Topberaad praat over vertrek Isaf in 2014 Oproep: 'Strijd tot de dood' Ontruimingen door bosbranden bij Athene AFGHANISTAN Vlak voor weer een conferentie over de toekomst van Afghanistan, verliet Ne derland gisteren een basis in Uruzgan. Arrestaties na rellen FBI pakt drugsbaron Aanslag op militie Bloedbad in Mexico Bouterse lijkt zeker van presidentschap maandag 19 juli 2010 Chaos (links) en schoonmaak (rechts) na een aanslag in Kabul. Het lukte een zelfmoordterrorist gis teren de strenge beveiliging in de stad te omzeilen. Zijn explosieven ontploften op een drukke markt. Dat kostte drie mensen het leven. KABUL - De internationale vredes macht in Afghanistan, Isaf, heeft een brief onderschept van mullah Omar, de geestelijke leider van de Taliban. In het document roept de voortvluchtige Omar zijn strijders op Afghanen te doden die de Isaf en/of de Afghaanse regering steu nen, aldus een verklaring van Isaf gisteren. De brief met vijf instructies is ge richt aan Taliban-commandanten in het veld. Het schrijven werd be gin vorige maand onderschept. De Isaf vermoedt dat Omar zich schuilhoudt in buurland Pakistan. De Taliban-leider roept zijn man schappen verder op te vechten tot de dood tegen de internationale troepenmacht. Ook roept hij zijn commandanten op strijders te rekruteren die toe gang hebben tot bases van de coali tietroepen. Vrouwen die de buitenlandse mili tairen helpen, moeten gevangen worden genomen of vermoord, al dus de brief KABUL - Uiterlijk eind 2014 moet het veiligheidsapparaat van Afgha nistan zo zijn verbeterd dat de bui tenlandse troepen het land kun nen verlaten. Dat staat in een ver trouwelijk document dat dit week einde is verspreid onder hoge di plomaten die morgen deelnemen aan de internationale conferentie over de wederopbouw van Afgha nistan in Kabul. Het document is ondertekend door Staffan de Mistura, de specia le gezant van de Verenigde Naties voor Afghanistan, zo meldde de Britse krant The Independent 011 Sunday. Volgens de krant zal de Af ghaanse president Hamid Karzai tijdens de top het tijdschema be ATHENE - De autoriteiten in Grie kenland hebben eergisteren zeker twee dorpen en drie zomerkam pen voor kinderen laten ontrui men in verband met grote bos branden in de omgeving van de hoofdstad Athene. De maatregelen werden uit voor zorg genomen. Niemand raakte ge wond door het vuur en de hevige rookontwikkeling, zo meldden Griekse media gisteren. De brandweer schakelde honder den manschappen, acht blusvlieg tuigen en vier helikopters met wa terreservoirs in om de branden te bestrijden. Die woedden op zeker twaalf plaatsen, verspreid over het kendmaken voor de overdracht van de veiligheidstaken van de Isaf-troepenmacht naar het Af ghaanse leger. Eerder deze maand zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken William Hague dat het hem zou verbazen als het Afghaanse leger in 2014 niet volledig verantwoorde lijk is voor de veiligheid in het land. Hague is niet de enige be windspersoon die belang heeft bij een concreet schema voor de over dracht van taken aan het leger en de politie van Afghanistan en de aftocht van buitenlandse militai ren. De VS willen bijvoorbeeld over een jaar beginnen met het af bouwen van de troepenmacht. hele land. In gemeenten rondom Athene was het zeven keer raak. Er stond een sterke wind, die het vuur aanwakkerde en grote rook wolken in de richting van de hoofdstad dreef. Grote stukken bos en heide gin gen in vlammen op. Het duurde uren voordat de brandweer succes sen kon melden bij de brandbe strijding. Griekenland wordt vrijwel elke zo mer getroffen door grote bosbran den. Die worden vaak aangesto ken. Deze zomer werd de omge ving van Athene nog niet eerder getroffen door branden van deze omvang. De VS leveren nu ruwweg twee derde van de 150.000 buitenlandse militairen die in Afghanistan zijn gelegerd onder Isaf-vlag. Neder land heeft er ongeveer tweedui zend militairen gestationeerd, het merendeel in de provincie Uruz gan. Deze missie wordt per 1 au gustus beëindigd. Het verminderen van het aantal buitenlandse militairen is een pre caire klus. Negen jaar na de val van het bewind van de radicaalisla- mitische Taliban is de veiligheidssi tuatie slecht. De Taliban en andere verzetsbewegingen plegen vrijwel dagelijks aanslagen, waarbij ze zich met name richten op overheids functionarissen en militairen. GRENOBLE Vier mensen zijn in Frankrijk gear resteerd omdat ze ervan verdacht worden het vuur te hebben geo pend op de politie tijdens rellen tussen jongeren en politie in Gre noble. Zeven anderen zijn opge pakt voor illegaal wapenbezit. Vrij dag braken in Grenoble onlusten uit nadat de politie een jongeman na een overval had doodgeschoten. SAN JUAN De al tien jaar voortvluchtige en van grootschalige drugshandel ver dachte 'Pablo Escobar van de Cari ben' is opgepakt. De FBI hield José Figueroa Agosto (45) zaterdag aan in San Juan, de hoofdstad van Puer to Rico. Hij zou drugs uit Colom bia via de Dominicaanse Republiek naar de VS hebben vervoerd. Deskundigen dringen al tijden aan op de noodzaak van training voor rekruten van het leger en de poli tie in Afghanistan. Daarvoor zijn duizenden docenten nodig. Afgha nistan beschikt niet over dergelijke trainers, en dus zal de internatio nale gemeenschap hiervoor zorg moeten dragen. Het is de bedoe ling dat op dit onderwerp vooruit gang wordt geboekt tijdens de top. Ook spreken de deelnemers over de bestrijding van drugshandel en over een vijfjarenplan voor vredesi nitiatieven en re-integratie van oud-strijders, dat 800 miljoen dol lar (620 miljoen euro) zal kosten. De conferentie is georganiseerd door de VN en de Afghaanse rege BAGDAD Een zelfmoordenaar heeft gisteren in het zuidwesten van de Iraakse hoofdstad Bagdad zeker 39 en mo gelijk 48 mensen om het leven ge bracht. Ruim veertig mensen raak ten gewond. Alle slachtoffers wa ren leden van de Sahwa-militie. Sinds 2006 helpt deze militie de Amerikanen en de Iraakse over heid in de strijd tegen Al Qaeda. TORREON Zwaarbewapende criminelen heb ben in de nacht van zaterdag op zondag in Mexico zeventien men sen doodgeschoten op een tuin feest in Torréon. Het motief voor het bloedbad houdt mogelijk ver band met een drugsoorlog. Twee criminele organisaties leveren een strijd om de macht in de stad. ring en gaat gepaard met zeer uit gebreide veiligheidsmaatregelen. Dit soort bijeenkomsten vormen voor de Taliban en andere extre misten een ideaal doelwit, aange zien een groot aantal hoogwaardig heidsbekleders, onder wie VN-top- man Ban Ki-moon en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton, acte de pre sence geven. Gisteren kwamen bij een zelfmoordaanslag in Kabul nog drie mensen om. Nederland laat zich tijdens de top niet vertegenwoordigen door een minister. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken liet gisteren we ten dat een hoge ambtenaar de honneurs waarneemt in Kabul. PARAMARIBO Het presidentschap van Suriname lijkt Desi Bouterse niet meer te kunnen ontgaan. De Volks Allian tie van oud-parlementsvoorzitter Paul Somohardjo besloot gisteren om de kandidatuur van Bouterse te steunen. Daarmee heeft de oud-le gerleider voldoende stemmen in het parlement om gekozen te wor den tot staatshoofd. De volksvertegenwoordiging komt vandaag bijeen om de nieuwe presi dent te kiezen. Om in het parle ment tot president te worden geko zen, heeft een kandidaat 34 stem men nodig. Bouterse kan rekenen op 36 stemmen: 23 van zijn eigen Mega Combinatie, zeven van de A Combinatie van Ronnie Brunswijk en zes stemmen van de Volksallian tie. Het laatste konvooi vertrekt uit Camp Hadrian. Nederland droeg de legerbasis bij Deh Rawod, in de Afghaanse provincie Uruzgan, gisteren in een korte ceremonie over aan de Verenigde Staten. Camp Hadrian was na Kamp Holland de grootste militaire basis van Nederland in Uruzgan. Op de legerbasis zaten ongeveer driehonderd militairen. foto Eva Klijn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9