II dinsdag 20 juli 2010 Van de originele fiets die hij ooit kocht, is bitter weinig over. Hij heett er een nieuw stuur op gezet, speciale lagers, nieuwe tandwielen, andere pedalen, velgen en banden. Zelfs het frame heeft hij vervangen door een speciaal ontworpen model. Dat alles om er optimaal mee te kunnen stunten. Niels de Groote is BMX'er. door Dennis Rijsbergen Wat is BMX'en eigenlijk? Waaghalzerij, zullen sommigen zeggen. Vra gen om brokken en breuken. Want, zo laat Niels zien, met zo'n fietsje haal je allerlei capriolen uit en spring je bijvoorbeeld over muurtjes. Een trap vormt voor de Middelburger geen obstakel. Van acht tre den hoog, 'jumpt' hij zo naar beneden. Roekeloos misschien? Nee, schudt Niels het hoofd. „Dit is vet cool." De veertienjarige Niels kocht twee jaar ge leden zijn eerste BMX-fietsje. „Ik zag het iemand doen en vond het hartstikke leuk. Ik heb toen hard gespaard en mijn eigen fiets gekocht." Inmiddels heeft Niels voor honderden euro's aan zijn fiets versleuteld. Een setje lagers kost hem al gauw een paar tientjes. Dan nog nieuwe tandwielen, vel gen en wat dies meer zij. Voor een goed frame moet je al gauw zo'n vierhonderd euro neertellen. Een dure hobby dus. „Er gaat zo nu en dan wel eens iets kapot. Een krom stuur of een gebroken frame. Ik heb thuis dan ook een voorraad onderdelen lig gen. Ik heb nog een frame, een wiel, twee sturen en zeven banden. Maar het is de moeite waard", vindt Niels. Want als je wilt stunten, moet je fiets in perfecte staat zijn en helemaal naar je zin. „Mijn fiets ziet er niet uit. Al die onderdelen hebben andere kleurtjes. Maar hij rijdt goed en dat is het belangrijkst." Je moet immers opti maal kunnen presteren, vindt hij. Want ongevaarlijk is BMX'en zeker niet. Botbreu ken heeft Niels nog niet opgelopen. „Wel gekneusde vingers en heel vaak een gek neusde voet." BMX'en is soms pijn lijden. Toch is Niels niet echt bang als hij met zijn fiets van an derhalve meter hoogte een talud afspringt. „Tuurlijk is het wel even spannend. Maar als je hebt besloten om het te doen, moet je niet meer twijfelen. Want dan gaat het verkeerd." Ook op de skatebaan is Niels vaak te vinden. Op de halfpipe maakt hij enorme 'jumps' en draait hij in de lucht rondjes. Een one eighty bijvoorbeeld is een halve draai. Een three sixty een hele en het summum voor Niels een seven twenty. „Twee cirkels. Dat is erg moeilijk." Wat bezielt iemand om zulke gevaarlijke stunts uit te voeren? „De kick", knikt Niels. Heeft die rush je eenmaal in zijn greep, dan is BMX'en verslavend, stelt hij. „Als het even kan dan BMX ik elke dag. Als je net begint dan vind je het al snel of erg leuk en ga je ermee door, of je ontdekt dat je er niets aan vindt. Je moet in het be gin namelijk doorzetten, want het kost veel oefenen om trucs te leren. Kun je een maal een paar trucs, dan wordt het echt leuk. Zo heb ik pas nog een vette sprong gemaakt. Ze zijn hier een nieuwe weg aan het aanleggen. Het fietspad ligt anderhalve meter hoger en er lagen allemaal boom stronken. Ben ik met een grote sprong over die stronken naar beneden gespron gen. Elke keer als ik er nu langskom denk ik: „Yeah, vet, daar ben ik vanaf gespron gen." Maar ook de sfeer rondom het BMX'en spreekt Niels erg aan. Om het een levens stijl te noemen, gaat de nuchtere Middel burger net wat te ver. „Maar het is wel zo dat BMX'ers respect voor elkaar hebben en aardig zijn tegen elkaar. Het is niet zo als met andere sporten, bijvoorbeeld voetbal, dat je een hekel aan het andere team hebt. Met BMX'en is het juist vet als je BMX'ers uit een andere stad of een ander land ont moet. Je trekt met elkaar op. Want van hen kun je juist nieuwe trucs leren." --as .Jsm y BMX'en is lang niet zo populair als skaten, zegt Niels de Groote. In Middelburg is een kleine maar hechte scene. „Als je in heel Zeeland kijkt, zijn er redelijk wat BMX'ers", zegt Niels. „Maar het is nu eenmaal zo dat Nederland tien jaar achterloopt met BMX'en. Amerika is het land waar je moet zijn als je echt goed wilt worden. Daar hebben ze veel skateparken en die zijn supergroot. In Ameri ka maak je meer kans." Niels doet het BMX'en overigens voor de lol. Aan offi ciële wedstrijden doet hij niet mee. Toch heeft hij een wedstrijd-BMX'er als grote voorbeeld. „Gary Young is erg goed. Hij heeft ook een eigen frame ont wikkeld. Ik rijd ook met dat frame." foto's Lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83