binnenland 17 met Hyves Raad beziet dodelijke sprong van parachutiste Een op tien zwemplekken even niet meer veilig Inzameling plastic haalt nu al doelstelling 'Graafwerk deugt niet' l Piloot krijgt startverbod Aspergeteelster op vrije voeten 'Geef kind op school les in dierenwelzijn' Onderling misbruik in kinderkamp Kienen en bingo boven wietplantage donderdag 22 juli 2010 geboorte drinken. Het was de vijf tiende keer dat in de Rotterdamse diergaarde een olifant werd geboren en de tiende keer dat het een vrouwtje betreft. foto Marten van Dijl/ANP Over het gebruik van de 'oude' elektronica als mobiele telefoons bestaan in veel bedrijven al infor mele afspraken. Met Hyves en Facebook ligt dat ingewikkelder. KPMG-adviseur Van der Zwet: „Dan stoort iemand zich bijvoor beeld aan een medewerkster die een frivool profiel heeft op Hyves. Past dat wel bij de uitstraling van ons bedrijf? Mogen we haar vra gen daar rekening mee te hou den?" KPMG adviseert het onder werp sociale media bespreekbaar te maken binnen het bedrijf Ook kan het gewenste gedrag worden vastgelegd in de gedragscode van de onderneming. TEUGE Een privévlieger heeft gisteren op vliegveld Teuge een startverbod ge kregen omdat zijn vliegbrevet was verlopen. De piloot liep tegen de lamp tijdens een reguliere controle van de IVW. Zijn brevet was sinds begin juli verlopen. Ook was de vluchtvoorbereiding niet toerei kend en kon hij niet aantonen dat het vliegtuig was verzekerd, wat verplicht is. Telefoniebedrijf KPN gaat een aan vulling op zijn bedrijfscode maken over het gebruik van sociale me dia, stelt woordvoerster Liselore Stuut. „Hoe moet je je opstellen op het internet, wat kan wel en wat kan niet?" Sociale media bieden het bedrijfs leven kansen, maar tegelijkertijd komen werk en persoonlijk leven steeds gemakkelijker met elkaar in aanraking. Dat is moeilijk tegen te houden, zegt Pieter Koenders van Imtech. „Wij zien sociale media als een kans om onze expertise te delen. Maar de keerzijde is dat als er wat gebeurt, je meteen het hele internet overgaat." DEN BOSCH Een 47-jarige aspergeteelster uit Someren die wordt verdacht van uitbuiting van seizoenswerkers komt vandaag op vrije voeten. De Bossche rechtbank besloot om haar hechtenis te schorsen. De vrouw zat een halfjaar in voorar rest. De rechtbank meent dat er geen ge vaar is voor herhaling nu het asper geseizoen is afgelopen. DEN HAAG - De Onderzoeksraad voor Veiligheid bekijkt of ze de do delijke parachutesprong van een 32-jarige vrouwelijke militair woensdag op Texel gaat onderzoe ken. De Raad, onder voorzitter schap van prof mr. Pieter van Vol lenhoven, concludeerde enkele maanden geleden nog dat de kwa- litweit van dit soort parachute sprongen omhoog moet. De omgekomen vrouw hoorde bij een groep militairen die deze week bij het Paracentrum Texel een cursus parachutespringen volgt. Ze overleed tijdens haar vijfde sprong aan de gevolgen van een harde landing, nadat ze in aanra king was gekomen met haar voor ganger. Volgens een rapport dat de Onderzoeksraad in april publiceer de is het parachutespringen bij De fensie niet zo veilig als mag wor den verwacht. Tijdens de oplei ding wordt volgens de Raad onvol doende rekening gehouden met de risico's die (leerling)parachutis- ten lopen. Tussen 2006 en 2008 vond een groot aantal ernstige on gevallen plaats tijdens het militair parachutespringen. De Raad vindt dat van Defensie, die beroepsmatig parachutisten op leidt, mag worden verwacht dat ze al het mogelijke doet om ongeval len te voorkomen. Sinds maart 2009 vinden alle paiachutistenop- leidingen plaats bij de nieuw opge richte Defensie Paraschool. WAGENINGEN - Kinderen moeten op de basisschool les krijgen over dieren, dierhouderij en dierenwel zijn, zodat zij leren hoe het er echt aan toe gaaf in de dierhouderij. Toekomstige discussies over dieren welzijn kunnen dan op basis van juiste en eerlijke argumenten wor den gevoerd. Dat adviseert de Raad voor Dieraangelegenheden aan demissionair minister Gerda Verburg (LNV). Zij vroeg de raad om advies omdat standpunten over dierhouderij en dierenwelzijn zijn gepolariseerd. LNV zou vol gens de Raad een discussie moe ten aanzwengelen over de vraag waarom 'wij het aanvaardbaar ach ten dat de mens dieren houdt'. DEN HAAG - Door het warme weer is van zo'n 10 procent van de onge veer 650 officiële zwemplaatsen in het land de veiligheid niet meer ge garandeerd. De waterkwaliteit van die plassen en meren is verslech terd. Dat concludeerde het Kennis centrum Recreatie gisteren op ba sis van een peiling de afgelopen weken. Grote boosdoener is blauw- alg die de meeste waarschuwingen en zwemverboden veroorzaakt. Het centrum verwacht dat het aan tal risicovolle zwemplaatsen zal stijgen tot ongeveer 15 procent. Limburg heeft het meest te lijden onder verslechterde wateromstan digheden. In deze provincie geldt voor een derde van de plekken een waarschuwing of een verbod. Op de website zwemwater.nl staat per provincie aangegeven voor wel ke plassen en wateren er waarschu wingen zijn uitgegeven. Behalve het negatieve zwemadvies wegens blauwalg, wordt op de website zwemwater.nl voor een aantal wa teren ook een waarschuwing afge geven wegens een bacteriële over schrijding, die gevaarlijk kan zijn voor zwemmers. De Unie van Waterschappen adviseert mensen alleen te zwemmen in goedgekeurd water. Zwemverbod. foto Annina Romita BUREN - Zeker zes Duitse kinderen zouden op Ameland seksueel zijn misbruikt door andere kinderen uit dezelfde groep. De groep van zo'n honderd kinderen was er eind juni en begin juli twee weken op kamp in Buren. Dit schrijft de Neue Osnabrücker Zeitung. Eenmaal terug in Duitsland vertel den de kinderen - de meesten der tien jaar oud - over het misbruik, dat vooral plaats zou hebben ge vonden in de slaapzaal. Enkele slachtoffers liepen daarbij zwaar li chamelijk letsel op. De daders, waarschijnlijk acht, zijn tussen de dertien en zestien jaar oud. De Duitse politie onderzoekt de zaak. Dit gebeurt in overleg met de Frie se politie. STEIN De politie heeft gisteren een wiet plantage ontdekt onder het po dium van een gemeenschapshuis in de Limburgse gemeente Stein. Volgens de politie was er sprake van een levensgevaarlijke situatie. Er had elk moment brand kunnen ontstaan. De elektrische voorziening van de wietplantage was onprofessioneel aangelegd. DEN HAAG - De inzameling van plastic afval is een succes. De doel stelling om eind 2010 38 procent van het plastic afval in te zamelen en te hergebruiken is halverwege het jaar al bijna gehaald. Dat blijkt uit cijfers van de verantwoordelij ke stichting Ned vang. Nedvang schat dat 36 tot 38 pro cent van het plastic wordt ingeza meld. „Ik verwacht dat dit de ko mende maanden toeneemt. Veel gemeenten zitten nog in de gewen ningsperiode", laat een voorlichter van Nedvang weten. „Een gemeen te heeft zo'n drie tot zes maanden nodig om het inzamelen goed op te zetten." Bijna alle gemeenten doen mee. Op 1 augustus begint ook Abcoude met inzameling van plastic. Dan scheidt alleen Rotterdam plastic nog niet van ander afval. Sinds begin 2010 zijn gemeenten verplicht om plastic gescheiden van het huisafval in te zamelen. Aanvankelijk was er bij gemeen ten en milieuorganisaties veel scep sis of dit een succes zou worden. Maar inmiddels wordt wekelijks 2 miljoen kilo plastic afval ingeza meld, met een totaal van 20 mil joen kilo in het eerste kwartaal van 2010. Ter vergelijking: toen het nog niet verplicht was in 2009 werd in een heel jaar 23 miljoen ki lo opgehaald. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is en thousiast over de inzameling van plastic. Het doel is om in 2012 42 procent van het plastic dat wordt geproduceerd te recyclen. Ned vang denkt dat dit wordt gehaald. Milieuorganisatie Recycling Net werk blijft kritisch. „Die cijfers schetsen een te gunstig beeld", zegt voorzitter Robbert van Duin. „We zien wel dat de inzameling toeneemt, maar wij verwachten dat dit niet voldoende is." De oor zaak is volgens hem dat de grote steden achterblijven bij de rest van Nederland. Op veel plastic verpakkingen zitten stickers of etiketten van ander mate riaal. Die hoeven er niet per se wor den afgehaald, zegt een woordvoer der van Nedvang. „Je moet zeker niet aan etiketjes gaan peuteren. Die worden eraf geweekt." NIJMEGEN - Een op de tien graaf werkzaamheden voldoet niet aan de nieuwe regels. Dat stelt toezicht houder Agentschap Telecom. De werkzaamheden zijn niet gemeld of de medewerkers beschikken niet over goed kaartmateriaal. De kans op schade aan al aanwezige leidingen is daardoor groot. In de bodem bevindt zich een spaghetti aan leidingen. Tot nog toe heeft Agentschap Telecom 150 boetes uit gereikt aan graafbedrijven, varië rend van 1.000 tot 20.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7