Cavendish houdt nog sprankje De koerstrui Criteriums If TOUR DE FRANCE Op Mark Cavendish staat geen maat. In de massasprint is hij wederom niet te stuiten. Alessandro Petacchi doet goede zaken in de strijd om de groene trui. Win een ballonvaart voor 2 personen! ,eR Medici zaterdag 24 juli 2010 door Mart Smeets Het is een altijd weer te rugkerend feestmo- ment in de Ronde: als de mannen van de crite riums langskomen. Vroeger was dat Gerrie van Gerwen, later nam hij zijn dochter mee en nu is het oud-renner John van den Akker. Hij loopt met een koffertje in de hand door de rennershotels. Kenners weten wat hij gaat doen: onderhandelen. Hij gaat naar de vedetten, vraagt ze te spreken of stuit op managers van de toprenners. Dan wordt het schema van de Nederlandse rond jes om de kerk getoond: Boxmeer, Stiphout, Chaam, Wateringen, Sur- huisterveen, Roosendaal... Buiten landse renners die een klein week je Nederland willen aandoen we ten dat ze daags voor Parijs hun prijs al kunnen bepalen. Vroeger liep men in Tiel uit voor Bernard Hinault. Die nam een paar knechten mee en zette vervol gens, aan de hand van zijn 'vriend' Jan Raas, de bloemetjes buiten. Later kwamen Tourwinnaars per privévliegtuig en werden ze als vor sten ingehaald en betaald. Honderd kilometer (maximaal) is een niet al te moeilijke exercitie, dus? Als Tourrenner van naam kon je zeker twee zeges opeisen. De topsalarissen liepen al snel naar de ton en menig Tourwin naar liet zich verleiden om naar het verre Holland te reizen. Conta- dor nog, verleden jaar, zelfs naar Surhuisterveen, waar CDA-politi- cus Joop Atsma de trom roert. Contador won daar. De nummer twee, Lieuwe Westra moest ern stig remmen om het decor niet omver te rijden. Dit jaar is Andy Schleck de te vie ren man. Hij zet zijn portemon nee open en laat zich fêteren. Die avondlijke rondjes neemt hij op de koop toe; dit is de tijd voor een nieuwe aanbetaling van een huis of een andere investering. Het geld ligt klaar in Nederland en dat we ten de heren toprenners maar al te goed. Ook Robert Gesink gaat een ere- ronde door Nederland maken. Even de druk eraf, even als een gek door eigen land jakkeren, even incasseren. Daar is helemaal niets mis mee; dit is een lang bestaand, fraai, nooit echt gemoderniseerd en daarom juist zo leuk mechanisme in de wielerwereld. Fietsen rond de kerk. De zware in vestering van drie weken Tour waarmaken. Roomse pret in een calvinistisch land. Hoor het volk al klappen. Bier stroomt, de opgewonden om roeper van dienst zit zelfs in de slag. Schleck wint met banddikte. Mark Cavendish heeft zelfs nog tijd om even achterom te kijken tijdens de sprint. foto Christophe Ena/AP Acht seconden. Heb het met hem alsjeblieft niet over acht seconden. Het verschil dat vandaag voor de tijdrit tussen gele-truidrager Contador en zijn naaste belager Andy Schleck nog bestaat, is exact even groot als de marge waar mee Laurent Fig- non in 1989 de Tour verloor. Greg Le- mond ging hem toen in de slottijdrit tussen Versailles en Parijs als nog voorbij. Fignon had destijds de Tour al twee keer gewonnen: in zijn debuutjaar 1983 én het jaar erna. De Frans man reed die jaren in het tricot van Renault. Henk Theuns heeft er toen één van hem gekregen. Le Professeur was overigens zelden het zonnetje in huis. Van de me dia moest hij weinig hebben, het geen hem geregeld de Prix de Ci tron opleverde. Na zijn loopbaan c - als coureur belandde Fignon in de wereld die hij toen zo verafschuw de. Hij gaf commentaar op Euro sport en organiseerde de ritten koers Parijs-Nice. Ook dit jaar is Fignon tv-commentator, ondanks dat hij een ernstige vorm van kanker heeft. Inmid dels staat hij, on danks zijn ziek te, een stuk vro lijker in het leven. Fig non probeert, ook al zijn z'n stembanden aangetast, nog wat van het leven te maken. Omdat dit de laatste af levering in deze serie is, hierbij de gegevens van het boek waaruit we de afgelopen drie weken de shirts presenteerden. Koerstrui! be vat zo'n 1250 wielertruien uit de collectie van Henk Theuns. John van Ierland en Evert de Rooij zorg den voor de teksten in het boek, dat 24,95 euro kost. ISBN-num- mer: 9789490608064. Deze actie loopt van 28 juni tot 28 juli 2010 en geldt alleen voor rubrieksadvertenties opgegeven via kleintjesmarkt.nl De winnaars krijgen in week 31 bericht. - Ontdek nu het gemak van onze geheel vernieuwde website! plaats een Ga nu naar|5y rubrieksadvertentie en u maakt kans op een van de 2 ballonvaarten voor 2 persone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26