en Goes 7 op strand Shearwater uur lang deejays Apollo Ensemble in Grote Kerk in Veere donderdag 22 juli 2010 te omgeving van bijvoorbeeld de Galapa- gos-eilanden, Tierra del Fuego of de Falk- lands te zijn. Alsof je terugkeert naar een verloren wereld, een reis naar een ander bewustzijn. Die impressies vragen om een vertaling in woorden en ook in muziek. Sa men moeten ze beelden oproepen die daar bij passen en verwondering uitdrukken." Op die manier maakt Shearwater impres sionistische muziek. Satie en Debussy zou den zomaar voorgangers kunnen zijn, maar ook de experimentele albums die Talk Talk eind jaren tachtig afleverde of Veedon Fleece van Van Morrison. Van die laatste leende Meiburg de basis van You don't pull no punches... uit 1974 voor zijn Home Life dat op The Golden Archipelago voorkomt. „Ik kende de muziek, had een tekst die hetzelfde gevoel uitdrukte en kon met zijn intro en zwervende pianoloopje voor de juiste kleur van de muziek zor gen." In zijn muziek lijkt het alsof Meiburg als een vogel over 'zijn' eilanden vliegt. Hij neemt waar, iets overweldigends, iets on ontkoombaars, droevig en melancholiek dan weer berustend of plotseling vol agres sie. Met een stem en muziek die doet den ken aan Jeff Buckley, Anthony, Peter Kru- ger's Sunset Rubdown, Radiohead en soms zelfs lohn Denver laat Meiburg zijn toehoorders meevliegen. Onmogelijke combinaties bijna, maar wie naar Shearwater luistert- zoekt bijna auto matisch naar herkenningspunten, vooral ook omdat het zo barstensvol muzikale vondsten zit. En gek genoeg maakt dat de muziek van Shearwater niet ontoeganke lijk, maar juist mooi, vol gevoel en klinkt er de essentie van muziek in door: passie, energie en waaierende emotie. Jonathan Meiburg blijft een ontdekkings reiziger, maar een die een wereld ontdekt die verloren is. „Als muzikant reis ik weer veel, maar nu vaak naar steden, zeg maar die andere 'eilanden'. Voor een toer gaan er niet alleen muziekinstrumenten mee, maar altijd ook een verrekijker. Ik wil vo gels spotten zodra er een kans voor is en overal valt wel iets te ontdekken." Popaanzee Zomertour, zondag 25 juli bij strandpaviljoen Noordduine, tussen Domburg en Westkapelle. Programma: 17.00 uur Mar sha, 18.00 uur Jay Minor The Early Birds, 19.00 uur Rue Royale, 20.30 uur Shearwater. Gratis toegang. door René de Dreu m A ék k W" Muziek waarin veel te ontdek ken valt, is altijd interessant, vooral als de bedenker van die muziek zelf ook als een soort ontdekkingsreiziger in de wereld staat. Zo'n man is Jonathan Meiburg (1976) van de band Shearwater (Stormvogel), die zon dag op uitnodiging van Popaanzee op het strand bij Domburg optreedt. Intelligente man, intelligente muziek op het snijvlak van singer-songwriter, indie - en experimentele rock. Bio-geograaf, orni tholoog, tekstschrijver en multi-instrumen- talist Meiburg bracht met zijn band Shear water inmiddels een zestal albums uit. Vooral met de laatste drie (Palo Santo uit 2006, Rooks uit 2008 en The Golden Archipe lago uit 2010 - voor muziekcritici een trilo gie)' zette hij zijn muziek als zeer relevant op de kaart. „Wat thematiek en muzikale interpretaties betreft vormen ze inderdaad een drieluik. Maar daar ligt geen vooraf opgesteld plan aan ten grondslag. Het ging bijna vanzelf zo", licht Meiburg vanuit zijn woonplaats Austin in Texas toe. „Studiereizen naar ver schillende, veelal onbewoonde, oceaan eilanden leverden genoeg materiaal en in spiratie voor deze drie albums. Het volgen de zal anders zijn. Mensen, de wereld en muziek veranderen nu eenmaal." Shearwater was aanvankelijk een bijpro duct van de Amerikaanse band Okkervil River. Samen met zijn vriend en voorman van die groep, Will Sheff, had Meiburg in 2000 Shearwater opgezet als een uitlaat klep voor de muziek die hij in zijn hoofd had en die niet paste in het Okkervil River concept. Vooral de ingehouden songs met uitgewerkte melodielijnen kwamen daar terecht. Met Shearwater is Meiburg steeds verder weggedreven van de folkachtige blues en countrysound van Okkervil Ri ver. In 2006 gaat het roer echt om en le vert hij achtereenvolgens drie meesterwer ken met tal van nieuwe richtingen in de muziek. Vogels, eilanden, natuur en teloorgang zijn de terugkerende dramatische elementen in zijn muziek. Het is de weerslag van studie reizen en de daaruit voortvloeiende docto raalstudie. „Wetenschap combineert zich wonderwel met muziek. Het veronderstelt engagement en reflecties. Het was ook een uitzonderlijke ervaring om in die ongerep- aan het veroveren is met zijn funky house. Het duo Shermanology - een combinatie van draaien en zingen - sluit vanaf 16.30 uur het middaggedeelte af. Om 18.00 uur volgt een ander duo: Sun- nery James 8c Ryan Marciano, een van de nieuwere namen in de Nederlandse hou- se-scene. In februari stonden ze nog in een uitverkochte Heineken Music Hall. Slotact van Dancetour Goes 2010 is Afro- jack, een gerenommeerde naam uit de Ne derlandse club-scene, met inmiddels een eigen platenlabel. Hij draait van 20.00 tot 22.00 uur op de Grote Markt. Dancetour is weliswaar een landelijke for mule, maar zorgt er wel voor dat in elk stad lokale jongeren erbij worden betrok ken, door in de aanloop van het evene ment verschillende participatieprojecten op te zetten. In Goes is dat onder meer ge beurd door de DJ Knock Out te organise ren. In 't Beest mocht Zeeuws DJ-talent strijden om een plek op het Dancetour-po- dium. Verder is er in samenwerking met studen ten van ROC Zeeland op de Grote Markt een Mixperience gehouden. Voorbijgan gers kregen de kans om zelf eens achter de draaitafels plaats te nemen. Ook voor de jongeren van de Stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ) werd een Mixperien ce gehouden. Zij kregen een workshop van DJ Runo Cortez. Verder zijn er in samenwerking met Jouw- Zeeland Zeeuwse jongeren gezocht die wil len helpen met de opbouw. www.dancetour.nl Goes een volle Grote Markt. foto Mark van Etten VEERE - Muziekpodium Zeeland heeft zon dag het Apollo Ensemble op bezoek. Het concert vindt plaats in de Grote Kerk in Veere en begint om 15.30 uur. Het Apollo Ensemble bestaat uit interna tionale topmusici en legt zich toe op de uit voering van minder bekende barok- en vroeg-klassieke muziek op authentieke in strumenten. Violist en artistiek leider is Da vid Rabinovich, die tevens actief is in Ton Koopman's Amsterdam Baroque Or chestra, het Orchestra of the Age of Enligh tenment en het King's Consort. Op het programma staat zondag werk van Biber, Rossi en Bertoli. DINSDAG 27 JUNI Brouwershaven Concert organist Ignace Michiels Grote of Sint-Nicolaaskerk, 20.00 uur Middelburg Orgelconcert Bram Beekman Nieuwe Kerk, 20.00 uur WOENSDAG 2B JULI Dreischor Sander van Marion (orgel en Matthijs Koene (panfluit). St. Adriaanskerk, 20.00 uur Oostkapelle Zomeravondconcert: sopraan Mirjam Wesse- link de Barrientos en gitarist Michael Benedik Dorpskerk, 20.00 uur Sint Jacobskerk, 20.00 uur De band Shearwater, met tweede van rechts Jonathan Meiburg. foto Amy V. Cooper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47