Gedenkteken voor Moluks kamp PZC 7 Eigenaren restaurant overvallen Gezakt 18 en 19 WESTKAPELLE Herinnering aan woonoord wordt volgend jaar onthuld Westkapelle op wieltjes almanak WALCHEREN déÜRVKKERY Leerlingenvervoer geregeld 20 en 21 Veere probeert zich te verzoenen met camping De Heksenketel Donderdag 22 juli 2010 door Theo Ciele WESTKAPELLE - Kunstenares Trinet te Ledelay krijgt van de provincie Zeeland opdracht voor het ontwer pen van een Moluks gedenkteken in Westkapelle. Het komt bij het voormalig kamp achter de zeedijk. Het is de bedoeling dat het gedenk teken op 21 maart 2011 wordt ont huld. Die dag is het exact zestig jaar geleden dat de eerste Molukse gezinnen in Nederland aankwa men. De kosten, 30.000 euro, wor den gedragen door de provincie (22.500 euro) en de gemeente Veere (7500 euro). Raadslid Tiny Polderman (PvdA/GL) pleitte twee jaar gele den al voor het plaatsen van een 'tastbare herinnering' aan het Mo lukse woonoord, toen sloopplan- nen van de barakken bekend wer den. De kunstenares is gekozen in samenspraak met het Centrum Beeldende Kunst en de Molukse ge meenschap. Ledelay gaat met vier voormalige bewoners van het kamp in Westkapelle en een West- kappelaar die de tijd heeft meege maakt in gesprek over het ont werp. Eind augustus komt ze met een schetsontwerp dat wordt beke ken door de werkgroep Moluks ge denkteken, de dorpsraad, vertegen woordigers van provincie en ge meente en het CBK. De oude barakken in Westkapelle vormden in de jaren vijftig één van de Molukse woonoorden in Zeeland. De barakken dienden oor spronkelijk als huisvesting voor de DUW-arbeiders die Walcheren kwamen droogmaken. In 2006 ves tigde het muziektheaterstuk De vrouwen van Kamp Westkapelle tij dens het Zeeland Nazomerfestival de aandacht op de historie van de Molukkers in het dorp en dan met name op de opstand die er in 1956 uitbrak na invoering van de zoge naamde zelfverzorgingsregel. De politie schoot toen op bewoners van het kamp. Na het vertrek van de Molukkers bleven de barakken in gebruik, onder meer als stalling voor caravans. De oude barakken zijn dit jaar gesloopt om plaats te maken een bedrijvenpark. GOES - TWee gewapende mannen hebben dinsdagavond omstreeks kwart over elf geprobeerd een Chi nees echtpaar te beroven in de Gas- peristraat in Goes. Het echtpaar is eigenaar van een Chinees restau rant in De Spinne in Goes. Nadat ze omstreeks elf uur hun res taurant hadden afgesloten, gingen ze naar hun woning aaade Gaspe- ristraat. Daar werden ze opge wacht door twee gewapende per sonen die hen trachtten te bero ven. Toen het echtpaar ging gillen, sloegen de daders op de vlucht. Het echtpaar bleef ongedeerd bij de overval. Alleen wat persoonlij ke bezittingen zijn buitgemaakt. Mogelijk is het de overvallers om de opbrengst van het restaurant te doen geweest, maar die had het echtpaar niet bij zich. Het echtpaar werd in 2005 slacht offer van een gewapende overval op hun restaurant. De man werd toen in de borst geschoten. Tip? redactie@pzc.nl WESTKAPELLE - Het was sport wat de klok sloeg gisteren in Westkapelle met 's avonds de straten- loop en de wielerronde. In de aanloop naar deze wedstrijden was er onder het motto Westkapelle op Wielen van alles te doen in het dorp: een wan deling, al dan niet op skeelers, een fietspuzzel- tocht en in de middag hadden de ringrijders- en de hengelsportvereniging allerlei activiteiten op de Markt georganiseerd. Daarbij hoorde ook een speciale ringrijwedstrijd. Alles kon, als het maar op wielen was. Sommigen kwamen op de fiets, anderen met een winkelwagentje dat als alterna tief sjeesje dienst deed. foto Izaak Verkeste Markt 51 Middelburg T0118 886 886 pagina 24 en 25: stratenloop, wielerwedstrijd MIDDELBURG - Het vervoer van Walcherse leerlingen is voor de ko mende drie schooljaren geregeld. Vandaag tekenen de wethouders van onderwijs een overeenkomst met de vervoersbedrijven. De Taxi centrale Renesse neemt het ver voer naar de meeste scholen in de gemeenten Middelburg, Vlissin- gen en Veere voor haar rekening. Kinderen die naar elders gaan wor den vervoerd door de Taxicentrale Middelburg. De Taxicentrale Vlis- singen zorgt voor het vervoer naar gym- en zwemlessen en brengt kinderen van Arnemuiden naar de Petrus Immensschool in Middel burg. De contracten lopen tot en met het schooljaar 2012-2013 met een optie tot verlenging. De ^-jarige Jochem uit Goes zat er afwezig bij in de klas. En dat terwijl hij normaal gesproken een actieve kleuter is. Toen de juf vroeg wat er aan de hand was, vertelde de jongen dat hij een beetje hoofdpijn had. De lerares stelde voor dat hij tijdens het speelkwartier even binnen zou blijven, maar dat wilde de jonge Goe- senaar niet. Het speelkwartier is voor Jochem zo'n beetje het hoogte punt van de schooldag en zo erg was die hoofdpijn nou ook weer niet, stel de hij bij nader inzien vast. Daarna stormde hij naar buiten. Toen de jon gen een kwartiertje later het klaslo kaal weer betrad, informeerde de juf hoe het ermee was. „Is je hoofdpijn al een beetje gezakt?", vroeg ze be zorgd. Jochem knikte en wees naar zijn voorhoofd. „Eerst zat het hier", zei hij. Toen zakte zijn vinger naar zijn kin. „En nu zit het hier." Jongeren strijden om wereldtitel debatteren Tip? walcheren@pzc.nl za. 24 juli, 11.00-12.00 uur Danker Jan Oreel en Jan Zwemer signeren Zeeland, van Nehalennia tot Westerscheldetunnel 2000 jaar geschiedenis in strip boeken bestellen? www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19