De Ana-boom meest geschikt Andere groene muren II vandaag t uitgelicht 7775 kilometer groen De oprukkende Sahara moet een halt worden toegeroepen met een muur van bomen. In Vietnam bestaat al een groene muur die het achterland beschermt. Bekijk de mangrovebossen op zie: Uitgelicht op onze website donderdag 22 juli 2010 ..v-.ïïims Eind vorige maand kwamen de leiders van de elf betrokken statei Tsjaad bijeen om over de aanleg van de muur te praten. Het CEF, e milieufonds van de VN dat de Wereldbank beheert, zegde daar toer 119 miljoen dollar (96 miljoen euro) in het project te willen ste centraal afrikaanse republiek democratische republiek congo UGANDA Ethiopië meldde vorige week dat grootschalige herbebossingscampagnes in het land effect hebben. Volgens VN-cijfers plantte Ethiopië alleen in 2007 al 700 miljoen bomen. Het oppervlak van het land dat bedekt is met bos, zou in een paar jaar zijn toegenomen van 3 naar 9 procent. ke n i a Ethiopië infographic: Ronald Visser bron: ANP foto: NASA foto Stephan Messner Een van de doelen van de Grote Groene Muur dwars door Afrika is het bevorderen van de biodiver siteit. Daarom zullen waarschijn lijk een dertigtal verschillende bo men geplant gaan worden. Er wordt veel werk gemaakt van het bepalen welke bomen ge schikt zijn. Daaraan zijn allerlei criteria gesteld. Zo moeten zê ook kunnen overleven bij slechts too millimeter regenval per jaar. Ver der moeten de bomen nuttig zijn voor de bevolking en in meerdere landen waardoor de groene muur loopt, natuurlijk voorkomen. De boomsoort die het meest ge schikt wordt geacht, is de Faidher- bia Albida. Deze acaciasoort, ook wel Ana-boom genoemd, komt voor in een groot deel van Afrika en verder ook in het Midden-Oos ten. De boom kan goed tegen droogte en is een stikstofbinder, hetgeen goed is voor de land bouw. Het hout is zeer geschikt als brandhout en de peulen die nen als veevoer. Afhankelijk van het klimaat, kan de boom tussen 6 en 30 meter hoog worden. The Great Plains Shelterbelt (1934-1942) Begin jaren '30 werd het westen van het Noord-Amerikaanse prai riegebied getroffen door jarenlan ge ernstige droogten, bekend on der de naam de Dust Bowl. Hevi ge winden bliezen letterlijk de uit gedroogde toplaag van de land bouwgebieden in grote zandstor men weg. Om het effect van de droogte, wind en erosie te beper ken, verleende president Franklin D. Roosevelt goedkeuring aan een plan om een 100 mijl brede boom gordel aan te leggen van de Cana dese grens naar Texas. Het project zou tijdens die crisisjaren tevens werk opleveren voor het leger van werklozen. Ondanks proble men rond het verwerven van grond en onvoldoende budget, waren in 1942 ruim 30.000 bosper celen aangelegd, met 220 miljoen bomen. Ook al zeiden evaluaties dat deze aanplant wel degelijk had bijgedragen aan het tegen gaan van erosie, liet Washington het project tijdens de Tweede We reldoorlog een zachte dood ster ven. De Groene Chinese Muur (1978 - 2073) Zoals de Grote Chinese Muur ooit de steppevolkeren buiten het Chi nese rijk moest houden, zo moet in de toekomst een groene muur het zand van de Gobiwoestijn te genhouden. Naar schatting ver liest China jaarlijks honderden vierkante kilometer grond aan de oprukkende Gobi. In 1978 ging de 'bouw' van de groene muur van start: de aanleg van een bomen- gordel die zich van iets ten noor den van de hoofdstad Peking, 4500 kilometer landinwaarts moet gaan uitstrekken. Volgens de planning zal het project in 2073 gereed zijn. Waar de Chinese auto riteiten succes claimen, klinkt uit de hoek van bosbouwdeskundi- gen veel scepsis over het project. Van de 25 miljoen hectare geplan te bomen zou al een groot deel dood zijn of ver onder de maat blijven. Een ander punt van kri tiek luidt het gebrek aan diversi teit in de aanplant. Ondanks alle kritiek zijn de Chinese autoritei ten vastbesloten het project te vol tooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11