Israël: stop schepen Gaza Strijd tegen aids blijft zorgenkindje Baltische zee warmt sterk op HULPKONVOOI Brief aan VN Peutermoordenaar nu cel in om kinderporno Inktvisorakel Paul krijgt impresario Vrijwillige militaire dienst België in trek Drama op strand iimwi 3D juJj !isu 'J 2D'J D Zeelandhallen zaterdag 24 juli 2010 Twee schepen met hulpgoede ren liggen in Libanon klaar om te vertrekken naar de Gazastrook. Israël heeft aangekondigd alle middelen die nodig zijn in te zetten om de schepen tegen te houden. jeruzalem - Israël heeft Libanon en de internationale gemeenschap opgeroepen twee schepen die met hulpgoederen naar de Gazastrook willen varen, tegen te houden. De schepen liggen startklaar voor ver trek in een haven in Libanon. Israël zal in ieder geval 'alle nood zakelijke middelen' aanwenden om te voorkomen dat de twee schepen de blokkade doorbreken, zo heeft Israëls ambassadeur bij de Verenigde Naties, Gabriela Shalev, laten weten. Shalev vervatte de waarschuwing in een brief aan VN-chef Ban Ki-Moon en aan de Veiligheidsraad. De regering in Libanon werd door Shalev opgeroepen haar verant woordelijkheid te nemen en te voorkomen dat de schepen uitva ren richting Gazastrook. Israël kan niet uitsluiten dat de schepen naast hulpgoederen ook wapens vervoeren, alsmede 'individuen die uit zijn op provocaties en con frontaties' en dus zal het alles doen om de schepen tegen te hou den, aldus Shalev. Een Israëlische commandoraid op een door een Turkse organisatie gecharterde vloot met hulpgoede ren voor de Gazastrook kostte eind mei aan negen Turkse activis ten het leven. De Israëlische opera tie leidde tot grote internationale verontwaardiging en ontwrichtte de toch al tanende Turks-Israëli sche relatie verder. De Mensenrech- tenraad van de VN presenteerde gisteren in Genève een onder zoeksteam dat de aanval gaat on derzoeken. De blokkade van de Gazastrook werd in 2007 door Israël, en ook door Egypte, ingesteld nadat Ha rnas in het gebied de macht had ge grepen. Egypte zette na de ophef die was ontstaan na de comman doraid zijn grensovergang met de Gazastrook open. Israël heeft de blokkade over land versoepeld. Ha mas wijst die versoepeling echter af. Alleen een totale opheffing is voor Harnas aanvaardbaar. LONDEN Jon Venables, een van de twee da ders van de moord op de Britse peuter Jamie Bulger in 1993, ver dwijnt opnieuw in de gevangenis. Een rechtbank in Londen veroor deelde de nu 27-jarige Venables gis teren tot twee jaar celstraf wegens het downloaden en verspreiden van foto's met kinderporno. Hij heeft bekend. OBERHAUSEN Het beroemde orakel Paul uit een zeeaquarium in het Duitse Qber- hausen krijgt een impresario. Een agentschap voor kunstenaars in Londen gaat de talrijke aanvragen voor reclame en producten coördi neren. De inktvis voorspelde on der meer de Spaanse zege in de WK-finale. Statistisch heeft hij nog maar enkele maanden te leven. BRUSSEL In België hebben jongeren tussen de 18 en 24 jaar zich gisteren mas saal aangemeld voor vrijwillige mi litaire dienst. De website waarop het Belgische leger vacatures be kendmaakt kon de drukte niet aan. Het was de eerste dag dat jongeren zich konden aanmelden. Dit jaar is er plaats voor 155 mensen, volgend jaar voor 220. kort na het middaguur van het spoor. De trein liep door nog onbe kende oorzaak uit de rails bij een viaduct tussen de dorpen Lax en Fiesch. In de trein zaten vooral Ja panse toeristen. foto AP gdynia - Door een hittegolf is het doorgaans nogal koele water van de Baltische Zee opgewarmd tot 24 graden Celsius in de omgeving van de Poolse havenstad Gdynia. Bij Estland, circa 700 kilometer noordelijker, was het water zelfs nog twee graden warmer. „Het komt zeer zelden voor dat we zo'n aanhoudende tropische luchtmassa hebben, met gemiddel de dagtemperaturen van 33-34 gra den Celsius gedurende een week in het Baltische gebied van Polen", aldus een Poolse meteoroloog. De hittegolf houdt overigens naar verwachting niet lang meer aan. In het weekeinde dalen de tempe raturen waarschijnlijk en gaat het regenen. De temperatuur van de Baltische Zee bij Polen zal daarna ook dalen naar normale waarden rond deze tijd van het jaar, circa 20 graden Celsius. Athene - Een slapende 30-jarige Roemeense immigrante is gisteren omgekomen toen een schoon- maakmachine op het strand van Athene over haar heen reed. Haar echtgenoot raakte zeer ernstig ge wond. Volgens de politie dacht de bestuurder van de machine dat er een stapeltje kleren was achtergela ten. De man zit vast op verden king van dood door schuld. wenen - Terwijl de wetenschap steeds meer te weten komt over aids, lijkt de politieke wil om de epidemie aan te pakken tanende. De onwil om geld toe te zeggen, overschaduwt de hoopvolle ont dekkingen die afgelopen week zijn gepresenteerd op de Internationa le Aids Conferentie in Wenen. Ruim 19.000 deskundigen, politici, hulpverleners en wetenschappers waren aanwezig op de conferentie, die tot en met gisteren duurde. De aandacht richtte zich vooral op mensenrechten en kwetsbare groe pen mensen die lijden aan aids. De deelnemers riepen overheden op beter beleid te maken voor drugsgebruikers die leven met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Ton Coenen was aanwezig als di recteur van het Aids Fonds: „De twee grote frustraties zijn politieke wil en geld. Slechts een op de hon derd drugsgebruikers met hiv krijgt een behandeling. Dat komt puur door discriminatie en een ge brek aan politieke leiding." Coenen is positief over de voort gang van de strijd tegen aids, waar aan jaarlijks twee miljoen mensen sterven. „We weten beter hoe we de epidemie onder de knie kun nen krijgen. Meer programma's richten zich op preventie én be handeling. Ook dringt het belang van vroegtijdige behandeling door." Esmé Berkhout, lobbyiste van Ox- fam Novib, noemt als voorbeeld van de wetenschappelijke vooruit^ gang de nieuwe vaginale gel voor vrouwen, die een preventieve wer king tegen hiv lijkt te hebben. „Het is heel mooi dat gewerkt wordt aan een middel dat in han den van vrouwen komt. Het is ech ter wel opvallend dat er zo weinig aandacht is voor het vrouwencon doom. Veel vrouwen vragen om dat middel." Dat was Ine Vanwesenbeeck van de Rutgers Nisso Groep ook opge vallen. Volgens haar ligt de nadruk op behandeling in plaats van pre ventie. „Voor elke twee mensen met hiv die medicijnen krijgen, ko men er vijf nieuwe geïnfecteerden bij. Daar moeten we iets aan doen." Vanwesenbeeck zegt dat het onbe taalbaar is om mensen met hiv te behandelen. „Preventie is veel ef fectiever. Daar moet echt meer geld naartoe." Een andere moge lijkheid is medicijnen goedkoper maken. Deskundigen willen daar toe een samenwerkingsverband oprichten voor de farmaceutische industrie, universiteiten en onder zoeksinstellingen waar alle paten ten op medicijnen ondergebracht worden. Dat zou de beschikbaar heid van goedkopere, merkloze medicijnen kunnen versnellen. Volgens de experts is de komende drie jaar zeker 20 miljard dollar no dig om vooruitgang te boeken. Het ziet er volgens veel deelnemers aan de conferentie echter niet naar uit dat landen dit jaar nog over de brug komen. „Maar in oktober is er in New York nog een donorcon ferentie", aldus Berkhout. LMG GCDDeStem C3 lui Ja-LU uur jisijujs ujjJïjju ju iiuüiuJJujj voorverkoop 10,- aart de kassa 12,50 kinderen t/m 4 Jaar: gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9