PZC 2I Tourzege Contador heeft weinig glans 28 en 29 26 en 27 TOUR DE FRANCE Spanjaard voor de derde keer de sterkste in de Ronde van Frankrijk Robert Gesink trots na drie weken stress Derde plaats is nu echt voor Mentsjov Petacchi schrijft nieuw hoofdstuk Beachvolleybaltoernooi in Vlissingen eindigt in anti-climax Ferrari wekt woede met stalorder op circuit Hockenheim Maandag 26 juli 2010 Tip? sport@pzc.nl door Patrick Delait PARIJS - Met minimale inspannin gen heeft Alberto Contador giste ren in Parijs het maximale resul taat bereikt. Voor de derde keer in zijn carrière werd de 27-jarige Spanjaard op de Champs-Elysées gehuldigd als Tourwinnaar. Over tien jaar zal de zege van Con tador vermoedelijk niet meer zijn dan een statistisch feit, een opzoek- vraag in een wielerquiz wellicht. Daarvoor was de manier waarop de Astana-kopman zijn favorieten- rol invulde, te minimalistisch. Geen etappezege, zelfs geen offen siefhad Contador nodig om Andy Schleck te verslaan in een duel dat veel weg had van een schijnge vecht. Pas in de tijdrit van zaterdag werd de spanning even op de spits gedreven. De kleine marge van acht seconden waarmee Contador en Schleck elkaar tot dan nage noeg in evenwicht hielden, sugge reerde veel meer spanning dan er in werkelijkheid was. De rivaliteit tussen de Luxembur ger en de Spanjaard beperkte zich vooral tot een verbaal steekspel naar aanleiding van 'kettinggate'. Contador profiteerde in de rit naar Bagnères-de-Luchon van mechani sche problemen bij Schleck om de gele trui over te nemen. In plaats van de hand in eigen boezem te steken, wees de 25-jarige renner van Saxo Bank met een beschuldi gende vinger naar Contador. Door te demarreren op het moment dat hij te voet stond, had 'El Pistolero' het spel niet eerlijk gespeeld, vond Schleck. Contador maakte de affai re nog grotesker door dezelfde avond zijn excuses aan te bieden op internet. Zijn vriendschap met Schleck was hem heilig. De band van Contador met zijn enige concurrent voor het geel, haalde in de slotweek de angel uit een Tour die zo veelbelovend be gon. Dat beide tenoren elkaar am per pijn durfden te doen, bleek op de Tourmalet. Het gevecht op le ven en dood dat Schleck van tevo ren had beloofd op de mythische col werd een anticlimax. Het beeld van de broederlijke om arming tussen Schleck en Conta- Alberto Contador geniet zichtbaar van zijn derde Tourzege. Links zijn belangrijkste concurrent Andy Schleck, die ook de witte trui als beste jongere won. Rechts Raborenner Denis Mentsjov, die beslag legde op de derde plaats. foto Christophe Ena/AP Robert Gesink rijdt een ereronde na afloop van de 97e editie van de Ron de van Frankrijk. dor na de finish was voor de lief hebbers van een echte strijd ont luisterend. Vergeleken met de epische strijd die Laurent Fignon en Greg Le- mond uitvochten in de Tour van 1989 en de niet aflatende ijver waarmee Lance Armstrong en Jan Ullrich elkaar in 2003 bestookten, was de strijd tussen Contador en Schleck een flauw afkooksel. Omdat niemand in staat lijkt om zich in hun tweestrijd te mengen, krijgen de beste ronderenners van dit moment al volgend jaar een PARIJS De opluchting viel zaterdag van zijn gezicht te lezen. Robert Gesink slaakte na de tijdrit langs de Giron- de een diepe zucht en oogde op eens ontspannen zoals hij in de Tour niet eerder was. De zesde plaats in het eindklassement was binnen. „Een grote ronde betekent drie weken stress", was zijn erva ring. „Maar zesde in de Tour, daar mag ik toch trots op zijn." Gesink eindigde zodoende ook in de derde grote ronde die hij uit reed bij de eerste tien. herkansing op een mannelijker duel. Dat zelfs Contador, de beste klim mer van zijn generatie, blijkbaar niet meer in staat is om de concur rentie murw te rijden, zegt wel licht ook iets over de impact die de anti-dopingmaatregelen heb ben op het peloton. Net als vorig jaar bleef ook deze Tour (tot nu toe althans) verschoond van affai res. Het is een heuglijke constate ring die het gebrek aan een spette rende strijd draaglijker maakt. Als de Tour van 2010 over tien jaar PARIJS In de boeken staat Denis Mentsjov als nummer drie van de Tour van 2008 genoteerd. De Rus van Rabo bank bereikte die klassering na de diskwalificatie van de Oostenrijker Bernhard Kohl. Gisteren stond Mentsjov echt op het podium. De Rus had een dag eerder de derde plaats veroverd op de Spanjaard Sa muel Sanchez. Mentsjov was veruit de beste van de klassementstoppers in de race tegen het uurwerk. pagina 22 en 23: Rabo is tevreden wordt gememoreerd, zal het voor al gaan over de vele incidenten. De staking die door Fabian Cancellara op touw werd gezet in de rit naar Spa was gezichtsbepalend voor de rest van de Tour. De kopstoten van de gediskwalificeerde Mark Renshaw, de vechtpartij tussen Carlos Barredo en Rui Costa ia Gueugnon, de kettingproblemen van Schleck: het leverde stof op voor talloze discussies en polemie ken. Respect en fair play waren in de voorbije Tour zeker niet de meest beleden waarden. Uitgere PARIJS Alessandro Petacchi heeft een nieuw hoofdstuk in zijn lange wie- Ierloopbaan geschreven. De Itali aanse sprinter eindigde in de slot rit van de Ronde van Frankrijk als tweede achter Mark Cavendish en verzekerde zich daarmee van de groene trui als eindwinnaar van het puntenklassement. Petacchi won eerder het puntenklassement in de Ronde van Italië (2004 en 2007) en de Ronde van Spanje (2005). pagina 22: Vijfde ritzege Cavendish kend nu het peloton meer dan ooit schreeuwt om sterke persoon lijkheden die orde op zaken kun nen stellen, verdwijnt Lance Armstrong van het toneel. Op zijn 38e kon de Amerikaan niet verhul len dat ook een zevenvoudige Tourwinnaar niet ontsnapt aan af takeling. Wie de lijdensweg van de 'Boss' niet kon aanzien, had één troost: in zijn hoogtijdagen zou Armstrong de gele trui nooit met zo weinig allure naar Parijs heb ben gebracht als Contador in de voorbije Tour. TOUR DE FRANCE De mooiste momenten uit de Tour van 2010 nog een keer terugzien? Kijk op www.pzc.nl/tourdefrance STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23