9 spectrum Zaterdag 24 juli 2010 Een drugsvangst aan boord van Hr. Ms. Van Speijk. De Nederlandse marine onderschept in samenwerking met de VS drugssmokkel vanuit Willemstad. foto's Peter Bijpost/Kon. Marine/GPD ervoor zorgen dat die op de Nederlandse Antillen en Aruba zo weinig mogelijk in vloed krijgt." Een half uur rijden vanaf Swijgmans kan toor in de haven van Willemstad, bevindt zich sinds 2000 een tweede poot van de War on drugs op Curasao. Vanaf hun For ward Operating Location (FOL) op vlieg veld Hato voert het Amerikaanse leger ver kenningsvluchten uit, gericht op de drug stransporten in de regio. Het toestaan van de FOL zorgde destijds voor een debat in de Tweede Kamer, om dat sommige Kamerleden vreesden dat de VS vanaf Hato ook antiterreuractiviteiten zouden ontplooien. De Amerikaanse aan wezigheid leidt ook regelmatig tot opwin ding bij de Venezolaanse president Hugo Chavez, zoals vorige week, toen hij Neder- pÈÉÉËgl De Nederlandse marine op oefening. In de internationale wateren bij de Antillen wil de marine drugssmokkelaars onderscheppen. land beschuldigde van schending van het Venezolaanse luchtruim. FOL-commandant Brian Bell speelt echter de vermoorde onschuld: „We're just a lar ge eye in the sky", 'We zijn alleen maar een groot oog in de lucht'. Wat de Ameri kanen precies doen en waar ze vliegen, zegt.Bell niet te weten. Hij kan alleen ver tellen dat ze in 2009 vanaf Hato 5.000 vlie guren maakten en in dat jaar verantwoor delijk waren voor de onderschepping van 218 ton cocaïne. Het idee achter de onderscheppingen is tweeledig. Aan de ene kant moeten ze de drugsbendes zoveel economische verlie zen toebrengen dat die ermee stoppen. Te gelijkertijd zou minder aanbod van drugs leiden tot een hogere prijs op straat. Dat moet de consument afschrikken. Maar on danks het vernietigen van cocavelden en het onderscheppen van drugs, is de straat- prijs van cocaïne in Europa gelijk geble ven. In de VS werd cocaïne wel iets duur der, maar voor beide continenten geldt dat het aanbod nauwelijks is afgenomen. De Government Accountability Office (de Al gemene Rekenkamer van de VS) kraakte eind 2008 daarom 'Plan Colombia', de op volger van Bush' 'Initiatief voor de Andes'. Dat bestond vorige week precies tien jaar, een periode waarin de VS een kleine zes miljard euro besteedden aan de War on drugs. Vooral de pogingen om het drugs- aanbod te verminderen door vernietiging van cocavelden en onderschepping van co caïne, hadden weinig succes, aldus de An- merikaanse Rekenkamer. Ook de Latijns-Amerikaanse commissie voor Drugs en Democratie, geleid door de ex-presidenten Fernando Cardoso (Brazi lië), Ernesto Zedillo (Mexico) en Carlos Ga- viria (Colombia), schreef vorig jaar een kri tisch rapport over 'dat beleid gebaseerd op de vernietiging van productie en het ver storen van drugsstromen'. Cardoso zei: „De War on drugs is mislukt. De politiek van repressie is gebaseerd op vooroordelen, angsten en ideologieën. In plaats van vast te houden aan falend be leid moeten we onze energie steken in het terugdringen van de vraag naar drugs en de schade die drugs aanrichten bij gebruikers." Vooral omdat de bijeffecten van de War on drugs ernstig zijn, benadrukte Cardoso. De gevangenissen in Latijns-Amerika zit ten vol 'kleine' drugssmokkelaars en be sproeiing van cocavelden met landbouw gif heeft geleid tot ernstige milieuschade, maar de drugsbendes zijn immer opper machtig. Ook in Nederland is die kritiek bekend. Aan boord van de Hr. Ms. Van Amstel zegt de commandant, luitenant-kolonel Ri chard Keulen, echter: „Onze opdracht is helder omschreven. De dilemma's liggen een aantal niveaus hoger, bij de politiek." Gevraagd naar de argumenten om te blij ven deelnemen aan de War on drugs, laat een woordvoerder van Buitenlandse Za ken weten positieve resultaten te zien: „Onder meer in de vorm van grote inbe slagnames door de marine." Daar vallen echter twee kanttekeningen bij te plaatsen. De antidrugsmissies van de marine lopen al vijftien jaar, maar cijfers over die 'grote inbeslagnames' zijn slechts voorhanden over de periode vanaf 2008. In dat jaar en in 2009 onderschepte de ma rine bij elkaar 4.670 kilo cocaïne. Dat is grofweg 2 procent van alle drugs (256 ton) die in die jaren volgens de VN via de Cari ben is gesmokkeld. Zonder de record vangst van 2008, waarbij de Van Speijk met de Amerikaanse kustwacht in één, keer 4.200 kilo cocaïne onderschepte, blijft er 0,2 procent over. Die resultaten worden geboekt door de Ne derlandse marineschepen onder meer drie keer per jaar drie weken te gebruiken tij dens een intensieve operatie met andere landen in de regio. Wat de inzet Neder land elk jaar kost door inzet van middelen en manschappen, zegt brigadegeneraal Swijgman niet te kunnen voorrekenen. Hij herhaalt wat de commandanten Keu len en Bell eerder hebben gezegd: elke kilo onderschepte cocaïne is een kilo minder op straat. Het is een waarheid als een koe, en tegelijkertijd het enige gegeven om aan vast te houden in het kat-en-muisspel dat de drugssmokkelaars nog steeds winnen. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97