27 wonen BUITEN LEVEN Een lastpak in de tuin wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 24 juli 2010 Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en boekenschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Tuinieren is ontspan nend. Tenminste, meestal. Maar als je een beetje fanatiek bent, kan het relaxte gewroet zomaar omslaan in oorlog. Zo ontwaarden wij een paar jaar geleden rode blaadjes, dicht bij de schutting. Als de punt van een pijl priemden ze uit de grond. Net toen wij ons afvroegen wat hier zo kleurig opkwam, was het antwoord al op ooghoogte: het spul leek qua groeikracht wel in dezelfde wonderketel gevallen als Obe- lix. Wat minder grappig was: het kwam ineens overal op. Leek één zo'n stengel nog wel een drollig kleur-accent, dit werd ons al te gortig. Het gro teplanten boek maak te ons ook al niet vro lijker: we hadden hier te maken met Japan se duizend knoop, slechts uit te roeien met de vlammenwer per. Nu is mijn lief nog wel van de laconieke en volgens hem zou het zo'n vaart niet lopen. Bij elk rondje door de tuin graasde hij met ferme hand wat sten gels af. Maar er was geen trek ken aan, met die rommel. De strjmmer werd erbij gepakt om de moederplant, die op de ge meentegrond naast onze schut ting huisde, een kopje kleiner te maken. Dat vond ze fijn, kennelijk, want met hernieuw de groeikracht stuurde ze een legertje uitlopers onze tuin in. We kochten tegen onze princi pes een onkruidbestrijder, maar ook die werkte niet af doende. We gingen naar de El- zas en dachten even niet aan onze kwelgeest, tot we aan de oevers van een riviertje een enorm woud van het spul za gen ruisen in de wind. Toen we de tuin op de kop zet ten, leek het probleem opgelost. Alle grond waarin de lastpak zat, werd afgegraven tot wel een meter diep. Dat zou 'm le ren, de ellendeling. De strijd lijkt nu gestreden, al komen uit de gemetselde plantenbakken af en toe nog bleke schimmen van het origineel omhoog, die van een lading tuingrond op hun kop duidelijk niet zijn op geknapt. Bijna dacht ik niet meer aan de plant, tot deze week het bloemschikmagazine op de mat viel Er stonden wel tien geinige ideeën in, van versierde vazen tot tafelstukken, alle maal met 'onze' duizendknoop. We rijden op vakantie even om, via de Etzas. De hangmat zou zijn oor sprong vinden in Brazilië. Daar nemen mensen bij fami liebezoek nog steeds hun ei gen hangmat mee. Die is im mers makkelijk te transporteren, neemt minder plek in dan een (logeer)bed en vooral: het ligt heerlijk. Tenminste, als je weet hoe je erin moet liggen. Gestructureerde Nederlanders denken al snel dat ze 'recht' in een hangmat moe ten gaan liggen. Met veel moeite klim men ze erin en eenmaal in liggende posi tie, is het een continue balanceren om er niet weer uit te rollen. De oplossing: doe als de Brazilianen, ga dwars liggen! Of ei genlijk: diagonaal, met de voeten aan de ene kant eruit heeft je hoofd wat steun in de andere hoek en blijft je rug recht. Zo kun je uren comfortabel hangen. Een vereiste voor een hangmat is wel: zorg voor een deugdelijk ophangsysteem. Niet iedere boom of paal is veilig of sta biel genoeg om een mat of stoel aan op te hangen. Bevestiging in een muur is al helemaal lastig, omdat sommige muren poreus zijn en het bevestigingsmateriaal daar niet goed in blijft zitten. De beste plaats om een mat of stoel op te hangen is het plafond, een balk of een van de spe ciale standaards die tegenwoordig te koop zijn. Een 'eenpoter', om de ontbrekende tweede boom te vervangen, is er al voor onder de 50 euro, een complete stan daard voor nog geen 100 euro. HANGMAT Het klassieke model hangmat is er van klein (voor baby's) tot groot (voor meer personen). Ook in kleur is er oneindig veel mogelijk, al zijn er opvallend veel streepmodellen te koop. Dat hangt waar schijnlijk samen met de manier van fabri cage. De stof bepaalt, behalve de sfeer en het uiterlijk, ook de stevigheid en het grootste deel van het comfort. Het ande re deel hangt af van de juiste bevestiging (afstand tot de grond en tussen de op- hangpunten) en van het model. Zo zijn er ook hangmatten met een zogeheten spreidstok, die het makkelijker maakt in en uit te stappen. Er zijn ook diverse design-hangmatten te koop. Bijvoorbeeld de Air Lounge Wave van Tuuci, met een bijzondere vorm stan daard. Kosten (inclusief hangmat en op bergzak) bijna 2.300 euro. REISHANGMAT Ideaal voor kampeerders die geen lucht bed willen opblazen. Kenmerk: lichtge wicht, de meesten zo'n 500 gram. Ge maakt van bijvoorbeeld parachutestof of van ademend nylon. De meesten kosten tussen de 30 en de 40 euro, wat duurdere modellen 150 euro. Voor de reiziger die iets meer bagageruimte heeft en niet op zoek wil naar een boom om de mat aan te hangen: de inklap- en draagbare hang mat, compleet met standaard. HANGSTOEL Om in te zitten. Of de XL-versie om wat meer onderuit te kunnen hangen. Een hangstoel is een mooie combinatie tus sen een hangmat en een luie stoel. Om dat hij veel kleiner is dan een hangmat, is hij ook ideaal voor bijvoorbeeld balkon of serre of zelfs gewoon in de woon- of slaapkamer. Voor het ophangen is ook maar één be vestigingspunt nodig. Het materiaal vari eert net als bij hangmatten en is mede af hankelijk van gebruik binnen of buiten, al dan niet onder een afdakje. De prijs: van 40 tot 120 euro. De designstoel Glo- bu kost 650 euro. Reageren? - redactie.wonen@wegener.nl De hangstoel Carolina. De Globu design-hangstoel. 3,00 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117