buitenland 19 nu ook oliedrama PKK wil wapens inleveren China 'omarmt' Communistische partij UD Sinds 1984 strijd Auto ontploft in Irak: 28 doden Geld voor slachtoffers hete Duitse treinen Doodstraf wegens spionage voor Israël Vaste job schaars goed in Italië donderdag 22 juli 2010 tien uur woedde. Honderden boten zijn ingezet om te hel pen met het opruimen van de olie. Ten minste één persoon kwam om het leven bij de werkzaamheden. De 25-jarige Zhang Liang viel overboord en verdronk. Een andere man die overboord sloeg kon worden gered. „De olievlek betekent een ernstige dreiging voor maritieme die ren, de waterkwaliteit en voor zeevogels", zei Huang Yong, woordvoerder van de overheids dienst voor maritieme veiligheid in Dalian. Greenpeace China toon de deze week verschillende foto's van stranden besmeurd met olie en van een man die van top tot teen onder een dikke laag olie zat. Het was gisteren nog niet duide lijk hoeveel olie er precies is wegge lekt, maar de Centrale Chinese te levisie schat dat het om 1.500.000 liter gaat. Vrijlating van kopstuk Öcalan is geen onderdeel van Koerdi sche voorstellen. PKK-leider dreigt bij niet ak koord gaan Ankara met uitroe pen van onafhankelijkheid. Geweld Koerden laaide afgelo pen week op. LONDEN/ANKARA - De Koerdische rebellenbeweging PKK is bereid de wapens neer te leggen in ruil voor meer politieke en culturele rech ten voor de Koerdische minder heid in Turkije. Dat zei PKK-leider Murat Karayilan gisteren in een ge sprek met de Britse omroep BBC. Karayilan dreigde echter ook de onafhankelijkheid van Zuid- oost-Turkije uit te roepen, als de Turkse regering in Ankara niet op zijn voorstel ingaat. „Als de Koerdi sche- kwestie wordt opgelost op een democratische manier door dialoog, dan leggen wij onze wa pens neer", zei hij. Maar de PKK-leider voegde eraan toe: „Als de Turkse regering dat weigert te accepteren, zullen we onze onaf hankelijkheid afkondigen." De regering wil niet reageren op de verklaring. In het verleden heeft ze soortgelijke voorstellen al tijd afgewezen. Karayilan wil de wapens onder toezicht van de VN inleveren. Dan moet Turkije wel onder meer een eind maken aan aanvallen op Koerdische burgers en arrestaties van Koerdische poli tici. Hij eist niet, zoals in het verle den wel gebeurde, vrijlating van de gedetineerde PKK-grondlegger Abdullah Öcalan. Dat is voor de Turken onacceptabel. De strijd tussen de PKK en het le ger is de afgelopen tijd opgelaaid. Vorige maand maakten de Koer den een eind aan een staakt- het-vuren dat sinds april vorig jaar van kracht was. Volgens Turkije bliezen PKK'ers in de nacht van dinsdag op woensdag in het oos ten van Turkije een pijplijn op die gas transporteert van Iran naar Turkije. De ontploffing had plaats bij Dogubayazit, vlakbij de grens met Iran. De leiding moest na de explosie worden stilgelegd, maar volgens de Turkse autoriteiten komt de bevoorrading van het land niet in gevaar. Eerder deze week doodden Koerdi sche rebellen in het zuidoosten van Turkije zes militairen. Volgens militaire bronnen vielen strijders van de PKK een legereenheid aan in de provincie Hakkari, nabij de grens met Irak. In hetzelfde gebied raakten maandag nog elf militai ren gewond door een bermbom. De conservatief-islamitische rege ring heeft zich erg ingespannen om tegemoet te komen aan eisen van Koerden in het land. Het ver anderde beleid heeft ook te maken met de door Turkije nagestreefde toetreding tot de EU. Nationalisti sche politici keren zich fel tegen deze houding jegens de Koerden. De PKK-rebellen begonnen hun ge wapende strijd voor onafhankelijk heid van Turkije in 1984. Sindsdien zijn bij allerlei acties en gevechten al zeker 40.000 mensen omgeko men. De naar schatting 4.000 strijders van de Koerdische beweging hou den zich vooral schuil in het noor den van Irak. Van daaruit voeren zij operaties uit tegen het Turkse le ger. De beweging staat zowel in de Eu ropese Unie als de Verenigde Sta ten op de lijst van terroristische groepen. BAQUBA Terroristen hebben gisteren een bloedbad aangericht bij een sjiiti- sche moskee in de Iraakse stad Ba- quba. Zeker 28 mensen kwamen om het leven toen een met explo sieven volgepakte auto ontplofte. Tientallen anderen raakten ge wond. De explosie deed zich rond zes uur 's avonds voor. De provin cie Diyala is in het verleden vaak het toneel geweest van aanslagen. BERLIJN De Duitse spoorwegen (DB) gaan 500 euro betalen aan passagiers die het slachtoffer zijn geworden van uitgevallen airco's in ICE-hogesnel- heidstreinen. Het smartengeld komt bovenop de vergoeding van anderhalf keer de ritprijs. De rege ling is in principe bedoeld voor rei zigers die zich medisch moesten la ten behandelen. DB kwam onge veer 2200 passagiers al tegemoet. BEIROET Een militaire rechtbank in Libanon heeft een 58-jarige man ter dood veroordeeld wegens spionage voor Israël. Volgens de rechters heeft hij informatie gegeven over het leider schap van Hezbollah, die in 2006 betrokken was bij een oorlog met Israël. De veroordeelde zou Israël ook hebben geïnformeerd over ge bouwen die in gebruik waren door Hezbollah. ROME - Van de afgestudeerden in Italië vindt nog maar iets meer dan 5 procent een vaste baan. Dat is het laagste percentage ooit, meldt la Repubblica. Veel afgestu deerden die vroeger konden reke nen op een vaste baan moeten nu genoegen nemen met een stage. Het zogeheten precariato - het feit dat een vaste baan moeilijk te vin den is - is al jaren een probleem in Italië. Veel jongeren blijven daar door nog jaren na het afstuderen bij hun ouders wonen omdat zij geen hypotheek voor een eigen huis kunnen krijgen. Zhang waren dat een leraar en zijn oma. „Ik heb altijd veel bewonde ring gehad voor hen. Ze zijn partij lid en dat merk je. Mijn leraar is veel behulpzamer dan de meeste leraren. En terwijl de meeste Chi nezen niet snel iets doen voor een ander, staat mijn oma altijd voor iedereen klaar. Dat komt doordat van partijleden wordt verwacht dat ze behulpzaam zijn, een voor beeld en een moreel kompas." De communisten regeren bijna 61 jaar. In bedrijven, universiteiten en ziekenhuizen: overal hebben zij de touwtjes in handen. Eens per jaar laat de partij nieuwe leden toe en het aantal aanmeldin gen groeit. In 2009 doorliepen 20 miljoen Chinezen de procedure. Twee miljoen werden geaccep teerd. Inmiddels telt de partij 78 miljoen leden. Terwijl de partijtop een verzameling oude mannen is, bestaat de nieuwe aanwas uit op vallend veel jongeren. Een kwart van hen is jonger dan 35 jaar. Ze hebben echter lang niet allemaal even pure motieven. En aanhan gers van Marx en Mao zijn ze vaak helemaal niet. Chun Shuo (24) zit in de procedure die haar het lid maatschap moet opleveren. „Een keer per maand moet ik lessen vol gen aan de partijschool over ideo logie, geschiedenis, reglementen", zegt ze. Ze pakt een grijs schrift uit haar tas. „Hierin moet ik in drie essays schrijven wat ik van de partij vind. Daaruit moet blijken dat ik loyaal ben en de ideologie ondersteun. Die ideologie is dat de partij het beste is wat China kon overkomen. De partij zorgt voor ons allemaal." Ze lacht er wel bij. „Het is natuurlijk onzin. Je moet dat zeggen om te worden toegela ten. In werkelijkheid is de ideolo gie dat de partij verheven is boven alles. Er is veel corruptie omdat ge wone wetten op leden niet van toepassing lijken." Toch wil ze lid worden. „De partij is allesbepalend. Na mijn oplei ding moet ik carrière maken, en partijlid zijn levert veel meer mo gelijkheden. Als je iets wilt berei ken, zijn twee dingen onmisbaar: een diploma van een goede univer siteit en het partijlidmaatschap." Jongeren hebben veel interesse voor de Commmunistische Partij, foto GPD tijds zo snel, dat altijd twijfel is blij- hij en zijn vrouw op de vlucht. Enke ven bestaan of zij het ook waren. Ie uren later werden ze opgepakt en De dictator regeerde tussen 1965 op 25 december 1989 geëxecu- en 1989. Na demonstraties sloegen teerd. foto Robert Ghement/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9