Te koop ii spectrum Zaterdag 24 juli 2010 equoC.'orrtis Zoo Zajac in Duisburg, de grootste dierenspeciaalzaak ter wereld. door Bart Ebisch Zoo Zajac in Duisburg, 's werelds grootste dierenspeciaalzaak, is tevens een dierentuin. Kattenvoer, papegaaien en pommes frites, eigenaar Norbert Zajac verkoopt het allemaal. Spinnen, krokodillen, apen, luiaards, koikarpers, piranha's, pythons, minizwijntjes: ouders met kinderen kijken hun ogen uit. Drieduizend verschillende diersoorten bevinden zich in deze giga-su- permarkt met dierenbenodigdheden. Pa laadt zijn winkelmandje vol. De hond thuis moet immers te eten hebben. Ach, zo'n bijtspeeltje kan er ook nog wel bij. Het overdekte Zoo Zajac in Duisburg, bijna een voetbalveld groot, is zowel die rentuin als dierenspeciaalzaak. En daarmee een succesvol concept, dat vanwege zijn enorme omvang een plek heeft verworven in het Guinness Book of Records. Binnenkort krijgen de zoogdieren een apar te ruimte, met allemaal een eigen hok met drinkinstallatie en vloerverwarming. De bouw is in volle gang. Kosten: een kwart miljoen euro. „Alleen leeuwen, tijgers, oli fanten en andere grote dieren zul je bij ons niet aantreffen." Eigenaar Norbert Zajac begroet jaarlijks meer dan een miljoen bezoekers in Duis burg. Vorig jaar waren het er zelfs 1,1 mil joen. De mensen komen uit heel Duits land en andere delen van Europa, 10 pro cent is Nederlander. Omzet: twintig mil joen euro per jaar, inclusief de onlinebestel- lingen, die in een van de hallen worden af gewerkt. Voor de afhandeling van vragen en klachten zorgt een privé-callcenter. Wetenschappers houden er regelmatig le zingen en er worden themadagen georgani seerd, bijvoorbeeld over gezonde diervoe ding. Katten- en hondenvoer, speeltjes, aquariumspullen, krabpalen en andere die renbenodigdheden vormen verreweg de grootste bron van inkomsten, vertelt Za jac. De dieren, vrijwel allemaal ingekocht bij Duitse fokkers, fungeren als lokmiddel. „Families maken er een uitstapje van. In deze moeilijke tijden kunnen ze zich een bezoek aan de dierentuin niet meer zo vaak veroorloven.Wij bieden een gratis al ternatief. Tegelijk doen de mensen inko pen en eten pommes." De Duisburger begon 35 jaar geleden een eenmansdierenzaak. Tegenwoordig heeft hij tweehonderd mensen op de loonlijst staan. Regelmatig verschijnt de zwaarlijvi ge, bebaarde dierenkenner op televisie, zo als recentelijk in de populaire Unglaubliche Quiz der Tiere bij de ARD. Ja, de goedge- bekte Zajac is een bekende Duitser. Voor de zoveelste keer dept hij het zweet van zijn voorhoofd tijdens de rondleiding. Loslopende gekko's doen dienst als ver- zwelgers van ongedierte. Het buitenterrein - met kippen, eenden, pauwen en kuikens net uit het ei - lijkt het meest op een kin derboerderij. Een haan duikt met bruut ge weld bovenop een kip. „Op die manier blij ven we verzekerd van nakomelingen", lacht Zajac. Het leeuwendeel van de dieren, in totaal zo'n 250.000, bestaat uit (exotische) vissen en koralen, waar de meeste vraag naar is. De prijzen zijn net zo divers als de dieren zelf. Twee prairiehonden, een paartje, kos ten 700 euro, zes piranha's 219 euro, een zoetwaterrog 740 euro, een vogelspin 90 euro en een kleine boompython 400 tot 500 euro. „Trends? Het nano-aquarium, heel compact en gevuld met minivissen. Is in Duitsland ontzettend populair." Tamme papegaaien gaan weg voor tussen 1.900 en 2.500 euro, een luiaard - die nog te lui is om uit de hand van Zajac te eten - is onlangs verkocht voor 6.500 euro en een niet al te grote, doods ogende krokodil staat te koop voor 800 euro. Is die wel echt? „Steek uw hand in de kooi, dan zal ik alvast de ambulance bellen. Hij zal uw arm niet helemaal verslinden, maar de ko mende paar maanden kunt u gegaran deerd geen pen meer vasthouden." Wie zijn de mensen die een 5 meter lange python kopen of een schattig Lisztaapje? „De kinderen gaan de deur uit, studeren of trouwen. Pa heeft ruimte over in huis. Vroeger legde hij op de kinderkamer een modelspoorbaan aan, maar Marklin is fail liet. Zonder gekheid. Tegenwoordig kiest pa voor reptielen. Iets eenvoudigs, daar be gint het meestal mee. Een hagedis. En daar na iets speciaals, een boomslang bijvoor beeld." Regelmatig komen mensen een python of een krokodil brengen. Hebben ze ergens gekocht, maar de verkoper vertelde er niet bij dat het beest zo snel zo groot zou wor den. Met grote vissen, idem. Het aquarium thuis wordt anders te klein. Norbert Zajac woont boven zijn 'winkel'. Of hij zelf huisdieren heeft? „Niet meer. Waarom zou ik, met zo veel dieren om me heen? Op zondagmorgen loop ik op mijn pantoffels door het bedrijf. Daar geniet ik van. Net zoals ik vroeger kon genieten van mijn hagedis, mijn eerste huisdier. Daar is alles mee begonnen." reageren? spectrum@wegener.nl Norbert Zajac met een python.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99