in je eigen mat wonen VRAAG&ANTWOORD Ijskoud de onhandigste Zeldzame vlinder wordt voor bij aangezien Zaterdag 24 juli 2010 Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoek van de kast: keukenlijken. In deze zomerse aflevering: een ijslólliemaker. door Bauke Boersma wonen@wegener.nl 024-3650509 Lekker schommelen, luieren of zelfs slapen. Een hangmat is een heerlijk middel om te ontspannen. De aanblik alleen al roept de sfeer van vakantie op. En dat kan al voor een prijs vanaf een paar tientjes. door llze Rike De Enamorada hangmat. foto's Rainbowhangmatten.nl Lekker NB: Ook een keukenlijk met een zomers karakter? Stuur een e-mail plus foto van het 'zomerlijk' naar wonen@wegener.nl Hangmatten op internet: www.rainbowhangmatten.nl Handige tips over hoe je in een hangmat het lekkerst ligt en hoe hij moet worden opgehangen. Verkoopt hangmatten en -stoelen in alle soorten en maten. www.ecokado.com In linkerkolom op hangmatten of hangstoe- len klikken. Verkoopt fairtrade hangmatten. www.dehangmat.nl Informatie over trends en nieuwste producten. Verkoopt naast goedkope hangmatten en -stoelen ook luxere designmatten. Hoe herkenbaar, hoe herkenbaar... De manier waarop Sylvia Francke-Meulmeester haar lotgevallen beschrijft met de ijslólliemaker die nog altijd in het bezit is van haar en haar gezin, geeft menig oudere lezer vast en ze ker een aha-ervaring. 'Het principe is eenvoudig', weet Sylvia over het keukenlijk dat enke le decennia geleden min of meer gemeengoed was, maar in de huidi ge Nederlandse huishoudens nog zelden zal worden gebruikt. „De houder - zes vormpjes in één - vullen met limonadesiroop en water, staafjes/houdertjes erin en vervolgens het geheel in de vriezer plaatsen. Een kind kan de was doen'. Zo is het maar net, weet ik nog van vroeger. Maar helaas, over het eindproduct heerst altijd minder enthousiasme. 'De ijsjes zijn waterig, de verhouding tus sen siroop en water is moeilijk in te schatten en mengen lukt ook al niet goed. De kleur is snel uit het ijs gezogen, waarna je een soort flinke ijswaterklont overhoudt'. Dat is hoe dan ook verfrissend, maar vraag niet wat er zoal nog meer aan vooraf is gegaan... Het vergt namelijk behendigheid om de met siroop gevulde houder rich ting vrieskist te krijgen. 'En al helemaal om die er RECHT in te zet ten', is Sylvia door schade en schande wijs geworden. 'Gaat er iets mis, dan loopt de siroop over de houder, op de grond of in het vries vak...' Nog afgezien van de kleffe troep die dan ontstaat en moet worden opgeruimd, is het na het invriezen nog een hele kunst één ijsje uit de vorm te halen. 'De hele houder moet namelijk onder warm water, waardoor alle ijsjes loskomen'. Kortom, hoe nostalgisch het 'lijk' ook is, het is niet zo vreemd dat de ijslólliemaker niet meer in zwang is. 'Ook in huize Francke wordt hij nog maar zeer sporadisch gebruikt', geeft Sylvia onomwonden toe. 'Want een pak invrieslollies kopen in de supermarkt, is toch nét iets efficiënter!' Mooie uitvinding hoor, dat in ternet. Maar het blijkt niet al tijd van dienst te zijn. Zo zocht Adry Schuitemaker op het we reldwijde web tevergeefs naar de naam van een 'vreemde bij' die hij al enkele jaren in juni en juli in zijn tuin waarneemt. 'Een kolibribij, denkt een kennis. En de manier waarop de bij de honing uit de bloem zuigt, heeft ook veel weg van het kolibrisysteem. Het achterlijf lijkt een booskij- kend masker. Ik kan me voor stellen dat dit is om andere in secten om de tuin te leiden...' 'Het is geen kolibribij, maar een kolibrivlinder', weet des kundige Romke van de Kaa. 'Vroeger waren die heel zeld zaam, maar met het warmer worden van het kli maat, zie je ze steeds vaker. Ze rukken van uit Zuid-Europa op naar het noorden. Ook boven de rivie ren zie je ze de laat ste jaren in warme zomers. Mooie waarneming van een vlinder die door zijn snelle vleugelslag net als een zweef vlieg in de lucht kan stilstaan'. Ook een vraag? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 116