.000 euro van de kosten en de voetbal 25.000 eu ro. Tot zover was er volgens De Visser geen vuiltje aan de lucht. Bij de hypotheekaanvragen had de gemeente al gemeld garant te wil len staan. Gebleken is echter dat de tennisvereniging, ondanks het te verwaarlozen risico voor de bank, op de kapitaalmarkt nog 9 tot 10 procent rente moest betalen. „Gelukkig is dat niet doorgegaan doordat de club bij de leden is gaan lenen, maar de voetbal be taalt wel 7 procent.", aldus De Vis ser. Het raadlid spoorde het colle ge van burgemeester en wethou ders aan zich in dergelijke gevallen met de financiering van maat schappelijke investeringen te be moeien. „Door zich proactief op te stellen kan de gemeente helpen een onmaatschappelijke houding van de banken tegen te gaan." ZIERIKZEE - Als alles volgens plan verloopt opent over twee jaar een gloednieuw filmtheater de deuren in De Weverij in Zierikzee. Achter de voormalige katoenweve rij wordt een nieuwe filmzaal an nex klein podium (maximaal 99 stoelen) gebouwd. Het weverijpand zelf wordt omge bouwd tot multifunctionele ruim te, waarin ook de foyer gehuisvest is. Naast filmactiviteiten biedt De Weverij straks een podium aan concerten, debatten, lezingen en kleinkunst. Het Zierikzeese film theater FiZi neemt als enige huur der zijn intrek in het pand en gaat het exploiteren. GRIJPSKERKE - De Stichting Voetpa den Walcheren heeft twee brochu res met nieuwe en geactualiseerde wandelroutes gepresenteerd. Eén nieuwe route voert wande laars van het NS-station in Middel burg langs de Domburgse Water gang naar Domburg (22 kilome ter), de andere nieuwe route volgt eerst de Domburgse Watergang en splitst zich bij Mariekerke af naar Westkapelle (21 kilometer). De routes zijn ontstaan nadat Wa terschap Zeeuwse Eilanden de wa tergangen heeft verbreed. Langs de afgevlakte oevers kan nu ook ge wandeld worden. De stichting heeft zelf met boeren overlegd over paden over boerenland. Els van de Kerkhof van de Stichting Voetpaden: „)e denkt dat je Wal cheren kent, maar je ziet het nu vanuit een heel ander perspectief Het is heel verrassend." De stichting zet zich sinds 1996 in voor de aanleg van wandelpaden op Walcheren. In 1998 werd de eer ste geopend: De rede van Middel burg. Het laatste stuk van die rou te, langs de Buitenhaven in Vlissin- gen, loopt nu over de dijk. De rou te Veerse Watergang is aangevuld met het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren. De brochures liggen bij de VW's en De Drukkerij in Middelburg. sJÉgll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50