181 zeelai Zondagse sferen in Middelburg 'We wisten niet wat er Liberty Brug M/V GEZOCHT PZC INFATUATE Veteranen kijken in Westkapelle terug op de operatie die de i - V llLk1 ■Is it,..- ÉflÉiÉii; 1 i Geen duiventil Water, ook u een Zorg? zaterdag 24 juli 2010 Stadsdichter Johannes Herman Buma leest op de Vismarkt een gedicht voor. foto Lia Hector door Selma Osman MIDDELBURG - Middelburg op zon dag leeg en verlaten? Niet als het aan galeriehoudster Lia Hector ligt. Zij is deze maand begonnen met een reeks van negen 'Zomerse zondagen' op de Vismarkt. „De sfeer is goed, nu de bekend heid nog", concludeert Hector. Morgen rolt ze voor de vierde keer de lopers uit en zet zè gratis thee, stoeltjes en parasols klaar voor mensen die willen genieten van kunst en optredens. Het pittoreske pleintje omgeven door herenhui zen en bomen is geknipt voor het inloopterras met open podium waar muzikanten, dichters en kun stenaars tussen 13 en 16 uur spon taan hun kunsten mogen etaleren. Wie dat wil, wordt uitgenodigd om met een hoed te verschijnen. Die versterken volgens de organisa trice het zondag-gevoel. Twintig galeries en ateliers zijn deze zonda gen extra open. Toch staat het ini tiatief op de Vismarkt los van de Kunst- en Cultuurroute Middel burg. Die trekt al elf jaar lang iede re eerste zondag van de maand een vast publiek. „Het gaat me nu om toeristen, wandelaars en fiet sers", legt Hector uit. De binnenstadbewoonster zag veel echtparen in de zomer doel loos rondlopen. „Als er op zondag helemaal niets te doen is, is dat een teleurstelling." De activiteiten op de Vismarkt staan niet op zich, benadrukt ze. „Het doel is ook om samenwerking te bevorderen. Met de Vismarkt als uitvalsbasis krij gen bezoekers informatie over an dere dingen die je op zondag kunt doen, zoals een rondvaart door de grachten of een bezoek aan het Zeeuws Museum." Die samenwer king is volgens haar hard nodig omdat Middelburg geen VW-kan- toor heeft om de bezoeker te infor meren. „En de Tourist Shop is maar één zondag per maand open." Manager Renske Poll bevestigt dat de Tourist Shop op de Markt ge bonden is aan de openingstijden van De Drukkerij. „Als alternatief zijn we 's zondags wel in het Stad huis voor rondleidingen. Vóór en tussen die rondleidingen maken wij mensen attent op de andere ac tiviteiten, zoals dit leuke initiatief op de Vismarkt." Lia Hector hoopt stilletjes op de in novatieprijs toerisme van de pro vincie. Zonder subsidie of sponso ring slaagt ze er in om mensen een middag te vermaken. „Het idee is eenvoudig, maar je weet maar nooit. Het geld kunnen we goed gebruiken voor een mobiel informatiebord met brochures op de Markt." Voor de toekomst heeft ze haar zinnen gezet op een plei nenfestival. Bezoekers kunnen dan uitwaaieren over verschillende acti viteiten. Want: „Een gezellige en goedbezochte Vismarkt is niet vol doende om in heel het centrum van Middelburg een zomerse zon dagssfeer te brengen." WERF UW PERSONEEL IN UW REGIO! Wegener NieuwsMedia, De nummer 1 voor werkzoekenden! Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00. weGeweR NieuwsMedia door Annemarie Zevenbergen Veteranen met rijen me dailles op de borst en groene baretten op de grijze hoofden domi neerden gistermiddag het beeld in en om het Westkapelse Polder huis. De officiële opening van de Liberty Bridge was voor de Mari nes die deelnamen aan Operation Infatuate in 1944, reden om op nieuw af te reizen naar het dorp. Onder hen de drie vroegere strijd makkers Ted Battley (87), Ernie Staphnill (92) en Arthur Tompson (87). Oud, maar zeker niet der da gen zat, maken de heren al gelijk duidelijk. Het gehoor laat af en toe wat te wensen over, maar geen van hen is gespeend van de zo ka rakteristieke Britse humor. Want, zo zegt Ted: „Als je niet lacht, kun je alleen nog maar huilen en dat is helemaal niet goed." Alle drie herinneren ze zich de donkere nacht begin november 1944 toen de landing van de gealli eerden werd ingezet. Ze schetsen een aangrijpend beeld van ontbe ring, angst en onzekerheid. Ernie: „We wisten eigenlijk niet wat er ons te wachten stond. We kwamen van het moederschip en moesten in amfibievoertuigen aan wal. In de grotere Buffalo's ging het nog wel, maar in die kleinere was het vreselijk. De vloed was in middels opgekomen, het was don ker en het waaide hard. Daardoor was de zee erg ruw. Bovendien werden we vanaf de kust bescho ten door Duitse scherpschutters. We waren allemaal kletsnat en ijs koud. We moesten door het gat in de dijk aan land en gelijk verder trekken via Zoutelande naar Vlis- singen. Het was een nachtmerrie voor velen, [e zag en hoorde om je heen kameraden sneuvelen of ge wond raken, maar je kon niet stop pen of terugkeren." Ted raakte zelf zwaargewond tij dens de landing. Hij verbrijzelde zijn been toen het amfibievoertuig waarin hij zat, door de golven werd opgelicht en weer neergesme ten. „Ik moest verder en toen ik uiteindelijk op het strand aan kwam, heb ik daar drie dagen gele gen. Omringd door andere gewon den en met de dreiging van de Duitse schutters in de omringende bunkers. Ik weet niet heel veel meer van die drie dagen, want ik zat onder de morfine. Alle gewon den moesten op het strand blij ven, het hospitaalschip was inmid dels gezonken en er was geen ver voer mogelijk." Uiteindelijk bracht Ernie achttien maanden door in het ziekenhuis. Maar ondanks alle ellende die de drie hebben meege maakt, hebben ze een positieve kijk op het leven. Arthur: „We heb ben gedaan wat er moest gebeuren en het resultaat was natuurlijk de bevrijding van Walcheren. In die tijd wisten we niet wat er allemaal in Westkapelle was gebeurd. Dat was misschien maar goed ook. Mensen vragen wel eens of we bang waren. Ia, natuurlijk waren we dat. Iemand die dat niet was, is 'completely mad'." Eenmaal terug in Engeland werd er niet of nauwelijks gesproken over wat de Marines hadden mee gemaakt bij Westkapelle. „Er werd niet over gepraat. Pas bij de veertig ste herdenking van de bevrijding konden we erover praten." Sinds dien komen de heren jaarlijks in november naar Westkapelle. Ze voelen zich er inmiddels thuis. Ernie: „]e herinneringen gaan voorbij, maar je leven gaat door. Dat is ook zo als iemand in je fami lie overlijdt. Dan moet je door een periode van rouw, maar je kunt niet stopppen met leven." T^gjfc gj Een oorlogsvliegtuig van Wings of Victory boven de dijk bij het Polderhuis. door Annemarie Zevenbergen Met de officiële opening gistermiddag van de Li berty Bridge bij het West kapelse Museum Polderhuis, heb ben de Britse Marines die sneuvel den in november 1944 een eigen monument gekregen. In de hou ten brug zijn op stenen plateaus de namen gebeiteld van 161 Mari nes die het leven lieten tijdens Operation Infatuate. Deze operatie luidde destijds de bevrijding van VLISSINGEN - Er komt geen duiven til op het Scheldeterrein in Vlissin- gen. De meeste raadsleden zien, in navolging van wethouder Rob van Dooren, het probleem van de flad- deraars niet in. De motie van D66, die voorstelde de duiventil van de gemeente Zut- phen over te nemen, is verder al leen door GroenLinks omarmd. De Partij Souburg Ritthem noem de de meeuwenoverlast in Vlissin- gen veel groter en Henk de Haas had geconstateerd dat de duivenbe- langstelling van zijn POV-fractie vooral van culinaire aard was. ALGEMENE WATERSCHAPS PARTIJ y Een veilige toekomst, cloelmatig en betaalbaar waterbeheer? Maak kennis met de Algemene Waterschaps Partij (AWP) deskundig en niet politiek gebonden. www.algemenewaterschapsparti i .nl Wilt u met ons meedenken of u kandidaat stellen voor de Zeeuwse waterschapsverkiezingen, meldt U dan aan, voor 15 aug. via Zeelandalgemenewaterschapspartij.nl Info bij: Leo Boom(0111-651759) of Thea Horsmans (0111-720663)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20