ooit op Tourpodium >rt 123 Lance Armstrong sluit af met een relletje Rabo derde in geldklassement Van km tot km Prijs strijdlustigste renner voor Chavanel Contador is zesde winnaar zonder zege Freire gaat morgen onder het mes Vallende start voor Belg Van Summeren Winnaars PZC Wielerquiz in Parijs maandag 26 juli 2010 De Astana-ploeg van Alberto Contador heeft het meeste geld overgehouden aan de Ronde van Frankrijk. De ploeg van de gele-truidrager verdiende een kleine half miljoen euro aan prijzengeld en hield daarmee Saxo Bank (292.392) en Rabobank achter zich. De Nederlandse ploeg neemt 192.978 euro mee naar huis. Geldklassement: 1. Astana 488.886, 2. Saxo Bank 292.392, 3. Rabobank 192.978, 4. Caisse d'Epargne 114.604, 5. Euskaltel 94.74. Laatste: 22. Footon 13.492. Lance Armstrong fietste gisteren voor het laatst op de Champs-Elysées. foto Bas Czerwinski/AP door Patrick Delait PARIJS - Nee, Robert Gesink heeft thuis geen lijstje liggen met din gen die hij als renner allemaal wil bereiken. „Zo werkt het niet, maar dat neemt niet weg dat ik trots ben op wat ik in deze Tour heb be reikt. Niet veel renners kunnen zeggen dat ze zesde worden in hun eerste volledige Tour", lachte Gesink zaterdag na de tijdrit in Pauillac. Niet alleen bij de klimmer van Ra bobank overheersten trots en op luchting. Ook de rest van de bank- ploeg bekeek het leven door een rose bril op een dag waarop een Rus historie schreef. Na de beste tijdrit uit zijn carrière pikte Denis Mentsjov alsnog de derde plek in van de Spanjaard Samuel Sanchez. De echte beloning volgde een dag later op de Champs-Elysées in Pa rijs. Geflankeerd door Tourwinnaar Al berto Contador en nummer twee Andy Schleck stond de 32-jarige Rus gisteren als eerste Rabo-ren- ner ooit te glimmen op hét staat sieportret van de Tour. „Om teleur stellingen te voorkomen, had ik mezelf voor de Tour geen hoge ver wachtingen opgelegd. Dat ik als derde op het podium sta, is voor mij een aangename verrassing", zei Mentsjov, die in de Touranna- len van 2008 eveneens is terug te vinden als nummer drie. Toen kreeg de Rus die plek echter pas na de Tour in de schoot geworpen door de diskwalificatie van de op doping betrapte Bernhard Kohl. Voor Robert Gesink is het podium van de Tour vooralsnog te hoog ge grepen. Met een zesde plek in zijn eerste volledige Tour loste de 24-ja- rige klimmer de verwachtingen echter helemaal in. „Dit belooft heel veel voor de toekomst", zei 55 km, ie tussensprint: 1. Koetsj- inski (WRu), 2. Burghardt (Dui), 3. Perez Moreno (Spa). 60 km: Elf man komen op kop. Onder hen de Nederlander Kar- sten Kroon. 76,5 km: Voorsprong elftal op pelo ton bedraagt 25 seconden. 77,5 km, 2e sprint: 1. Kroon, 2. Casar (Fra), 3. Knees (Dui). Pelo ton op 22 seconden. 90 km: Aanval Knees. Kroon en Nicki Sörensen (Den) sluiten aan. Kopgroep valt uiteen. 96 km: Drie koplopers hebben nog een marge van tien seconden. 96,5 km: Drietal ingelopen. 102,5 km: Mark Cavendish sprint onbedreigd naar zijn vijfde etappe zege in de 97e editie van de Tour. Martijn Maaskant is de beste Ne derlander in de rit op de elfde plaats. Alberto Contador wint voor de derde keer in zijn leven de Tour. Het verschil met nummer twee Andy Schleck is 39 seconden. Denis Mentsjov van de Rabobank maakt het erepodium compleet. Gesink na de tijdrit waarin zijn achilleshiel als ronderenner weder om werd blootgelegd. Nadat hij in juni de eindzege in de Ronde van Zwitserland al te grabbel had ge gooid met een belabberde tijdrit op de slotdag, maakte Gesink ook in Pauillac geen goede beurt. De Achterhoeker klokte pas de 109e tijd en moest nog alle zeilen bijzet ten om Ryder Hesjedal af te hou den in de strijd om de zesde plek. Ter vergelijking: ploegmaat Denis Mentsjov reed bijna vijf minuten sneller. Het doet nauwelijks afbreuk aan de Tour van Gesink, die de eerste Denis Mentsjov PAUILLAC De Fransman Sylvain Chavanel is uitgeroepen tot meest strijdlustige renner van de 97e editie van de Ronde van Frankrijk. De coureur van Quick Step won twee etappes en droeg ook twee dagen de gele leiderstrui. Chavanel werd twee jaar geleden ook al gekozen tot strijdlustigste renner van de Tour. De 31-jarige Fransman won de tweede en zevende etappe. PARIJS Alberto Contador is gisteren de zes de naoorlogse wielrenner gewor den die een Ronde van Frankrijk wint zonder daarbij een ritzege te boeken. De beste uitslag van de kopman van Astana tijdens de 97e editie van de Tour was de tweede plaats. Oscar Pereiro Sio was vier jaar geleden de laatste Tourwin naar zonder ritzege. Nederlander in de top tien van het algemeen klassement is sinds Mi chael Boogerd. Of Gesink in de toekomst in staat is om Denis Mentsjov af te lossen op het Tourpodium? Het is een vraag die Adri van Houwelingen niet kon beantwoorden. Gezien zijn jeugdige leeftijd moet de klim mer op alle fronten vooruitgang kunnen boeken, verwacht de ploegleider. Maar waar het pla fond van Gesink ligt, weet ook hij niet. „Ik ga niet zeggen dat Robert ooit de Tour kan winnen, maar ik ga ook niks uitsluiten." Om sterker te worden, overweegt Gesink in de toekomst twee grote rondes op te nemen in zijn pro gramma. Van Houwelingen vindt het daarvoor echter nog te vroeg. Volgens de ploegleider zijn er an dere manieren om winst te boe ken. Met name de tijdrit van Ge sink is nog braakliggend terrein. „Waarom zouden we geen gebruik maken van technologische kennis? Op dat vlak zijn we amateurs. Met testen in windtunnels bijvoor beeld hebben we nog geen erva ring." Op de concurrentie die op de loer ligt, hebben Rabobank en Gesink geen vat. Alberto Contador, drie jaar ouder dan Gesink, en Andy Schleck, een jaar ouder, zullen hun voorsprong op de Nederlan der de komende jaren niet zomaar prijsgeven. Daarnaast zal Gesink moeten afrekenen met generatiege noten als Roman Kreuziger, Vin- cenzo Nibali, Peter Sagan en Tejay van Garderen, aanstormende top pers in het rondewerk. Beter doen dan de zesde plek in de Tour is daardoor allerminst vanzelfspre kend, weet ook Van Houwelingen. „Robert moet eerst maar eens be vestigen. Bradley Wiggins, vorig jaar vierde, werd in deze Tour weg gereden." PAUILLAC De Spaanse Raborenner Oscar Frei re wordt morgen in Nederland geo pereerd aan zijn neus. Freire, die aan een onopvallende Tour reed, heeft last van poliepen. Dat meldde ploegarts Dion van Bommel. Freire heeft al het hele seizoen met wisse lende periodes last van poliepen in zijn neus- en kaakholte. „Het is een zinvolle ingreep op het juiste mo ment", aldus Van Bommel. BORDEAUX De Belgische wielrenner Johan van Summeren was zaterdagmiddag nog geen tien meter onderweg in de individuele tijdrit of de coureur van Garmin lag al op het asfalt. Bij het verlaten van het startpodium ging Van Summeren op eigenaar dige wijze onderuit. Hij krabbelde snel weer op om de 52 kilometer naar Pauillac te overbruggen. PARIJS - Het afscheid van Lance Armstrong van de Ronde van Frankrijk heeft gisteren nog voor ophef gezorgd. De zevenvoudig Tourwinnaar wilde zijn tweede wielerleven afsluiten met een state ment. Dat werd niet op prijs ge steld door wielrenunie UCI. De 38-jarige Amerikaan en diens ploeggenoten van RadioShack droegen bij de start van de laatste etappe een zwart shirt met 28 er op. Aan de zijkant stond Live- strong vermeld, de organisatie waarmee de Amerikaan wereld wijd tegen de ziekte kanker strijdt. De 28 stond voor de 28 miljoen mensen die aan kanker lijden. Door het gekrakeel rond het ver wisselen van shirts en rugnum mers liep de start van de rit vertra ging op en moest Armstrong na een zoekactie naar zijn startnum mer 21 in de achtervolging op het peloton, dat er op de slotdag tot het bereiken van Parijs altijd een feesttocht van maakt. Juryvoorzit ter Francesco Cenere was onverbid delijk. „Het is verboden van shirt te wisselen tijdens een ronde zon der toestemming van de UCI. De renners hebben de startlijst gete kend in hun traditionele rode shirts en kwamen op het laatste moment in zwarte tricots aan de start. Ze moesten hun oude shirts aan, anders zouden ze uit de Tour worden gegooid." De renners kre gen per persoon 200 Zwitserse francs boete, de ploeg 4500 francs. De UCI maakte bekend het totaal bedrag - omgerekend ruim 4000 euro - te zullen doneren aan de strijd tegen kanker. PARIJS - Remie Openeer (links) en Matthew Cideonse staan op de Champs- Elysées op de renners van de Tour de France te wachten. Het duo won 8 juli de eerste prijs in de PZC Wielerquiz en mocht de finish van de Tour in Parijs bijwonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25