je reinste hightech 19 11 l 'Wilgen knotten is absoluut het leukst' tl een pasje en wordt geleegd met volautomatische vuilniswagen Bedrijf mag windmolen bij Tholen plaatsen R&B Wonen neemt De Vliedberg over donderdag 22 juli 2010 halen van restafval is een behoorlij ke hightechaangelegenheid, bleek gisteren. Met het pasje kan de klep van de container worden geopend en vervolgens kunnen de vuilnis zakken erin worden gedeponeerd. Het pasjessysteem voorkomt dat ook onbevoegden hun afval in de container gooien. Als de onder grondse bak (inhoud vijf kuub) bijna vol is, gaat er een signaal naar het stadskantoor en weet de reinigingsdienst dat de vuilniswa gen moet komen. Het legen van de bak gaat volledig automatisch. De speciale vuilnisauto doet alles zelf, de chauffeur hoeft niet eens uit te stappen. De kuil van de bak wordt door middel van twee uit- schuifbare slagboompjes afgeslo ten, waarna de bak omhoog komt. De elektriciteit komt van een uit- schuifbare stroomvoorziening uit de vuilniswagen en hoeft dus niet NL Label is ons eigen huismerk. Kwaliteit tapijt, zonwering en laminaat voor een scherpe prijs. Befgjk onze site voor meer NL'Labe! en andere collecties.1 28% korting op al het NL Label laminaat inckisref 10 WÊÊÈÊÊÊÈ. j§ in dn te worden aangelegd. Het hele pro ces duurt drie minuten. Toon Smits van het Bureau Groen en Reiniging van de gemeente is te spreken over het systeem. „Het is heel veilig, omdat het een boven- lader is. De is uitgerust met acht camera's, de chauffeur kan precies zien wat er gebeurt. Als de bak uit de grond is, komt er ook een vloer omhoog zodat bijvoorbeeld een kind niet onverhoopt in het gat kan vallen. En je bent af van al die smerige rijen kliko's in het straat beeld." Projectontwikkelaars zullen zich volgens Smits ook aan de onder grondse containers moeten confor meren. „Voor hoogbouw wordt pas een bouwvergunning afgege ven als afval op die manier wordt ingezameld." Met het pasjessysteem kan op het stadskantoor ove rigens ook worden afgele zen hoeveel vuilniszakken er per gebruiker in de container worden gemikt. Domiville-bewoner Ferket vindt dat niet zo'n probleem. „Er is ook een voordeel, want anderen kunnen niet in je vuilnis snuffelen naar privacygevoelige informatie", verwijst hij lachend naar de 'vuil- nisbakkenjournalistiek' van som mige media. Ferket vindt de ondergrondse con tainer een vooruitgang. „Je hoeft niet meer te slepen met die zware containers. Ik hoop wel dat het goed blijft werken, want zo'n elek tronisch systeem is wellicht vanda- lismegevoelig." Goes loopt redelijk voorop met de ondergrondse manier van restafval inzamelen en ophalen. Het ge beurt slechts in een handvol ande re gemeenten, waaronder Borsele, waar Goes mee samenwerkt. Het ophalen van vuilnis heeft de afgelopen decennia een ware evo lutie doorgemaakt en voor de vuil nismannen is het werk er een stuk minder zwaar en schoner op ge worden. Toch zal de ouderwetse achterlader niet helemaal verdwij nen, puur vanwege het feit dat sommige oudere wijken en straten niet zijn berekend op de moderne zijlader. zie www.pzc.ril om te zien hoe de afvalcontainer met pasje en het legen ervan werkt. SnBBBRMS Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl THOLEN - Het bedrijf BCON uit Sint-Annaland mag van de ge meente een negentien meter hoge windmolen plaatsen aan de Slab- becoornweg bij Tholen. „Het gaat om een experiment", zegt wethouder Peter Hoek. „Het bedrijf, dat is gespecialiseerd in al ternatieve energiebronnen, wil be kijken of deze relatief kleine wind molen rendabel kan zijn." Hoek denkt niet dat de molen overlast zal geven, omdat hij bij be drijven staat en hij bovendien niet te vergelijken is met de grote wind molens die tegenwoordig opdui ken in het landschap. De vergun ning wordt verleend voor een pe riode van maximaal vijfjaar. RILLAND - Woningcorporatie R&B Wonen neemt eind dit jaar senio rencomplex De Vliedberg in Ril land over. De besturen van beide instellingen hebben daartoe een in tentieverklaring getekend. Beide partijen willen gezamenlijk inves teren in vervangende nieuwbouw, waarbij zorg wordt gecombineerd met seniorenhuisvesting. R&B Wonen hoopt binnen enkele jaren te beginnen met de (gefaseerde) uitvoering. De bewoners zijn giste ren geïnformeerd. ZONNEBRIL OP STERKTE INCLUSIEF MERKMONTUUR EN GLAZEN DE PRIJS VOOR EEN MULTIFOCALE ZONNEBRIL BEDRAAGT 185,00 informeer naar de mogelijkheden GESLOTEN VAN 7 TA! 14 AUGUSTUS TILROEOPTIEK walstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl De vrijwilligers van Natuurmonumenten haalden gisteren distels weg uit een akkertje in het heggengebied bij Nisse. foto Ronald den Dekker door Rob Paardekam Vrijwilligers zijn de olie waar veel verenigingen en organisaties op draaien. Bij Natuurmonumenten is dat niet an ders. De mannen die eens in de twee weken op woensdag allerhan de klusjes uitvoeren in de Zak van Zuid-Beveland hebben zich in vijf jaar tijd onmisbaar gemaakt. Kees de Goffau was de eerste vrij williger. „Ik heb me vijfjaar gele den laten strikken op de Zwaakse Weeldag", grapt hij. „Ik heb daar nooit spijt van gehad. Ik heb een baan voor vier dagen in de week. Wat is er nou lekkerder dan op die vijfde dag bezig te zijn in de na tuur?" Dat vindt Antoine Dellaert ook. Hij is nog maar een maand ac tief bij het clubje vrijwilligers, maar het bevalt hem nu al. „Het is heerlijk om even lekker je hoofd leeg te maken. Ik heb jaren bij To tal gewerkt en wilde nu eens iets heel anders doen. Geen olie meer, maar fraaie natuur." Volgens boswachter André Hanne- wijk van Natuurmonumenten zijn de vrijwilligers onder meer aange steld om een stukje draagvlak te creëren voor het werk van de vere niging. „Maar ondertussen zijn ze zowat onmisbaar geworden. Als je alle manuren bij elkaar optelt, kom je tot de conclusie dat de mannen ons een hoop werk uit handen nemen." Dat werk varieert sterk. Zo waren de vrijwilligers gisteren actief in het heggengebied bij Nisse, waar ze een deels overwoekerd wandel pad vrijmaakten en daarna nog wat distels verwijderden van een akkertje. „Wij hebben een paar ak kertjes ingezaaid met onge- schoond zaaigoed", vertelt Hanne- wijk. „Zo gaan ze er weer uitzien als vroeger. Onder meer de koren bloem, het spiegelklokje en de bol derik komen weer terug. Maar ja, ook de distels, en die zien we nou weer liever niet." De vrijwilligers - acht man als ie dereen er is - doen alle voorko mende werkzaamheden. Een hek werkje repareren, een stukje gras maaien, ze draaien er hun hand niet voor om. „Maar het wilgen knotten in de winter is absoluut het leukst", stelt Kees de Goffau. Hannewijk zegt dat Natuurmonu menten zijn vrijwilligersbeleid de laatste tijd sterk heeft verbeterd. „Zo betalen we reiskosten en krijgt iedereen een werktenue of andere kleding." De Zeeuwse afde ling kan volgens hem nog wel wat vrijwilligers gebruiken. „En niet al leen voor het beheer", benadrukt hij. „We hebben ook mensen no dig voor promotiewerk op bijvoor beeld jaarmarkten. Ook natuurlief hebbers die excursies willen geven zijn meer dan welkom. Wij zorgen dat ze goed worden ingewerkt." Wie zo'n vrijwilligersbaantje in de natuur wel ziet zitten, kan bellen met het kantoor van Natuurmonu menten: 0113-644044.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61