II vandaag uitgelicht Bietsen op het net Armoede in de wereld Trucs van bedelaars geen gegevens minder dan 5% 5%-9% 10%-19% #20%-39% 40% of meer wereldbevolking dat leeft onder armoedegrens 1990 2005 aantal mniensen dat leeft onder de armoedegrens ($1,25) 1990 1,8 miljard 2005 I infographic: AA bron: VN 1,4 miljard Percentage mensen dat minder dan $1,25 per dag te besteden heeft In Nederland is bedelen al zover geëvolueerd dat mensen in nood zelfs op het internet hun hand ophouden. Ze plaatsen oproepen op veilingsites Markt- plaats.nl of Speurders.nl. Kijk op zie: Uitgelicht op onze website zaterdag 24 juli 2010 geven, hoe moeilijk dat soms ook is. Hij suggereert dat het beter is bij thuiskomst te doneren aan een organisatie, waarvan je zeker weet dat die het geld goed besteedt. Hoebink vindt ook voorlichting vooraf belangrijk: „Informeer je goed voordat je op reis gaat. Niet alleen over de bezienswaardighe den, maar ook over de leefomstan digheden van de bevolking. Veel landen kennen geen sociaal stelsel. Wie niet werkt, heeft niets." Maar Oonk schetst een breder be zwaar: door te geven, maak je rege ringen lui. Als die zien dat de toe risten voor de bedelaars 'zorgen', kunnen ze zelf achterover leunen. „Je krijgt dan een permanente klas se van bedelaars waarvoor een re gering niets doet." Bedelaars wekken vaak irritatie, weet ook Hoebink. Vooral bij Ne derlanders. „Zij ergeren zich sowie so veel te snel. Mensen kunnen zich niet inleven in bepaalde situa ties. 'Ga toch werken voor je geld', wordt zo makkelijk geroepen. Ik hoor mensen soms trots vertellen dat ze nooit wat geven aan bede laars. Dat is zo hard. Waar is jullie Een oude Chinese vrouw met inge zwachtelde voeten bedelt in de stra ten van Shanghai, foto Qilai Shen/HH medemenselijkheid, denk ik dan." Oonk blijft er echter bij, dat je be ter niet kunt zwichten voor bede laars, al moet je dat altijd op een respectvolle manier doen, vindt hij. „Sommigen willen aan ieder bedelkind wel wat geven. Maar je kunt ook aan de andere kant door slaan en alle bedelaars als crimine len behandelen. Terwijl ze echt een beroerd leven leiden." Volgens hem komt irritatie bij rei zigers mede voort uit een gevoel van machteloosheid: „Als je geeft, houd je het systeem in stand. Geef je niet, dan krijg je als toerist het gevoel dat je je er gemakkelijk van af maakt. Die tegenstrijdigheid wekt wrevel." Echte vooruitgang, via onder meer ontwikkelingshulp, gaat volgens Hoebink in kleine stapjes. En die hulp staat bovendien politiek ter discussie. De PVV wil ontwikke lingshulp afschaffen, de WD de hulp halveren. „Mensen zullen hun lot vooral zelf moeten verbete ren. Maar dat duurt decennia. Het is de vraag of die bedelende moe der met kind dan niet al lang dood is gegaan van de honger." Bedelaars gebruiken diverse trucs om meer geld op te halen. In grote steden van Marokko en India zijn makelaars aan de slag die kinde ren huren van arme gezinnen en deze kinderen doorverhuren aan bedelaars. Want met een kind naast zich haalt de bedelaar meer op. Gehandicapte kinderen doen het beter dan een gezond kind, en ook een viezig kind in lompen is een goudmijn. Sommige kinderen krijgen slaap middelen toegediend, zodat ze er extra lamlendig bijhangen want dat levert nog meer op. 0 Soms laten bedelaars ook een me dicijnendoosje zien, waarmee ze willen zeggen: ik moet dringend nieuwe medicijnen hebben, geef mij geld. Vroeger slikten bedelaars zeep in om bloed uit hun neus te laten lo pen, anderen smeerden zich in met verdunde paardenmest, zo dat het leek alsof ze aan geelzucht lijden. Er zijn bedelaars die hun kinderen al bij de geboorte dermate vermin ken dat ze alleen nog maar het be- delpad kunnen kiezen. Bij kinderen die door Roemeense criminelen naar Groot-Brittannië werden gesmokkeld, werden doel bewust de armen en benen ge broken om meer succes te heb ben bij het bedelen. De wreedhe den kwamen april dit jaar aan het licht. Het ging om 168 zigeunerkin deren, tussen 8 en 15 jaar, die wer den ingezet voor zakkenrollen en winkeldiefstallen, en om te bede len. Ze schrokken er niet voor te rug om hun 'eigen' kinderen aan te pakken. 0 Blijf altijd vriendelijk, wordt niet boos en behandel de bedelaar met respect. Met irritatie verraad je juist je kwetsbaarheid. 0 Gaat het om kinderen, maak dan een geintje met ze. Dat zijn ze niet gewend en je hebt daardoor de kans dat ze 'vergeten' dat ze aan het bedelen waren. Draag een zonnebril. Bedelaars zijn altijd op zoek naar oogcontact, al vorens ze de toerist aanspreken. 0 Zorg dat je altijd iets eetbaars bij je hebt, liefst iets gezonds zodat de bedelaar er iets aan heeft. Wei gert de bedelaar, dan weet je met een dat hij niet bedelt omdat hij echt honger heeft. 0 Besef dat je niet iedereen kunt hel pen. Als je liever geeft aan organisa ties die bedelaars helpen, probeer dat de bedelaar af en toe ook uit te leggen (al zal hij daar niet altijd een boodschap aan hebben). Geen oogcontact met zonnebril. Koop iets eetbaars, iets gezonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11