Verrassing net over de grens O (O j2g§ reizend>wegener.nl reizen I 024-3650360 Zaterdag 24 juli 2010 In deze rubriek staan we stil bij het souve nir dat veel voor u bete kent of waar u een bijzondere herinnering aan heeft. UI HET SOUVENIR Een steen met een gezicht erin gekerfd. EIGENAAR Ine en Peter van Loosdregt. WAARVANDAAN Victoriawatervallen in Zambia. WANNEER GEKOCHT Juli 2009. WAAROM SPECIAAL Peter van Loosdregt: „We wa ren net teruggekeerd van een wandeling langs de imposante Victoria Falls, de watervallen die Livingstone in 1855 had ont dekt. Het geraas klonk nog in onze oren. Paraplu's werden uit geschud en regenjassen over de arm gehangen. Bij de uitgang van het nationa le park stonden de onvermijde lijke souvenirstalletjes. Het aan bod op het marktje bestond na tuurlijk vooral uit houtsnij werk. Olifanten, nijlpaarden, enzovoort. In allerlei soorten en maten. Mooier vonden we echter de groene voorwerpen, die uit malachiet waren gesne den. Mijn vrouw Ine hield ech ter een plat stuk grijze steen in haar handen, waarin het hoofd van een oude man was uitge- kerfd. Best aardig en minder prijzig dan het malachiet. Het kwam echter niet tot han delen. De verkoper toonde een onverholen belangstelling voor onze regenjassen. Dat waren ooit prima jassen geweest van ademend materiaal. Maar ze waren nagenoeg versleten en we wilden ze in ons hotel in Livingstone achterlaten. Onze verkoper bekeek de jas uitvoe rig en verklaarde dat-ie prima geschikt zou zijn voor zijn grootvader. 'Ruilen misschien?' Ja, knikte mijn vrouw en liet hem de steen zien die ze wilde hebben. Dat was geen goede ruil volgens de verkoper. Zijn oma had ook een jas nodig en wij hadden er immers twee. Zo kwam de ruil onder de nodige belangstelling tot stand. Het is het enige souvenir waar we geen geld voor betaald hebben. Vandaar dat het stuk steen een speciaal plaatsje in ons huis heeft veroverd." Hebt u ook een souvenir, stuur dan een foto van het souvenir en uzelf naar: souvenir@wegener.nl Ine van Loosdregt ruilt haar regen jas tegen een steen, foto Eigen foto Wolfram Schulze, torenwachter van de Sint Lambertikerk, blaast het sein veilig. foto Joost Brantjes De zijkant van de Regional- bahn geeft de bestemming al aan: 'Dag Enschede, Hallo Münster'. Vijf kwartier heeft de trein nodig om in de hoofdstad van Westfalen te komen. Ne derlanders voelen zich thuis in Münster, een echte fietsstad. „De stad is plat, fiet sen goedkoop en we bewegen graag", verklaart Ulrike Siemer, in hart en ziel een Münsteranerin. Op mijn knalgele huurfiets, gehuurd bij het station, volg ik Ulrike door de com pacte stad. Münster heeft een enorme collectie kunst in de openbare ruimte, In 1977 werd voor het eerst de Skulptur Aus- stellung gehouden, waarbij kunstenaars zich lieten inspireren door de stad. Sinds dien is de tentoonstelling elke tien jaar. In de Sculptures Guide, voor 1 euro te koop bij Münster Marketing, staan vijf verschillende routes, die je lopend, fiet send of met de auto kunt afleggen langs de 61 kunstwerken. Bij de Aasee zien we de drie buitensporig grote biljartballen van Claes Oldenburg. Iets verder is het houten waterpaviljoen van Jorge Pardo. Temg in het stadscentrum neemt Ulrike mij mee naar het Rathaus. Hier werd op 15 mei 1648 de Vrede van Münster gete kend, die het einde van de oorlog tussen Spanje en de Republiek der Zeven Vere nigde Nederlanden betekende. Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog brachten de Duitsers het interieur in vei ligheid voor de geallieerde bommen. Na de oorlog werd het Rathaus herbouwd. We gaan een hapje eten in het GOP Variété Theater. Een schoonmaker veegt de vloer aan tussen de etende gasten. Hij staat stil om het zweet af te wissen. On gemerkt schminkt hij zijn gezicht wit, draait een stuk rood tape om zijn neus en dan is het duidelijk: hij is de clown van de voorstelling La Folie. Wat volgt is een adembenemende voorstelling, die ons tussen het eten door meeneemt naar een waanzinnige sprookjeswereld. Na de maaltijd staat Wolfram Schulze al te wachten bij een kleine houten deur van de tussen 1375 en 1450 gebouwde Sint Lambertikerk. De 67-jarige Schulze is de Türmer, de torenwachter van de stad. Een beroep dat teruggaat tot 1480 en dat in 1950 in ere werd hersteld. Zes dagen per week klimt hij de driehonderd treden omhoog naar zijn kamer. Daar, op een hoogte van 75 meter, belt hij eerst de brandweer om te melden dat hij op zijn plek zit. Vervolgens gaat hij naar de balustrade en kijkt in alle richtingen over de stad. Is alles in orde en zijn er geen branden, dan blaast hij op zijn ko peren Türmerhorn om aan te geven dat alles veilig is. Dat doet hij elk half uur, om middernacht is zijn laatste ronde. Sinds 1950 is Schulze de derde toren wachter. De Türmer moet tegen een zaamheid kunnen, maar ook goed kun nen vertellen. Dat kan Schulze. In zijn kamer van 4 vierkante meter staat een straalkachel, hangen schilderijen aan de muur en ligt een voorraadje boeken. Iets te eten of te drinken is er niet en een toi let ook al niet. Als we na een uurtje klaar zijn om af te dalen, moeten we eerst wachten tot hij getoeterd heeft. Daarna begeleidt Schulze ons naar beneden. Bui ten geeft hij een hand ten afscheid, alvo rens hij weer naar boven gaat. Münster ligt op 70 treinkilometers van Enschede. Informatie over tijden en treintickets op www.db-nederiand.nl of op www.nshispeed.nl Bij Münster Marketing aan de Heinrich- Brüning StraSe 9 kunnen accomodaties worden geboekt. Dat kan ook via www.muenster.de/stadt/tourismus. Veel informatie is te vinden op de web site van het Duitse Verkeersbureau: www.duitsverkeersbureau.nl en op www.grensregio.eu (het grensoverschrij dend projectbureau voor toerisme). Kijk voor het GOP Variété Theater op www.variete.de/muenster. Reageren? redactie.reizen@wegener.n! Op iets meer dan een uur treinen vanuit Enschede ligt Münster. Je kunt er wandelen langs fantasievolle beelden, de plek bekijken waar onze voorvaderen vrede sloten met de Spanjaarden en samen met de torenwachter het uitzicht op de stad bewonderen vanaf grote hoogte. door Joost Brantjes St. Lambertikerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109