io groene muur Bomen tegen de woestijn Een muur van bomen, dwars door Afrika, moet de groei van de Sahara tegengaan. Naast enthousiasme is er vooral veel scepsis. donderdag 22 juli 2010 SAHARA ALGERIJE Het plan voor de groene muur behelst de aanplant van een bomengordel van Dakar tot Djibouti. Het doel daarvan is het tegengaan van de uitbreiding van de Sahara als gevolg van droogten en bodemerosie. Dakar BURKINA FASO De (ofwel 'bomenriem') die elf Afrikaanse landen moet doorkruisen: 15 km breed en 7.100 km lang A. el Hij loopt door gebieden waar jaarlijks gemid deld tussen 100 en 400 mm neerslag valt. De Grote Groene Muur is een vijfjaar oud initiatief van Nigeria en Senegal, dat in 2007 is overgenomen door de Gemeenschap van Sahara en Sahelstaten (CEN-SAD) en de Afrikaanse Unie (AU). door Chris Halkes Het vee in Tsjaad sterft op tal van manieren. Van honger en dorst; door maagbloedingen omdat de dieren wanhopig van honger al het afval opeten dat voor hun neus komt; door hitte en uitdroging omdat er geen scha duw meer is. Volgens de regering in 'N Djame- na raakte Tsjaad het afgelopen jaar een derde van zijn veestapel, ruim 750.000 dieren, kwijt door aanhou dende droogte. De woestijn lijkt ontegenzeggelijk op te rukken in Tsjaad. Het ooit gi gantische Tsjaadmeer, ten noord westen van 'N Djamena, heeft in 50 jaar volgens de VN-ontwikke- lingsorganisatie UNEP 95 procent van zijn oppervlakte verloren. Dui zenden mensen hebben daardoor grote moeite om aan voldoende drinkwater te komen. Inwoners van 'N Djamena zeggen dat de stof stormen, die de stad regelmatig teisteren, er vroeger niet waren. Het is dan ook niet vreemd dat president Idriss Déby een enthou siast pleitbezorger is van het plan de Sahara tegen te houden door een Grote Groene Muur te planten dwars door Afrika. Tsjaad is zelf al begonnen aan een gordel van 160.000 bomen om de hoofdstad tegen de woestijn te beschermen. In kwekerijen worden daarvoor tienduizenden acacia's grootge bracht die rondom 'N Djamena worden geplant. Misschien dat de ze groene gordel ooit zal aanslui ten op die 'Grote Groene Muur'. Regeringen, de VN en ontwikke lingsorganisaties zijn er enthou siast over dat met de Grote Groene Muur nu eindelijk eens een groot project van de grond lijkt te ko men om de klimaatverandering in Afrika tegen te gaan. Klimaat- en landbouwdeskundigen zijn een stuk sceptischer. „Bij het opruk ken van de Sahara spelen meerde re factoren een rol, factoren die zo groot zijn dat de mens daaraan niets kan doen", zegt Bart van den Hurk, klimaatonderzoeker bij het KNMI. „Een bomenrij van 15 kilo meter diep zal bijvoorbeeld aan het neerslagklimaat niets verande ren. Daarvoor is die veel te smal." Wel kunnen bomen volgens hem een rol spelen bij het tegengaan van bodemerosie en wegwaaien van vruchtbare grond. En helpen branden te beperken. „Rond de moesson zijn daar grote onweers buien. Als de bliksem in een ge bied met bomen inslaat, is de kans op een vuurzee kleiner dan als dat op de droge savanne gebeurt." Maar deze effecten van bomen spe len volgens Van den Hurk alleen lokaal. Het is daarvoor echt niet nodig een muur helemaal door te trekken. „Als alleen Tsjaad bomen plant, zal dat effect hebben in Tsjaad. Of andere landen wel of niet een bomenrij neerzetten, zal daarop geen invloed hebben." Han van Dijk vindt de hele Grote 'Het is niet voor niets dat daar geen bomen groeien' Groene Muur maar een 'raar, me galomaan project'. „Het is niet voor niets dat daar geen bomen staan. Ik snap niet dat de Wereld bank hierin geld steekt." Van Dijk doet bij het Afrika Studie Cen trum in Leiden onderzoek naar de gevolgen van klimaatverandering op land- en bosbouw. „Het is daar een gebied met weinig regenval en een enorme variabiliteit in kli maat. Op een plek waar gemid deld 300 mm regen valt in een jaar, kan het ene jaar 500 mm en het andere jaar 180 mm vallen. Daar kunnen bomen meestal niet tegen. Als het een paar jaar droog is, is die hele bomenrij van 15 kilo meter breed meteen weer weg." De vegetatie gaat in het gebied vol gens Van Dijk op en neer, afhanke lijk van hoeveel regen er valt. „We weten dan ook helemaal niet hoe het zit met het oprukken van de Sahara. In de jaren '80 werd de Sa hara groter, in de jaren '90 weer kleiner. Er zit geen patroon in." Van Dijk schat ook in dat de be trokken landen niet in staat zijn het Grote Muurproject uit te voe ren. „Er zitten veel technische ha ken en ogen aan. Het vereist een enorme infrastructuur. Zo zijn voor de aanplant miljoenen liters water nodig. Dat moeten ze uit de bodem pompen. Het water zit daar soms tot 300 meter diep, en vaak moet je een laag dieper aan boren om het grondwaterpeil niet te veel te laten zakken. Het gaat veel meer kosten dan 100 miljoen euro. Die landen hebben dat geld niet." Chris Reij van het Centrum voor Internationale Samenwerking van de Vrije Universiteit, werkt als spe cialist bodembescherming en wa- terconservering al dertig jaar in de Sahel. Ook hij vindt de aanplant van 7.000 kilometer aan bomen een onmogelijk project. „In de noordelijke Sahel zal nog geen 10 procent van de aanplant het overle ven. Het is ook niet nodig; er is een goed alternatief Zet boeren aan tot vergroening van het land." Reij wijst daarbij op de ontwikke lingen in het zuiden van Niger. In de provincies Maradi, Tahouah en Zinder is daar het aantal bomen in 25 jaar vertwintigvoudigd. „Voor 1985 behoorden de bomen toe aan de Staat. Daarna kregen boeren ei gendomsrechten op bomen op landbouwgronden." Voorheen kapten de boeren als dat hen uitkwam. Sinds zij eige naar zijn, onderhouden zij de bo men; met als gevolg dat er. in Mara di en Zinder 200 miljoen bomen zijn bijgekomen. Jonge bomen, .die uit zaden in de grond ontspruiten, kunnen nu volgroeien. „En na vijfjaar heb je daar al een behoorlijke boom. De boeren heb ben groot voordeel van die bo men. Ze zorgen voor schaduw en verminderen de windsnelheid. Daardoor verdampt minder water. De landbouwomstandigheden zijn er dan ook fors verbeterd. En de overheid van Niger heeft er nauwe lijks kosten aan." In het noorden van Ethiopië weet Reij van een vergelijkbaar succes vol project. Daar gaat het om een mengvorm van aanplant en na tuurlijke bomen, die de boeren on derhouden. Ook deze groene zones werken echter niet als een klimaatwal, ver zekert Reij. „Als dat zo was, zou je verwachten dat de situatie in Noord-Nigeria, ten zuiden van de de groene zone in Maradi, Ta houah en Zinder, ook verbetert. Dat is niet het geval, De verwoes tijning gaat daar gewoon door."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10