i8l Klachten worden beter afgehandeld Oproep aan katten om HALVE PRIJS Ghijsels Gezakt Kattenbaasjes worden gevraagd foto's in te sturen van muizen die door hun huisdier zijn gevangen. Zoogdierkenners laten hen dan later weten met welke muissoort hun kat thuiskwam. Snelheidsduivel almanak donderdag 22 juli 2010 Streven B en W van Terneuzen LANDELIJKE ZOOCDIERATLAS door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Alle klachten en mel dingen over zaken als losliggende stoeptegels, overhangende takken en kapotte afvalbakken moeten in de loop van dit jaar sneller en naar tevredenheid van de inwoners worden afgehandeld. Dat is al thans het streven van burgemees ter en wethouders van Terneuzen. Het digitale Meldingensysteem Openbare Ruimte (MOR), dat eind vorig jaar in werking trad, moet daarbij een sleutelrol gaan vervullen. De Rekenkamercommissie van de gemeente Terneuzen haakte het voorbije jaar in op een landelijk onderzoek naar de effectieve af handeling van meldingen over on regelmatigheden in de openbare ruimte. In totaal deden elf gemeen ten mee. Uit de rapportages blijkt dat de afhandeling van meldingen in Terneuzen op een aantal pun ten tekortschiet. Volgens het on derzoek stelt de gemeente geen ei sen aan de bejegening van burgers bij meldingen, hanteert men uit eenlopende afhandelingstermij nen en gebeurt de registratie van SAS VAN GENT - De politie heeft dinsdagavond bij Sas van Gent een 47-jarige automobilist aangehou den en diens rijbewijs ingenomen. De man reed met een gemiddelde snelheid van 180 kilometer per uur in de richting van Sas. Hij kreeg ook een proces-verbaal. meldingen niet centraal. Ook is er geen eenduidig beleid voor afhan deling en terugkoppeling en laat de administratie te wensen over. Dit betekent volgens de Rekenka mercommissie dat de gemeente niet kan sturen op het tijdig afhan delen van meldingen en dat bur gers opnieuw bij de gemeente aan kloppen met vragen over hun mel ding. En dat doet het imago van Terneuzen als dienstverlenende in stantie dan weer geen goed. Toch blijkt dat de burgers redelijk tevre den zijn over de afhandeling van meldingen. Volgens B en W kwam het tijdstip van het onderzoek nogal ongeluk kig uit, omdat in verband met soft- wareproblemen de invoering van het MOR vertraging opliep. Inmid dels wordt er volgens het college met tevredenheid mee gewerkt. Momenteel wordt gesleuteld aan het aanscherpen van de servicenor men, zodat de afhandelingster mijn van klachten - nu nog stan daard 90 dagen - in de loop van dit jaar kan worden bijgesteld. Hal verwege volgend jaar wordt beke kenen of de goede voornemens ook geresulteerd hebben in concre te resultaten. door Harmen van der Werf Geen paniek. Komt uw kat met een muis thuis, pak direct uw camera, maak een foto van de muis en stuur die snel door naar Luciën Calle in Terneuzen. Hij zit erop te wachten achter zijn compu ter. Bij wijze van spreken. „Want", vertelt natuurkenner Calle, „geen zoogdier is zo moeilijk te traceren als muizen." Vanwaar die warme belangstelling voor een diertje dat zelden met open armen wordt gevangen? Cal le is in Zeeland het aanspreekpunt voor de Landelijke Zoogdieratlas. Met dit standaardwerk willen vrij willigers in beeld brengen hoeveel wilde, inheemse zoogdieren in Ne derland rondscharrelen. Van wilde zwijnen, vossen, otters tot en met allerlei soorten muizen. „In Zeeland hebben we al een aar dig beeld van het aantal zoogdie ren, het aantal soorten en de sprei ding", vertelt Calle. „Op basis van jarenlang vrijwilligerswerk is eer der dit jaar het boek Zoogdieren in Zeeland verschenen, met - mag ik wel zeggen - aardige resultaten. Zo is gebleken dat Zeeland de soorten- rijkste provincie van Nederland is, met 82 soorten zoogdieren. Dank zij de ligging aan het water. Zee zoogdieren zijn ook meegeteld, zo als zeehonden en bruinvissen. En hier komen zuidelijkere soorten voor. Bijvoorbeeld de eikelmuis, een grappig beestje met een zwart maskertje." Vrijwilligers die aan Zoogdieren in Zeeland meewerkten, heb ben kosten noch moeite gespaard om alle zoogdieren te traceren. Cal le: „We hebben tienduizenden braakballen van uilen uitgeplozen. Stukjes bot en schedel vind je daar in terug. Aan de hand daarvan kun je nagaan welke muizen door die uilen zijn opgegeten." Hoe grondig ze ook te werk zijn gegaan, het is vooral moeilijk een volledig beeld te krijgen van het aantal mui zen (soorten). Veel men sen hebben het niet op muizen en dat geldt zeker andersom. Muizen laten zich niet zomaar betrappen. „We hebben ook niet overal even veel gegevens kunnen verzame len", zegt Calle. „Zeeuws-Vlaande- ren is aardig afgedekt, maar - pakt hij een kaartje erbij - de bosmuis zou in het oosten van Tholen niet voorkomen. Dat lijkt mij onwaar schijnlijk." Calle doet daarom namens de Lan delijke Zoogdieratlas een beroep op de muizenvijand bij uitstek, de kat, en hun baasjes. „Katten krij gen genoeg te eten, maar ze hou den dat jachtinstinct. Er zijn kat ten die elke dag trots een muis mee naar huis nemen." Sturen de baasjes een foto van de prooi in, dan krijgen ze later te horen om welke muis het gaat. Calle: „Het is toch leuk om te weten welke mui zen in je buurt zitten." Muizenfoto's, 't liefst van verschillen de kanten, kunnen naar www.zoogdieratlas.nl GIMBRERE MODE MIDDELBURG groot deel ZOMERCOLLECTIE BOBBE MODE VLISSINGEN MEEST CELEZEN 1. Overlast jongeren aangepakt 2. Zeeland krijgt opbouwwerkers 3. Strand dicht vanwege explosieven STELLING De stelling: Aanpak drugstoerisme sti muleert illegale verkoop. Uw mening op: www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto DWERGMUIS De naam zegt het al, de dwergmuis is met een lengte van 50 tot 80 mil limeter het kleinste knaagdier van Europa. Zijn staart meet 50 tot 70 millimeter. Volwassen dieren wegen vijf tot elf gram. De pels is tweekleu rig: aan de bovenkant geelbruin tot oranjebruin, aan de onderkant (vuil)wit van kleur, foto Luciën Calle HUISMUIS Veel groter dan 75 tot 100 millime ter is de huismuis niet. Het zoogdier- tje heeft een vrijwel onbehaarde staart die ongeveer even lang is als zijn lichaam. Kenmerkend zijn de oren die mooi omhoog steken. Zijn vacht is bruin of grijs, de poten roze rood en de oorschelpen roze door schijnend. foto Wesley Overman BOSMUIS De grote achterpoten zijn kenmer kend voor de bosmuis die erg op de huismuis lijkt. Hij kan net iets lan ger worden, 75 tot 110 millimeter, en een staart die iets korter is dan zijn lichaam, 70 tot 105 millimeter. Zijn rugvacht is doorgaans geel tot middelbruin en de buik grijsachtig wit. foto Chiel Jacobusse Tip? redactie@pzc.nl De 4-jarige Jochem uit Goes zat er afwezig bij in de klas. En dat terwijl hij normaal gesproken een actieve kleuter is. Toen de juf vroeg water aan de hand was, vertelde de jongen dat hij een beetje hoofdpijn had. De lerares stelde voor dat hij tijdens het speelkwartier even binnen zou blijven, maar dat wilde de jonge Goe- senaar niet. Het speelkwartier is voor jochem zo'n beetje het hoogte punt van de schooldag en zo erg was die hoofdpijn nou ook weer niet, stel de hij bij nader inzien vast. Daarna stormde hij naar buiten. Toen de jongen een kwartiertje later het klaslokaal weer betrad, infor meerde de juf hoe het ermee was. „Is je hoofdpijn al een beetje gezakt?", vroeg ze bezorgd, jochem knikte en wees naar zijn voorhoofd. „Eerst zat het hier", zei hij. toen zakte zijn vin ger naar zijn kin. „En nu zit het hier." OOSTBURG - De familie Ghijsels verkoopt deze maand vijftig jaar vis op de Oostburgse weekmarkt. Jacky en Claudia Ghijsels hadden ter ere van het gouden jubileum voor hun klanten al een actie lo pen, maar mochten natuurlijk zelf niet worden vergeten, vonden col- lega-marktkooplieden en de ge meente Sluis. Dus kregen Jacky en Claudia giste ren felicitaties, loftuitingen en ca deautjes van onder anderen wet houder Conny Almekinders. Jac ky's grootvader Jaap zette - na ja ren met vis te hebben geleurd op campings aan de kust - op 27 juli 2960 voor het eerst een viskraam op de Oostburgse weekmarkt. Niet veel later hielpen zoon Jan en diens vrouw Coby om de kraam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80