Exclusieve lezersaanbieding Drenthe: m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 Zaterdag 24 juli 2010 De sluiswachterswoning bij de sluis naar het IJsselmeer. Hoewel dat voor de Sint Nicolaas- kerk natuurlijk weer niet of nauwe lijks van toepassing is. De reusach tige, op een terp gebouwde 'Kathe draal van Waterland' imponeert al op kilometers afstand. Maar hij overdondert pas echt als je er in staat en met het hoofd in de nek ziet hoe de glas-in-loodramen het licht omtoveren in een caleido scoop met honderden kleuren. Oké, de 'glazen' van de gebroeders Crabeth in de Sint Janskerk in Gouda zijn nóg mooier. Maar die 31 ramen komen er verdraaid dicht- bij. Het pronkt op een mooi plekje trouwens, dat godshuis. Vanaf hier loopt - over de Noordervesting - een smal pad oostwaarts waar van af je over de Zeevangpolder kunt kijken. Een heerlijk bric-a-brac van foto's Rob van den Dobbelsteen weggetjes, boerderijen, kromge trokken knotwilgen en watertjes. Maar je kunt natuurlijk ook terug keren naar het oude centrum. Langs onder meer het Weeshuis, het Proveniershofje en de Waag, richting Speeltoren, Gemeenlands- huis en de uit de 15e eeuw stam mende scheepswerf bij de 'Grote Bult', waar het nog zo verrukkelijk ouderwets geurt naar teer, touw en vers gezaagd hout. En dan is er aan het Damplein nog het Edams Museum, verdeeld over de nummers 1 (bovenverdie ping van het feeëriek voorname Raadhuis) en 8. Met in de perma nente collectie kostelijke herinne ringen aan Edams vreemdste kost gangers zoals de in 1633 overleden Trijntje Comelisdochter Kever (met ruim 2,5 meter de langste Het Raadhuis met VW-kantoor en de dependance van het Edams Museum. vrouw die ooit in Nederland rond liep), Pieter Dirkszoon Langhaard (1528-1606) die zo'n lange baard had (naar verluidt 4,5 meter) dat hij op tentoonstellingen een for tuin verdiende en Jan Claeszoon Clees die 445 pond woog toen hij in 1612 als 'dikste man van Neder land' aan z'n gewicht bezweek. Maar het museum heeft achter de trapgevel op Damplein 8 natuur lijk ook nog de fameuze, drijvende kelder. Waarover zo'n mooie anek dote wordt verteld, dat je hem vooral niet op waarheid moet con troleren. De kelder zou ooit zijn ge bouwd op verzoek van de toenma lige bewoner, een gepensioneerde kapitein. De brave borst had zo'n heimwee naar het geklots van de golven, dat hij een betonnen bak liet bouwen, die op het grondwa ter dreef Werd het verlangen naar het ruime sop de ouwe pikbroek weer eens te machtig, dan ijsbeer de hij gewoon een tijdje door zijn schommelende speeltje zodat hij zich weer op de brug van een Oost-Indiëvaarder waande. Overigens woonden in Edam nog veel meer van die onverschrokken zeekapiteins. Ze lieten er schitte rende woningen bouwen. Wandel maar eens langs de Voorhaven. Het ene pand is nog mooier dan het andere. Maar de allermooiste woning, Huize De Meeuwen (moet binnenkort wel weer eens een opknapbeurt hebben), staat aan het eind van het stadje, schuin tegenover de IJsselmeersluis, op zich ook weer een schilderijtje. Daar buigt de weg zich in een bru tale lus langs Fort Edam, richting Etersheim. En die route langs de IJsselmeerdijk is dus ook weer een plaatje. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl - Het Edams Museum is gevestigd aan het Damplein 8 (dependance aan het Damplein 1). Het mu seum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur en op zon- en feestdagen van 13.30 tot 16.30 uur. Informatie via telefoonnum mer 0299-372644 of via de web site www.edamsmuseum.nl Meer informatie over Edam bij de VW van Edam aan het Dam plein 1, telefoon 0299-315125 of via www.vw-edam.nl Hunebedden, eindeloos fietsen en culinair genieten J U verblijft 3 dagen in het gastvrije 4-sterren Landgoed Residence Hunzebergen, te l midden van bos en heide in het Drentse Exloo (nabij Emmen). Exloo is een prachtig oud I dorp, op de ribben van de Hondsrug, met heidevelden en geheimzinnige bossen, oude J landwegen en prachtige fietspaden. Midden in het dorp is de schaapskooi en het schapen- informatiecentrum, waarvandaan dagelijks de kudde vertrekt naar de heide. Het hotel beschikt over 50 deluxe kamers welke voorzien zijn van luxe badkamer met l bad douche, airconditioning, minibar, lcd-tv, gratis internetverbinding, bureau, zitje, 1 kluisje en Nespresso koffie- en thee machine. Er is een uitstekend a la carte restaurant, een gezellige brasserie en een bar/bowling met 4 bowlingbanen. Daarnaast biedt het land- l goed zowel indoor als outdoor uitstekende ontspanningsfaciliteiten. In het inpandige 1 Wellness Beauty Centre vindt u een zwembad, sauna, Turks stoombad, whirlpool, snelbruiner, fitnessruimte en schoonheidssalon. In de schoonheidssalon worden diverse igezichts- en lichaamsbehandelingen, pakkingen en massages aangeboden. Verder kunt u 1 gebruik maken van de all weather hardcourt tennisbaan, midgetgolfbaan en het buiten- 1 zwembad. Tegen inlevering van deze advertentie krijgt u een korting van 60,00 p.p. en 1 betaalt dan slechts 119,00 ï.p.v. 179,00 p.p. voor het speciale voordeelarrangement. ?5_s5_ry?_e_r_Yia www.hunzebergen.nl/login Inhoud arrangement: 2x overnachting in deluxe kamer 2x uitgebreid ontbijtbuffet lx culinair 3-gangen diner I dag fietshuur fietsroutes Rugzak met snackpakket voor onderweg Bezoek aan Orvelte inclusief entree voor het kaasmuseum de kaas makerij en kortingsbon voor 20% korting op alle aankopen in de kaaswinkel Gebruik van Wellness Centre met zwembad, sauna, whirlpool, stoombad fitnessruimte teoc/u/c/t Voorwaarden: de prijs is gebaseerd op 2 personen per kamer. Deze actie is geldig tot 30 september 2010. Bij verblijf op vrijdag- en zaterdagnacht geldt een toeslag van C 15,00 p.p.p.n. Reserveren kan online (u betaalt dan géén reserveringskosten) via onze website www.hunzebergen.nl/login (login Wegener 1004). Uiteraard kunt u ook telefonisch of per e-mail reserveren o.v.v. actiecode Wegener 1004. Landgoed Résidence Hunzebergen Valtherweg 36 7875 TB Exloo Telefoon 0591-549 131 info@hunzebergen.nl www.hunzebergen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107