8| De betere buitenkunst Nieuwe exposities KK. I K9@GKf FOOTweaR St. Jacobsstraat 25/27 Viissingen donderdag 22 juli 2010 door Nico Out Op zoek naar het beste wat Zeeland op kunst gebied te bieden heeft bezocht Nico Out twee manifestaties van kunst in het landschap. Werk van Rob Maaskant (Kanaalkunst). tastische objecten, bomen die tot krijgers zijn getransformeerd. Teja van Hoften toont in een kasje een prachtige vulkaan van textiel waarin rode aderen zijn geweven; ze verwijzen zowel naar de bloedsomloop als naar meekrap wortels. Annemieke Fanoy spande als her innering aan een vergeten jubileum slin gers in het landschap en bracht een ver zorgd boekje uit met onder andere een ver haal van Rees Aveling. Een groot contrast met de ruimtelijke tekening van een ontke tende tractor van Wim Bakker die mij een glimlach bezorgde. Ik vond het spijtig dat Danny van Rijt zijn indrukwekkende kookeiland achter een hek heeft gelegd, omdat de kern van zijn gebruiksbeeld juist ontmoeting is. Hoogte punt was voor mij de bijdrage van Ingrid van de Linde. Haar reuzentol bij de Schaapskooi lijkt zo uit de hemel te zijn neergedaald en sluit qua materiaal en bete kenissen perfect aan bij de locatie, waar ook andere objecten van haar hand te zien zijn. Aarde en hemel, de cyclus van leven en dood komen hier schitterend samen. Dynamic Art Delta is een compactere ten toonstelling van kinetische sculpturen van negen kunstenaars op twee locaties: bij D'Ouwe Veerstoep in Kamperland en de Druivengaerde in Wissenkerke. Op de laat ste plek is de wisselwerking met het land schap beperkter dan aan het Veerse Meer. Leuk vond ik in Wissenkerke wel de wis selwerking tussen de in de verte draaiende molenwieken en de glanzende Hemelboor van initiatiefnemer Paul Kamper. In zijn beelden laat hij beweging en reflectie, na tuur en cultuur fraai samengaan. Kisa laat in de Druivengaerde tien op een rij opgestelde zwarte vaandels wapperen. Het zijn profielen van gezichten. Dat is met een stevige wind niet goed te zien, waardoor de betekenis wegvalt en alleen het kijkspel resteert. Daar draait het Bern- ward Frank juist om, maar door de inventi viteit die in zijn strak geconstrueerde beeld besloten ligt blijft het boeien. Dat geldt ook voor de visvormen uit betonijzer Kanaalkunst is een breed opgezette buitenexpositie waarin de Stich ting Goese Cultuurprojecten aan dacht voor kunst verbindt met aandacht voor natuur, landschap en ge schiedenis. De tocht langs de kunstwer ken, met het kanaal Goes-Oosterschelde als leidraad, voert langs idyllische plekjes en vergezichten, maar brengt je ook op een (deels voormalig) bedrijventerrein. De deelnemende kunstenaars spelen in op iets wat hen in het gebied raakt. Je bent al gauw een middag bezig om - soms met wat zoeken - alle locaties aan te doen. Ik was er afgelopen zaterdag met prachtig licht en imponerende wolkenpartijen. Veel kunstenaars kozen natuur en land schap in brede zin als thema. Kees Wijker hing - als altijd poëtisch - stenen aan dra den tussen bomen, Glenn Priester combi neerde speels gestileerde mosterd- en mee- krapplanten met metalen objecten en Rob Maaskant vlocht van wilgentenen drie fan- van Frans Muhren. De op vogels geïnspi reerde vormen van Michael Ernst balance ren en draaien steeds anders om één punt, terwijl de objecten van Bert Schoeren het juist van de veelheid en de herhaling moe ten hebben. In de Bloem van de Vriendschap die Odo Rumpf maakte, is de beweging verborgen onder de bloembladen. Daar draaien door zonnecellen aangedreven motortjes in gla zen potten foto's rond die scholieren el kaar stuurden. Ook toont hij een uit dun ne staalplaat gesneden prehistorisch mon ster op een bouwsel van technisch afval: een ironisch commentaar op vooruitgang. Sculpturaal het sterkst is wat mij betreft Kees Machielsen. Zijn beelden bewegen zelf niet, maar roepen snelheid en bewe ging op. Uit dunne stroken (roestig) cor- tenstaal bouwt hij complexe open vor men, uit honderden lijnen bestaande teke ningen in de ruimte. Dynamic Art Delta is een verzameling vaak verrassende en altijd vaardig gemaak te beelden die inspeelt op elementen die Zeeland tot zo'n aantrekkelijke provincie maken: wind, water, ruimte. 'Voor hoe lang nog?' vraagt Raphael Opstaele zich af Hij plaatste een autobus met op het dak draaiende schoepen, de ramen voorzien van 'ruimtebeelden'. Zijn Asphaltship is een kritische verbeelding van de spanning tussen mens en milieu in een interstellaire context. Kanaalkunst Goes, 10 kunstenaars op diverse locaties. T/m 29 augustus. Catalogus. Meer info op www.kanaalkunstgoes.nl; Dynamic Art Delta 2010. Kamperland/Wissenkerke. T/m s/9- Meer info: www.dynamic-art.nl foto's Nico Out Werk van Kees Machielsen bij Dynamic Art Delta. Bij CBK Zeeland aan de Balans in Middelburg is het Zo- meratelier begonnen. Onder de titel Vlammenstad wer ken zes kunstenaars een week lang aan een installatie, muurschildering of wandvullende collage. Achtereenvol gens zijn dat: Coen Vunderink, Petra van Noort, Morc- ky, Maarten Overdijk, Trinette Ledelay en Sela. Het eindresultaat is van 30 augustus tot en met 17 septem ber te zien. In De Drukkerij in Middelburg zijn enkele exposities begonnen: foto's uit de boeken Oer - De kracht van kij ken en Beeldschoon Water en tekeningen uit Zeeland - van Nehalennia tot Westerscheldetunnel - 2000 jaar ge schiedenis in strip van Danker Jan Oreel en Jan Zwemer. Oreel en Zwemer signeren hzaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. De exposities zijn te zien t/m 6 september. Leo Burgs, schilder, tekenaar en aquarellist uit Goes, ex poseert t/m zaterdag in 't Kerkje aan de Molenstraat 58 te Waterlandkerkje. Geopend: 13.00-16.30 uur. T/m 23 augustus is in het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk de expositie Bloedkoralen van de Oosterschelde te zien. Het gaat om een serie ontwerpen voor alterna tieve, vernieuwende vormen van zeeweringen en dijk versterkingen. Derk Sauer opent zaterdag om 15.00 uur in Galerie Het Noorderlicht in Domburg - die 15 jaar bestaat - een verkooptentoonstelling met werk van actrice Caro- lien van den Berg. Ook zijn er werken van Zeeuwse schilders uit het begin van de 20e eeuw te zien. T/m 19 september dagelijks, behalve op maandag, geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Actrice en theatermaker Shireen Strooker opent zon dag om 15.00 uur in de Bewaerschole in Burgh-Haam- stede een tentoonstelling met recente kinetische sculp turen van Christiaan Zwanikken. Te bezoeken tot en met 5 september, van woensdag t/m zondag tussen 14.00 en 17.00 uur. Onder 1 dak met Skids kids teens Vans Puma Stacey Adams Gravis Converse Goliath more!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48