Vlissingen praat weer met de HZ ZMf gaat weer meer naar achterban kijken 22' HOGESCHOOL ZEELAND Wethouder wil vaart zetten achter realisatie Kenniswerf Maaien en baggeren van de waterlopen zaterdag 24 juli 2010 timen s ossssêi door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Of er alsnog een stu dentenflat komt, durft hij niet te beloven. De infrastructuur rond de Hogeschool Zeeland wordt wel vernieuwd, de gemeente gaat nau wer samenwerken met HZ Cult, bemiddelen met sportclubs en de Zeevaartschool, die kan gewoon op de boulevard blijven. Volgens wethouder Rob van Dooren hoeft de hogeschool helemaal niet weg uit Vlissingen. De wethouder laat zich heus niet onder druk zetten door het onder zoek van de HZ naar de beste vesti gingslocatie in Zeeland en bestuur der Adri de Buck die daaraan toe voegde dat hij zelf nooit in Vlissin gen op kamers zou studeren. „Fei telijk willen we hetzelfde", bena drukt Van Dooren. „We willen al lebei het beste voor de studenten en het onderwijs, terwijl we al leen over stenen praten. Als facili teiten en de openbare ruimte knel punten zijn en je maakt onze be groting open, dan zie je dat we daaraan werken. Ik vind ook dat Vlissingen als studentenstad beter kan. Daar zijn plannen voor. Voor sommige zaken hebben we zelfs al geld opzij gezet. Nu moeten we maar eens bedenken hoe de cam pus eruit moet komen te"zien. Nee, niet weer een onderzoek. Ge woon aan tafel." Daaraan hebben De Buck en Van Dooren van de week samen ook al twee uur doorgebracht. Vergele ken met vroeger, toen de gesprek ken volgens Van Dooren werden door René Schrier GOES - Bij de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMf) zijn 24 organisaties aangesloten die bij elkaar goed zijn voor zo'n 40.000 tot 50.000 Zeeuwse leden. Een flinke achter ban zou je zeggen. Dat heeft de ZMf zich ook gerealiseerd en tege lijkertijd is de conclusie getrokken dat die achterban wel wat meer aandacht verdient. „Aanleiding was het jubileum dat de milieufederatie vorig jaar in de cember vierde", vertelt directeur Tjeu van Mierlo. „Dan heb je de neiging terug te kijken, maar wij wilden graag vooruitblikken. Daar om hebben we op onze jaarlijkse strategische dag gekeken of we op de goede weg zijn. Om daar achter te komen zijn we ook de regio's in gegaan om met de aangesloten or ganisaties te praten. Want dat is onze achterban. Eén van de belangrijkste conclu sies die daaruit getrokken kunnen worden, is dat er in de loop van de jaren een kloof is gegroeid tussen de ZMf en haar achterban. Terwijl wij steeds meer professionaliseer den kwamen we steeds verder van de aangesloten organisaties te staan. Sommige hadden daar geen moeite mee en vonden het wel pri ma wat we deden, maar andere - en wij trouwens ook - zouden meer samenwerking toch wel op prijs stellen. Dat hebben we ons aangetrokken." Van Mierlo legt uit dat de achter ban belangrijker wordt dan in het verleden: „De achterban is de rechtvaardiging voor ons functio neren. Die hebben we nodig om met meer macht en kracht dingen te kunnen doen." Dat besefis ontstaan in een perio de waarin de ZMf forse kritiek kreeg uit bepaalde delen van de sa menleving. Op verschillende plaat sen in de provincie klonk de kreet 'groene leugen'. Van Mierlo: „Die negatieve geluiden hebben ons Rob van Dooren. gevoed door frustraties over niet nagekomen afspraken, was het dit keer 'constructief. „En ik heb niet één seconde de indruk gehad dat de HZ weg wil uit Vlissingen. Wat ik wel heb ontdekt is dat we werk ten vanuit kolommen: ieder deed zijn ding, maar van elkaar wist nie mand waar die mee bezig was. Die communicatie moet beter. Na de zomer komt er een stuurgroep, ge leid door een procesmanager." Maar dus nog geen nieuwe wegen, kortere looproute naar het station, tienminutenbus naar Middelburg en snellere realisatie van de Ken niswerf? „Voor de Kenniswerf ko men gelden vrij als we grond ver kopen. We zijn daar nog mee be zig. Ook met het uitkopen van be drijven. Zo'n periode duurt meest al vier, vijf jaar. En wij leggen pas een nieuwe weg aan als we weten wat er komt. Maar vanwege de roep vanuit de hogeschool en an dere bedrijven, kan het zijn dat we daar de komende periode meer vaart achter zetten." De Kenniswerf laat lang op zich wachten, geeft Van Dooren, die de ze portefeuille onlangs van zijn col lege Piet Polderman overnam, toe. „Maar De Buck zegt zelf ook altijd: kijk altijd twintig jaar vooruit. En zo weinig stelt de Kenniswerf nog niet voor, hoor. Die krijgt nu juist vorm. Sterker nog: die is er. In de buurt zitten al dertig bedrijven die er een relatie mee hebben. Alleen, als je uit de trein stapt, denk je in een heel ander gebied te zijn." En de Zeevaartschool, die zou de gemeente toch overkopen, zonder dat de HZ dat wilde? Van Dooren schudt zijn hoofd. „Dat plan heb ben we nog eens tegen het licht ge houden en inderdaad, de locatie is uniek voor het maritiem instituut. We moeten maar eens op zoek naar financiële dragers." wel achter de oren doen krabben. Maar we kwamen ook tot de con clusie dat we ook veel positieve dingen doen. Alleen communice ren we daar te weinig over." De ZMf is van plan wel heel diep in de regio's af te dalen. Dat komt er op neer dat ook individuele per sonen of groepen bij de organisa tie aan kunnen kloppen met initia tieven. Voorbeelden daarvan uit het recente verleden zijn het initia tief om een Zeeuwse zonnecoöpe- ratie op te richten, plannen voor een klimaatneutraal dorp en bij voorbeeld de buurtauto. Van Mier lo: „Dat zijn initiatieven waar we bij willen zijn." Hij voegt er aan toe dat in de lijn van de verander de aanpak van de ZMf, ook de con tacten met lokale politici worden aangehaald. De ZMf wil simpel weg de dialoog zoeken, geeft hij aan. Daarnaast wordt de wat traditione lere aanpak van de ZMf niet volle dig losgelaten. Er zullen altijd dos siers zijn die aandacht vragen, geeft de directeur aan. Maar het is tegenwoordig wel zo dat goed mi lieubeleid veel meer dan vroeger is ingebakken bij overheden en be drijven. Nu komt het vooral op uit voering aan. ZMf directeur Van Mierlo vindt dat ook veel interessanter, dan als organisatie voortdurend alleen maar kritische noten kraken. „We moeten onszelf veel meer laten zien. De mensen opzoeken en er voor zorgen dat de mensen ons ook weten te vinden, als het gaat om milieu, economie en ruimtelij ke kwaliteit." In augustus starten de Zeeuwse waterschappen met het maaien en baggeren van waterlopen in het buitengebied. Door jaarlijks te maaien en eens in de acht jaar te baggeren, houden de waterschappen de bodem op diepte en blijft de afvoer naar de gemalen gewaarborgd. Het werk start in augustus en is in december gereed, onvoorziene omstandigheden zoals extreme regenval voorbehouden. Gedoog- en ontvangstplicht Eigenaren en gebruikers van percelen die grenzen aan de waterlopen zijn op grond van de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 en de Keur waterschap Zeeuws-Vlaanderen 2009 verplicht om: a. machines en materialen voor het onderhoud op hun percelen toe te laten; b. de specie en andere stoffen op hun percelen te ontvangen; c. de specie en andere stoffen, bedoeld onder b. te spreiden of op te ruimen. Vrije werkstrook en kwetsbare gewassen Om efficiënt te werken is het van belang dat het werk aaneengesloten kan worden uitgevoerd. Daarom verzoekt het waterschap om obstakels langs water lopen weg te halen zodat er een vrije werkstrook voor de maai- en baggermachines beschikbaar is. Agrariërs die willen beginnen met ploegen of zaaien, terwijl de aanliggende waterloop nog niet gemaaid of gebaggerd is, verzoeken wij om contact op te nemen met de medewerkers van het waterschap. Die kunnen ervoor zorgen dat bepaalde waterlopen met voorrang worden gemaaid of gebaggerd. Ook bij kwetsbare gewassen, zoals pas ingezaaid graszaad, vragen wij grondgebruikers dit te melden bij de medewerkers van het waterschap. Dan kan hiermee rekening worden gehouden. Voorkomen van schade Om schade aan eigendommen te voorkomen verzoekt het waterschap aan eigenaren en grondgebruikers om over de waterloop hangende takken te verwijderen en afrasteringen die het werk kunnen belemmeren te verplaatsen. Uitmondingen van afvoerbuizen en van drainages mogen niet in de waterloop uitsteken, maar moeten in het talud zijn weggewerkt. Ook vraagt het waterschap om vistuigen zoals fuiken uit de water lopen te verwijderen. Hiermee wordt beschadiging voorkomen, zowel aan eigendommen van particulieren als aan machines van het waterschap. Locaties In 2010 voeren de Zeeuwse waterschappen op de volgende locaties baggerwerkzaamheden uit: Waterschap Zeeuwse Eilanden: Omgeving Sint Maartensdijk Omgeving Dreischor /Zonnemaire Omgeving Goes Kapelle Omgeving Kortgene Omgeving Middelburg Oost-Souburg Omgeving Ovezande Waterschap Zeeuws-Vlaanderen: Omgeving Oostburg Groede Omgeving IJzendijke Omgeving Axel /Terneuzen Omgeving Graauw Informatie Voor meer informatie over het maaien of baggeren kunt u contact opnemen met de medewerkers van het waterschap van de afdeling waterbeheer in uw regio, bereikbaar via het centrale telefoonnummer 088-2461000 (lokaal tarief). U kunt ook de gratis folder 'baggeren in het buitengebied' aanvragen via de afdeling Communicatie. Voor kaartjes met de baggergebieden verwijzen we u naarwww.wze.nl/ baggeren en www.wszv.nl/baggeren. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Kennedylaan 1 4530 AE Terneuzen info@wze.nl www.wze.nlinfo@wszv.nl www.wszv.nl Telefoon 088 - 2461000 (lokaal tarief) Fax 088 - 2461990 De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden plaats vanaf 11 tot en met 23 november. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60