spectrum 4 P R I J S V E C H GELD TER IN ZAKEN Zaterdag 24 juli 2010 Het breekijzer van de financiële wereld zetelt in een statig Utrechts pand. Van daaruit be stookt Kalo Bagijn (39) de buiten wacht met de boodschap dat het opbouwen van vermogen écht goedkoper kan dan bij banken en verzekeraars. Omringd door oud-collega's en samen met zijn maatje Thierry Schaap probeert hij zijn grote succes te herha len als prijsvechter in geldzaken. Een cultuur verandering in de financiële dienstverlening vindt hij hoognodig. „Maar dit is ook voor mijn ego, voor mezelf. Ik ben op zoek naar het ant woord op de vraag: was BinckBank een toevals treffer of.kan ik echt iets?" Door BinckBank is de in jeans en overhemd ge hulde dertiger een welgesteld mens. Nummer 52 op de lijst 'jong, rijk en succesvol zonder pa pa's portemonnee' van zakenblad Quote. Grote financiële risico's loopt hijzelf niet met zijn nieuwste avontuur Brand New Day, zegt Bagijn. „Voor sommige collega's zijn de belan gen groter. Die hebben hun laatste euro's erin zitten. Daar voel ik me wel verantwoordelijk voor. Ik hoop nog meer voor hen dan voor me zelf dat het een succes wordt." Bagijn combineert een neus voor zakelijke kan sen met echte woede over bedrijven die te veel geld verdienen over de ruggen van hun klan ten. Hij hoopt op een echte omwenteling in de pensioenmarkt, zegt hij. „We willen de verzeke raars dwingen mee te gaan, door onze ambities te verwezenlijken. Alle banken rekenen nu 0,1 procent kosten voor beurstransacties in plaats van de 1,5 procent vóórdat wij als BinckBank Kalo Bagijn is de man achter Brand New Day, de goedkope nieuwkomer op de pensioenmarkt. Net als eerder met BinckBank tart en tergt hij nu weer de gevestigde orde, die hij beticht van zelfverrijking ten koste van de consument. „Waarschijnlijk ben ik niet al te intelligent, dat werkt maar belemmerend." door Ans Bouwmans de markt opkwamen. Daarmee hebben we de hele bedrijfstak veranderd. Dat willen we nu ook. Wij zijn in constante oorlog met banken en verzekeraars. Wij komen niet op de borrels en recepties. Wij gaan de strijd aan met de ge vestigde orde. Ja, dat is leuk om te doen. De uit dager zijn, is aansprekend." Dat hij Brand New Day opzette met allerlei oud-collega's van BinckBank ('de vaste kern'), zal geen verrassing zijn voor wie hem kent. Ka lo Bagijn laat mensen niet gemakkelijk los. Hij is nog altijd samen met zijn vriendin uit zijn studententijd, met wie hij inmiddels drie jonge kinderen heeft. In zijn vriendenkring lopen klas genoten van de middelbare school rond en zelfs nog van de lagere school. „Vriendschappen moet je onderhouden. Het is vertrouwd dat je elkaar zolang kent. Ik zou het beangstigend vinden altijd met dezelfde soort mensen om te gaan. Dat benauwt me. Het is goed een band te hebben met mensen die een andere achtergrond hebben." Met zakenpartner Thierry Schaap heeft hij een hechte relatie. „Hij is ook een goede vriend. We kunnen elkaar ver rot schelden en daarna een biertje drinken." Het levenspad van Kalo Bagijn is redelijk zon overgoten. Een gegoed milieu in de buurt van Utrecht, een fantastische jeugd. Ook al groeit hij op in een gezin zonder vader. Zijn moeder vindt het nog steeds jammer dat hij niet eerder is geboren. „Dan had ik in het familiebedrijf, Triumph-Adler van de schrijfmachines, kun nen werken. Dan had dat misschien overleefd. Nu is het verkocht aan een IT-bedrijf." Zeifis hij daar niet rouwig om. Succes op eigen kracht smaakt beter. In zijn ogen heeft hij al zo veel meegekregen. „Je leven wordt voor het grootste deel bepaald door geluk. Waar je bent geboren, bepaalt voor een groot deel hoe je le ven uitpakt. Dat ik ging studeren, was heel nor maal." Zijn studie commerciële economie maak te hij echter niet af. Hij ging liever werken. „Van jongs af aan - vanaf mijn 14e, 15e - ben ik al aan het beleggen. De vader van een vriendje was accountant en fervent belegger. Dat maak te grote indruk. Na school keek ik op teletekst naar de koersen. Met pen en papier hield ik gra fiekjes bij. Halverwege mijn studie ben ik bij een commissionair in effecten gaan werken. Een klein bedrijfje, tien mensen. We voerden orders uit van grote buitenlandse banken op de Nederlandse beurs." Bij dat bedrijf ontmoette hij Thierry Schaap. Na enthousiaste verhalen van zijn baas over beleg gen via internet in de VS gingen ze daarmee aan de slag. „Na een paar jaar kregen we een verschil van mening over het beleid. De direc tie was niet te overtuigen. Ik dacht: dan ga ik het zelf doen. Het geld voor investeren lag in die tijd op straat. We vonden een strategische aandeelhouder in AOT, een grote optiehande laar op de beurs." Zo ontstond BinckBank. Niet dat het allemaal meteen van een leien dakje ging. „De aandelen markt stortte meteen in. Maar als voetballer kun je niet zeggen dat je verloren hebt omdat het veld slecht was. Daar heeft iedereen last van." De formule bleek te werken, net als de sa menwerking met Thierry Schaap. „We vullen elkaar aan en vertrouwen elkaar honderd pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92