14 mBB Brandweer puzzelt op j 'Koninklijke boter' 70 zeeland in de vorige eeuw DEKKINGSPLAN Voor één tankautospuit zijn 15 tot 18 vrijwilligers nodig brieven Brandweerposten moeten beroep doen op bure N61 maandag 26 juli 2010 Zeeland en toerisme gaan hand in hand, al decennialang. In deze serie raadkaarten van Hans Lindenbergh brengen we recreatieoorden in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over de vakantieplek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede ant woorden krijgen een waardebon. Een deel van het vooroor logse Ritthem is dit keer in beeld gebracht. Voor de 'scheve' toren stond de hervormde pastorie. „We hoeven dus niet naar Pisa om een scheve toren te zien", schrijft A.J. de Putter uit Terneuzen. De foto is genomen ongeveer ter hoogte van de huidige Lambrecht- senstraat. „Naast de pastorie ligt het huis van de veldwachter. Ik denk dat de foto in de jaren '30 is genomen, ge zien de kindertjes met petjes en hoedjes", vult de 14-jarige Jeroen Wondergem aan; hij woont zelf in de Weverstraat 15 in Ritthem. „Dat is precies achter de kerk." Bram Cevaal uit de Dorpsstraat in Ritthem schrijft dat hij nog steeds woont in de woning naast de pas torie. „De pastorie is ongeveer 20 jaar geleden afgebroken. Daar zijn nieuwe huizen voor in de plaats gekomen." Cevaals woning is een paar keer verbouwd. Hij vult nog aan dat het weggetje waar de kin deren staan de Bleekstraat heet. Ritthem maakt vanaf 1966 deel uit van de gemeente Vlissingen. „Ritthem heette Reythem in 1247", schrijft Kees Stevense. „Op de foto zien we de uit de 16e eeuw daterende kerk met de uit circa 1300 stammende toren. Tot de gemeente Ritthem behoor de vroeger ook de buurtschap 'Den Kleinen Abeele'." Stevense biedt een anekdote aan: „Een in circa 1858 in deze buurt schap wonende boer, Jan van den Broeke genaamd, was er kennelijk zo trots op dat zijn koeien nog in januari buiten in het weiland graasden, dat hij van de melk van deze koeien twee en een half pond 'winterboter' karnde en die aan zijne majesteit de koning aan bood. Bij een schrijven - enkele da gen later - is hem 'door den hof maarschalk des konings, op last van Zijne Majesteit, 's konings bij zondere dank betuigd voor dit ze ker hoogst zeldzaam geschenk'." De winnaars van een waardebon zijn: M. Poot de Witte uit Scherpenisse, fa milie Dekker uit Hoofdplaat en H. Over- eem uit Oostburg. j door René Schrier middelburg - De Zeeuwse brand weer heeft woensdag officieel een nieuwe versie van het dekkings plan in gebruik genomen. Met dit dekkingsplan 2.0, zoals het wordt genoemd, wil de brandweer garan deren dat de Zeeuwen er op kun nen rekenen dat de brandweer tij dig en met een voldoende bezet ting aanwezig is. Dit streven komt op een aantal plaatsen in Zeeland in de knel, om dat met name overdag niet meer voldoende brandweervrijwilligers beschikbaar zijn. Die werken bij voorbeeld elders, waardoor ze niet op tijd bij de kazerne kunnen zijn. Ook doet zich op een aantal plaat sen simpelweg een tekort aan vrij willigers voor. Om een brandweerpost met mini maal één standaard tankautospuit goed te kunnen bezetten zijn vijf tien tot achttien vrijwilligers no dig. De Zeeuwse brandweer draait voor ruim 92 procent op vrijwilli gers. Dat zijn er ongeveer 1300. Om er voor te zorgen dat de brand weer tijdig en met voldoende men sen overal aanwezig is, zijn ver schillende oplossingen bedacht. Zo werken enkele posten met zoge naamde snelle interventievoertui gen. Een andere oplossing is bij een melding meteen ook een nabij gelegen brandweerpost te alarme ren, zodat de brandweer een sa mengesteld team van zes mensen kan formeren. Deze oplossingen hebben er toe ge leid dat het dekkingsplan 2.0 min der rode vlekken op de kaart laat zien dan in de oude situatie. Dat wil zeggen dat er minder plaatsen in Zeeland zijn waar de brand weer niet altijd in staat is een brandweerauto met voldoende be zetting te laten vertrekken naar een brand of calamiteit. In de oran je gebieden vertrekt de brandweer overdag met vier mensen op een tankautospuit in plaats van met zes, zoals in de gebieden die groen gekleurd zijn. In de oranje en rode gebieden wordt daarom een twee de eenheid uit de naaste omgeving gealarmeerd om zo toch een com plete ploeg samen te stellen. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Bezuinigingen Het bestuur van het museum in Goes moet voor half september met een bezuinigingsplan komen. Het opstellen daarvan op een zo korte termijn zal weer veel tijd en energie van de medewerkers vra gen. Is het de nek omdraaien van een steeds beter draaiend museum en zo de geschiedenis van zijn eigen regio verkwanselen misschien te vergelijken met de Beeldenstorm uit de 16e eeuw? Willen onze be stuurders hiermee een plaats ver In het nieuwe dekkingsplan moeten veertien brandweerposten in eerste instantie een beroep doen op een andere biusgroep. De eigen eenheid komt er eventueel achteraan (blusreserve). In de oude situatie waren dit twaalf posten. Vorig dekkingsplan per 3 juni 2009 werven in de regionale geschied schrijving? Hopelijk worden de zaken in het stadskantoor ook voortvarend aan gepakt. Een groep ambtenaren van de gemeente Goes en Rijkswater staat heeft: onlangs van een werk- lunch genoten in Oud-Sabbinge (Zomereditie van 22 juli). Blijkbaar is de ernst van de economische re cessie nog steeds niet doorgedron gen in overheidskringen; dergelijke kostenposten dienén geschrapt dan wel tot een minimum geredu ceerd te worden. Bezuinigen op overheidsuitgaven is het motto. J.A.Rentmeester Bosdijklaan 7, Goes Studentenstad De Hogeschool Zeeland onder zoekt op dit moment de beste ves tigingsplaats (krant, 23 juli). Die plaats is uiteraard Goes, gezien de bereikbaarheid en het uitgaansle ven plus vele andere faciliteiten. In Goes ligt een prachtlocatie te wach ten namelijk het oude Havenindus trieterrein. Daar is nu het huizen nieuwbouwproject Goese Schans gepland met tweeduizend huizen. Die tweeduizend lijken mij veel te veel, gezien de ook volgens de pro vincie te verwachten demografi sche ontwikkeling in Goes. Het in aanbouw zijnde deel Goese Diep kan gewoon doorgaan. Op de rest van het terrein Goese Schans kan de nieuwe campus voor de Hoge school komen, inclusief studenten kamers. Dit is op loopafstand van het centrum, het Sportpunt Zee land en sportpark Schenge. Wat wilt U nog meer? Jan Janse Kokkelbank 2, Goes Het N6i-ongeluk (23 juli) bewijst dat een ernstig ongeluk de enige vlotte doorvoerroute in Zeeuws-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46