O Ik heb nog maar een kans om De koerstrui Van Gerwen houdt hoop 22 Jesper Vandaag wordt de Tour beslist op de Tourmalet. Alberto Contador en zijn grote rivaal Andy Schleck zijn het daar over eens. De uitkomst zien ze vanzelfsprekend anders. donderdag 22 juli 2010 'smm «smsmémmmm door Mart Smeets I wat was hij bij tijden gek. En leuk. En goed. En nauwelijks te begrij pen. Hij heette Jesper Skibby en hij reed de Tour voor TVM. Een Deen die geen gevaar kende en die ook zeker 'het sj\el' niet meed. Skibby was ieders lieveling. Van bakvissen die bij de finish stonden en hem heimelijke blikken toe wierpen tot huisvaders die zijn aanvalslust eerden tot het wieler- journaille dat in hem altijd een leu ke gesprekspartner vond. Skibby was een groot kind, een schreeuwer soms, maar eentje met een klein hartje. Hij won etappes en hij reed tomeloos alleen over de bergen en hij viel ook wel uit: geheel kapot. Leeg en ontzield, maar met een schaduw van een lach op zijn smalle smoeltje. Hij sprak beter Nederlands dan menig Hollandse renner en grapte zijn hele wielerleven aan elkaar. Avontuur mijnheer, daar ging het om. Thuis voor hem waren de smalle, lage kustlijnen van Denemarken. Daar waar de wind zijn woorden wegwoei. Ooit nodigde ik Skibby uit voor een televisie-uitzending in de avond. Hij zat nooit aan en dat spijt me nog steeds. De ouverture nochtans was fantastisch. Hij lach te met zijn voormalige maatjes, hij dronk een glas en haalde herinne ringen op. Hij leek erg in orde en een grootse vertelavond diende zich aan. Wat er mis ging, weet ik nog steeds niet. Skibby raakte, laat ik het voorzich tig stellen, in de avond en nacht, de weg kwijt. Hij verdween, op het oog in orde, en kwam de vol gende morgen aan het ontbijt als een space-cowboy. Hij miste het noorden, leek dron ken, maar was dat niet en hij sta melde woorden. In alle eerlijkheid: ik had met hem te doen en vergezelde hem later naar het ziekenhuis. Hij moest on derzocht worden, dat leek me het beste. Skibby plaste een onderzoekka- mer geheel onder, sprak wartaal en was, ronduit, zielig. Ik wist niet hoe je met zo iemand moest omgaan, het verplegend per soneel in dat ziekenhuis ook niet. Ik vroeg zijn Deense vriendin naar Pau te vliegen en hem te helpen, waar mogelijk. Zij vloog in, ik trok verder. Maanden later ontving ik een ex cuus van hem. Hij zei dat hij zich nog weinig herinnerde van de be treffende avond. Bijna alles was zwart. Arme Skibby... TOURMALET Andy Schleck (links) gaat er vandaag voor de volle honderd procent voor. De Luxemburger beseft maar al te goed dat hij in de laatste bergrit met aan komst op de Tourmalet de laatste mogelijkheid heeft om Alberto Contador (rechts) uit het geel te rijden. foto Guillaume Horcajuelo/EPA Hoe graag had hij het geel deze Tour nog even aangeraakt... Zijn geel, zeven keer eerder al zijn prooi. Vorig jaar was Lance Armstrong, bij zijn te rugkeer in het pelo ton, derde. Dat beloofde, vond hij- zelf, nog veel. Dit jaar moest het er dus nog één J keer van komen, «i Maar de oude £1 meester mocht zelfs niet aan de ge- le trui ruiken. Hij viel de gaten in 'i$:. zijn knieën, stuur de naast de weg. Verloor tijd. Nog meer tijd. En nog veel meer tijd. Zo vlak voor de rustdag, in de rit naar Pau, kon de getergde Arm strong nog één keer een gooi doen naar een ritzege. Een schrale troost, die hem zelfs niet gegund was. Geel. Het hoorde bij hem. Het hoorde bij de vroegere Lance Armstrong. Inmiddels is hij een oude man, niet meer in staat een dergelijk tricot s/ y te veroveren. De macht is aan de jeugd. Henk Theuns heeft in zijn collectie wie- lertruien zo'n fel- begeerd geel tricot van Armstrong. W* door Edward Swier In 2005, na Arm strongs zevende Tour-zege, kreeg de Brabander het shirt. Het staat, vol trots, in het boek Koerstrui dat vorige maand bij uit geverij Trichis verscheen. Zodat ook Armstrong er nog zo af en toe eens naar kan kijken.... TARBES - Gerry van Gerwen blijft naarstig op zoek naar een hoofd sponsor voor zijn wielerploeg. Een opvolger voor Milram heeft de Ne derlandse manager echter nog niet gevonden. Samen met zijn doch ter Marlies, het commerciële brein achter het team, had Van Gerwen zelfs de afgelopen weken nog ge sprekken. Maar telkens liepen die op niets uit. Van Gerwen houdt hoop. „De Van Gerwens hebben nog nooit verlo ren. We zullen de eerste aanvraag voor een nieuwe licentie binnen kort bij de UCI indienen. Zodat we, als er zich toch nog iets aan dient, niet achter het net vissen." Van Gerwen blijft zoeken naar een sponsor die belangen op de Duitse markt heeft. „Dat is strategisch ge zien de beste keuze. In de landen eromheen is sprake van enige ver zadiging. Duitsland is voor heel veel bedrijven interessant." Eind april nog leek een overeen komst voor vier, misschien wel vijfjaar dichtbij. Het shirtontwerp was zelfs al klaar. Maar handteke ningen onder een contract kwa men er niet. Nu nog is Van Ger wen in gesprek met een bedrijf dat pas in september kan beslissen. „Dat is laat, misschien wel te laat." De vraag is of er dan nog renners voorhanden zijn. Van Gerwen heeft zijn huidige coureurs, die allen een aflopend contract heb ben, gezegd dat ze vrij zijn om met andere ploegen te praten. „Het enige wat we ze gevraagd hebben is om ons te verwittigen als ze gaan tekenen." Van Gerwen heeft het personeel arbeidsbemiddeling aangeboden. Bij de Duitse formatie rijden drie Nederlandse coureurs. Sprinter Wim Stroetinga en Nederlands kampioen Niki Terpstra moeten op zoek naar een nieuwe ploeg, Servais Knaven neemt dit jaar af scheid van de wielersport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64