Sloophout en drijfhout is 8| Meubelmaker in Grijpskerke dinsdag 20 juli 2010 t Aan de werkplaats achter het huis van Roel Verhulst is duidelijk te zien dat er hard gewerkt wordt. Overal krullen, zaagsel, stukjes hout en gereedschap. In het midden een kast in wording: een geraamte met alleen twee zijkanten. Via allerlei omwegen en toevalligheden werd Roel Verhulst meubelmaker in Grijpskerke. Basismateriaal: sloophout. door Hans Noot Een groot deel van het leven van Roel Verhulst speelt zich af daar waar land in zee overgaat en omgekeerd. Niet zo vreemd voor een boardsurfer van naam, maar ook de kruispunten in zijn leven bevinden zich allemaal op het strand of in de branding. Zijn huidige professie van meubel maker vindt haar oorsprong aan de stranden van Nieuw-Zeeland en zuid-west-Frankrijk waar hij na zijn opleiding tot werktuigbouwkun dige een jaar verbleef Daar ontstond de liefde voor drijfhout Roel maakte van drijfhout foto lijstjes als souvenirs voor het thuisfront en die vielen erg in de smaak. Thuisgekomen in Den Haag probeerde hij aan een baan te komen, maar zijn wens om drie of vier dagen per week te werken, viel bij geen enkele werkgever in goe de aarde. Een vriend zag vervolgens een meubel tje dat Verhulst had gemaakt en vroeg hem een bureau te maken. Toen daar ook nog een artikel in een surfblad overheen kwam waarin de sur fer als meubelmaker werd gepresenteerd, was wel duidelijk waarmee hij zijn brood ging ver dienen. Verhulst werkt tegenwoordig voornamelijk met sloophout, omdat drijfhout niet in grote hoe veelheden aanspoelt op de Nederlandse kusten.. In Frankrijk kent hij verschillende plekken, voor al de riviermondingen, waar hout te vinden is. Ook sloophout is niet onbeperkt te verkrijgen, dus loopt Verhulst niet alleen tegen de grenzen van zijn eigen, tijd en de portemonnee van zijn opdrachtgever aan, maar ook tegen de verkrijg baarheid van zijn basismateriaal. „Zo wacht een bestelling voor een kast die gemaakt moet wor den van sloophout met een egaal uiterlijk al een half jaar op uitvoering, omdat ik niet aan de goe de planken kan komen. Dat vind ik wel verve lend." Zonder werk zit Verhulst niet snel, hoewel hij een aantal weken geleden ineens niets meer om handen had. „Dat was dan weer een mooie gele genheid om de werkplaats eens op te ruimen, want daar ben ik niet zo goed in", lacht hij. De lijst van dingen die Verhulst maakt is lang en gaat van fotolijstjes via keukenkastjes tot parkbanken en strandhuisjes. Van de laatste twee zijn voorbeelden te vinden in de Griffioen in Middelburg, waar banken staan om een hang plek voor ouderen te creeren en aan het Dom- burgse strand waar strandhuisjes van zijn hand staan. In zijn achteruin staat ook nog een ro buust houten hek om een weiland af te sluiten en een tuinbank, maar die is voor eigen gebruik. Als Verhulst moet kiezen met wat voor hout hij het liefste werkt, kiest hij na enige aarzeling toch voor drijfhout. Hij geeft toe dat hij daar meer ziel in voelt dan in sloophout. Maar ook de manier waarop hij dat in handen krijgt speelt een rol. „Lekker in Frankrijk langs de vloedlijn op het strand struinen op zoek naar hout." Sloopthout krijgt hij op een wat minder poëti sche manier in handen: via een sloopbedrijf Vroeger ging hij nog wel eens zelf kijken in een huis wat gesloopt moest worden of er iets van zijn gading te vinden was. Niet alles is bruikbaar wat uit een oud huis komt. „Alleen vloeren en het dakbeschot zijn interessant, maar deurpos ten bijvoorbeeld, daar heb ik niet veel aan." In zijn huis in Grijpskerke is duidelijk te zien dat Roel Verhulst meubels maakt van sloophout. De keuken heeft kastjes van sloophout en het tafeltje bij de bank is er ook van gemaakt. De eettafel is gemaakt van oude vloerbalken en aan de muur hangen verschillende lijstjes van drijf hout. Met die lijstjes is zijn leven als meubelma ker eigenlijk begonnen. Wie hem belt voor zo'n lijstje vist achter het net, want hij heeft er geen, simpelweg omdat het drijfhout niet voor het op rapen ligt. www.roelverhulst.nl Roel Verhulst in zijn werkplaats in Grijpsker ke. Achter hem de kast waar hij op dit mo ment aan werkt. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80