Mentsjov eerste Rabo-renner Cavendish boekt vijfde ritzege 22 SO Alberto Denis Mentsjov rijdt een uitstekende tijdrit waardoor hij een plaats opschuift in het klassement en uiteindelijk derde wordt. Robert Gesink behoudt zijn zesde plek. maandag 26 juli 2010 door Mart Smeets Het waren, afgelopen za terdag, in de misschien wel rijkste wijnstreek ter wereld, Grand Cru tranen die Alberto Contador plengde. Schouderschokkend en bijna aandoenlijk stond hij daar zijn geluk weg te janken: drie we ken van opgekropte spanning liet hij nu los. Zijn derde Tourzege ver welkomde hij met een golf aan oognat: janken was zijn dukdalf Contador is niet bepaald 's we relds meest 'sociale' renner. Bin nen zijn eigen ploeg wel te ver staan. Verleden jaar reed hij tegen de stalorders in op Arcalis naar zijn vrijheid en zei, ploeggenoot en rivaal, Lance Armstrong: „The team is not the problem." Ook dit jaar vlogen de zoutvaatjes over tafel bij Astana. De vrede werd weliswaar naar buiten uitge dragen door vooral te zwijgen, maar aan tafel bij Astana zat het groepje Contador, vervolgens zag je een paar angstig lege stoelen en verder weg de groep Vinokoerov. Voor de goede vrede omhelsden ze elkaar wel eens in de buurt van de wereldpers, maar intern was het min tweehonderd graden. Contador, in al zijn simpele groot heid, won twee maal achtereen dit fietsspelletje met een bijna enge stilte van zijn directe achterban. Vrijwel niemand leek echt blij met dit toch wonderlijke, Spaanse wie- Ierproduct. Het was alsof hij win naar werd tegen wil en dank. Nou? Zijn wil om de beste te wil len zijn, is er in hevige mate. Zijn eerzucht is onovertroffen. Achter zijn masker schuilt een egocentri sche, harde winnaar; een echte top sporter. Zijn zachte lach, zijn mooie, bruine ogen en ook zijn tra nen maken van hem een liefdevol le, zelfs enigszins geraakte, zachte winnaar. Maar wacht tot je met hem en zijn broer te maken krijgt als het om onderhandelen gaat; ge wapend beton is er modder bij. Hij reed eerst achter een in gewon nen positie liggende ploeggenoot aan om minieme winst op Andy Schleck te behalen en zei vervol gens niets van de technische mal heur van de Luxemburger te heb ben gezien. Wees dan werkelijk snoeihard en zeg: natuurlijk zag ik dat, de Tour winnen is gelijk oor log en ik voer dat graag, tegen wie dan ook. Ik ben namelijk gewoon spijkerhard in mijn tactische acties omdat ik zo denk en handel. Contador laat daar geen enkel mis verstand over bestaan, is Dr. Jekyll en Mr. Hyde in het peloton, of al thans de Spaanse uitgave ervan. Een man die een satijnen glimlach voortovert na een dodelijke injec tie bij zijn tegenstanders te heb ben toegediend. Een groot renner? Grote renners hebben vaak een gezicht, of al thans, dat willen wij, het publiek graag. Contador was niet de beste tijdrijder, was misschien ook niet de beste klimmer, waarschijnlijk wel de slimste coureur en hij reed als snelste deze Tour uit. Dan ben je winnaar. Hoe dan ook. RABOBANK TEVREDEN PARIJS - De strijd om de gele, witte en bolletjestrui was al beslecht, op de Champs-Elysées werd pas be kend wie zich eigenaar van het groen in de Tour de France mocht noemen. De 36-jarige Alessandro Petacchi won weliswaar de slote tappe in Parijs niet, zijn voor sprong op ritwinnaar Mark Caven dish hield hij wel vast. Petacchi werd tweede in de sprint. Cavendish boekte zijn vijfde ritze ge in de Tour van dit jaar. De over macht van de Brit was wederom groot. Petacchi won twee etappes, in Brussel en Reims. In Brussel haalde Cavendish door een val op twee kilometer voor het einde geen enkel punt, was hij daar bij de eerste veertien geëindigd dan was hij winnaar geworden van de sprinterstrui. „Ik ben slecht begon nen, maar ben blijven geloven dat ik misschien het groen nog zou winnen." Dat lukte niet, met vijf ritzeges mocht hij niettemin tevre den zijn. In Parijs lieten twee Ne derlandse renners zich nog van vo ren zien. Een groepje met Maarten Tjallingii hield maar even stand, Karsten Kroon en tien andere dap peren bleven langer uit de greep. Kroon won nota bene zelfs de tweede tussensprint. In de laatste ronde werd de Nederlander ingelo pen. In de daardoor onvermijdelij ke massasprint verdedigde Petac chi zijn voorsprong op Thor Hus- hovd en Cavendish. De Italiaan moest bij de eerste zes eindigen als Cavendish zou winnen. In de eind stand van het puntenklassement heeft Petacchi (243 punten) uitein delijk elf punten meer dan Caven dish (232) en 21 meer dan Husho- vd (222). De Zwitser Fabian Cancellara won zaterdag de negentiende etap pe in de Tour de France, een 52 ki lometer lange tijdrit. De Duitser Tony Martin legde beslag op de tweede plaats. Mark Cavendish (links) zoekt zijn eigen weg in de massasprint op de Champs-Elysées. foto Laurent Rebours/AP Robert Gesink behield na de tijdrit zijn zesde plek in het algemeen klassement. foto Guillaume Horcajuelo/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24