Spanning van een goed gesprek 31 media SPOT OP SPOTJES Geen Rio, maar Apeldoorn media@wegener.nl |jjjjj| 024-3650570 Op sociale media als TWitter, Facebook, Hyves en Linkedln zijn de personages uit de dra mareeks In Therapie al op ei gen houtje tot leven gekomen. Zo is te lezen waar Lara (Halina Reijn) nu weer is wezen stappen, twittert therapeut Paul Westervoort (Jacob Derwig) regelma tig over zijn vakgebied en is de muziek smaak van Michel (Frederik Brom) te zien via zijn playlist op Grooveshark. Televisiekij kers moeten nog wachten tot maandag voor een kijkje in de ziel van therapeut Paul en zijn patiënten. De imposante dramaserie, geregisseerd door Alain de Levita neemt de kijkers mee in de wereld van de psychotherapie en volgt zes weken lang, vijf dagen per week een psy chiater in zijn praktijk. Elke aflevering gaat over een sessie met een patiënt. Elke patiënt komt op een vaste dag in de week. Therapeut Paul is zelf ook behoorlijk getroe bleerd. Zijn huwelijk met Karen (Kim van Kooten) kraakt aan alle kanten en juist nu heeft zijn patiënte Lara, gespeeld door Hali na Reijn, er een missie van gemaakt hem in te palmen. Elke vrijdag bespreekt hij zijn persoonlijke beslommeringen met zijn ei gen mentor. „Ik denk dat In Therapie leuk is voor een breed publiek omdat de serie op zoveel vlakken aanspreekt: je kijkt in de keu ken van een therapeut, maar het gaat ook om wezenlijke dingen: seks, echtscheiding, verlies en dood, schuld, alle grote emoties worden blootgelegd", zegt De Levita. In Therapie is de Nederlandse bewerking van een van oorsprong Israëlisch program- maformat. Het format werd in de Verenigde Staten onder de titel In Treatment op de buis gebracht met Gabriel Byrne in de rol van psychiater. De Levita zag de Israëlische reeks voor het eerst op een televisiebeurs in Cannes. „Ik dacht meteen: dat is iets moois voor Nederland." Er werd een proefafleve- ring gemaakt met Jacob Derwig en Halina Reijn. De NCRV was meteen om. Dat de serie alleen gemaakt zou kunnen worden met een zware cast, stond voor de regisseur meteen vast: „De scenario's zijn heel scherp. Daarnaast is er enorm veel tekst. Het is geen visueel spektakel, dus je moet acteurs hebben die dat op de vierkan te millimeter goed kunnen spelen. Ik kwam uit bij acteurs die over het algemeen veel theater doen. Zij zijn gewend om lange lap pen tekst te leren." Thrillerschrijfster Ma rion Pauw bewerkte de scenario's voor de Nederlandse kijker. De Levita: „De Ameri- Zaterdag 24 juli 2010 In de serie Spot op spotjes belichten wij negen weken lang uw meest favoriete tv-commercials aller tijden. We tellen af van 9 naar 1. Vandaag nummer 6: Centraal Beheer. NAAM SPOTJE Rio van verzekeraar Centraal Beheer. SLOGAN 'Even Apeldoorn Bellen'. WANNEER 2001. HOE GAAT DE RECLAME Twee Engelse mannen, type arbeider, worden wakker, mikken wat vuile was in hun koffers en stappen in hun Ford Escort. Paspoorten en vliegtickets naar Rio de Janeiro komen in beeld. Als ze langs een fabriek rijden, zegt één van hen: „Hier hoeven we voorlopig niet naar toe" en hij toont vanuit de auto zijn blote billen aan de portier van de fa briek. De mannen letten echter niet op, moeten uitwijken voor een geparkeerde auto en rammen de de pui van een ju welier. Versufd kijken ze rond en zien tot hun verbijstering de juwelen. Op de achtergrond klinken al politiesirenes. Het beeld is duidelijk: dit lijkt verdacht veel op een ramkraak waarbij de dieven met de buit wilden ontsnappen naar Rio. Kortom voor de Rio-gangers hoog ste tijd dat ze 'Even Apeldoorn bellen'. GEVOLGEN Centraal Beheer zendt sinds lang humo ristische spotjes uit. Rio won in 2002 de Gouden Loeki, de publieksprijs voor het beste Sterspotje. Toch waren er aanvan kelijk weinig kijkers die bij 'Even Apeldoorn bellen' aan Centraal Beheer dachten. Door stug vast te houden aan de slogan kent inmiddels 95 procent van de consumenten Centraal Beheer. En daar gaat het om. Naamsbekendheid doet verkopen. LEZERSOORDEEL H. J. Veurtjes uit Olst is de enige inzen der die Rio op de eerste plaats van zijn top-9 zet. Andere lezers zijn ondanks een lagere klassering toch vol lof, zoals Line Frederiks uit Wijchen: „Briljant, door Johan Bosveld hoe lui je je hier uit? Leuk is ook dat het filmpje herinnert aan de beroemde over valler Ronald Biggs. Nadat die een En gelse posttrein had overvallen, vluchtte hij naar Brazilië. En deze mannen heb ben tickets voor Rio, ook Brazilië." OPMERKELIJK De blote billen mochten niet al te pro minent in een televisiespotje. Centraal Beheer wilde zich daar vanwege de 'goe de smaak' niet aan branden. Reclamebu reau Result/DDB moest de film kuisen, maar had daar weinig zin in. De blote kont was 'absoluut functioneel', liet het bureau weten. Verzekeraar en reclame maker werden het uiteindelijk eens over een afgezwakte billenversie. Maar nog voordat de versie te zien was, werd het filmpje door een hacker op een website geplaatst. De originele versie met het omstreden butt-shot kwam overigens Wel in de bioscoop. Daar zijn de bezoe kers wel wat gewend, was de gedachte van Centraal Beheer. Psychiater Paul (Jacob Derwig). kaanse serie is fantastisch, maar wel soms een tikje afstandelijk. Gabriel Byrne zit vaak wat bevroren in zijn stoel. Ik vond het daar om soms moeilijk me met hem te blijven identificeren. Ik heb getracht om In Therapie intenser en spannender te maken." Kim van Kooten en Jacob Derwig, in het da gelijks leven ook een paar, spelen de echtge noten in een huwelijk dat gestaag afbrok kelt. Der wig: „Ik heb vooraf tien Amerikaan se afleveringen gezien en ben toen gestopt met kijken. Anders zou ik te veel Gabriel Byrne in mijn hoofd hebben. Maar het was ongelooflijk inspirerend om te zien hoe spannend een gesprek kan zijn en welke la gen er allemaal te ontdekken zijn. Het was wel een investering. Ik heb uitgerekend dat ik 750 pagina's tekst heb moeten leren. Het mooie is dat het echt ergens over gaat. Er wordt al zoveel licht verteerbare kost ge maakt." Van Kooten: „Maar het is niet alléén zwaar hoor! Het is gewoon ook lekker om naar te kijken. De grote en kleine dingen van het le ven en nog met humor ook. De Amerikaan se serie is meer Hollywood, bij ons mag mag het af en toe ook lelijk zijn, rauw." Van Kooten wilde al langer graag een rol doen naast Derwig. „Maar dan moest het Patiënte Lara (Halina Reijn). foto's Mark de Blok wel kloppen. Dit was geweldig, maar wel heel heftig. Ik ben gevoelig voor sfeer. Als ie mand bij Albert Heijn vervelend tegen me doet, ben ik al een uur van slag. Daar zit ik dus voor in therapie", grapt ze. „Dit was niet leuk om te spelen. We zijn alleen maar ruzie aan het maken. Ik ging daarna niet vro lijk naar huis. Maar evengoed was het echt een kick: wanneer speel je nu een mono loog van 24 minuten? Het was een heerlijk soort trip. Heel fijn om even meisje-af te zijn." Derwig heeft zich, net als regisseur De Levi ta, voorbereid door te kijken naar Kijken in de ziel, de alom gelauwerde serie tv-gesprek- ken met psychiaters waarvoor maker Coen Verbraak een Nipkowschijf kreeg. De Levi ta: „Ik heb ook voor elke patiënt uitgezocht aan welke stoornis hij of zij leed. Elke stoor nis heeft karakteristieken, meestal zijn dat er negen. Als je vijf karakteristieken van die stoornis hebt, lijdt je dus aan de bewuste stoornis. Gewoon een kwestie van afvin ken, simpel gezegd. „In de repetities begon ik steeds met het op noemen van de karakteristieken van de ver schillende stoornissen. Zo wisten de acteurs heel goed waar de personages vandaan ko men, wat hun wezenlijke probleem was. Als regisseur werd ik onbewust op de stoel van de psychiater gezet. Weer eens wat an ders dan het regisseren van een achtervol gingsscène in Baantjer." In Therapie, vanaf maandag op werkdagen om 22.45 uur op Nederland 2. t Reageren? redactie.media@wegener.nl In Therapie is het nieuwe parade paardje van de NCRV. Vijf dagen per week, zes weken lang, scherp drama van topacteurs over de pa tiënten van een psychiatersprak tijk. Zware kost met een lichte touch en voor een breed publiek aantrekkelijk. Michel (Frederik Blom) en Aya (Carice van Houten) op de bank bij hun thera peut. door Monique Brandt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121