binnenland 17 NZa spreekt schande van onterechte rekeningen Buren redden baby maar voelen zich geen held BERLIJN Wat de bewoner zelf dient te betalen: Voor rekening van de instellingen Wereldrecord voor Nederlandse gamers Jongen gooit stenen op rijksweg 6' maandag 19 juli 2010 door Frouke Tamsma DEN HAAG - Verpleeg- en verzor gingshuizen en gehandicaptenin stellingen kloppen massaal geld uit de zakken van hun bewoners, blijkt uit signalen die toezichthou der NZa (Nederlandse Zorgautori teit), krijgt. Vier vragen aan woordvoerder Annemiek van der Laan van de Nederlandse Zorgautoriteit. Wat gaat er mis? „We krijgen via bewoners en pa tiëntenorganisaties tientallen klachten per week binnen over in stellingen die geld vragen voor diensten en voorzieningen waar bewoners gewoon recht op heb ben. Ze hebben ervoor betaald via volksverzekering AWBZ. Het gaat om zaken als wc-papier en eten. Sommige bewoners moeten in eens afrekenen voor het oppom pen van de banden van hun rolla- tor of een stuk fruit of een ge kookt eitje. Schandalig." Waardoor groeit het aantal klach ten? „De instellingen mogen sinds eni ge tijd voor een aantal voorzienin gen een eigen bijdrage vragen. Het gaat bijvoorbeeld om de kosten voor het wassen van kleding. Maar het lijkt erop dat sommige instel lingen de grenzen aan het opzoe ken zijn van wat geoorloofd is. De bewoners, mensen die vanwege hun ziekte of ouderdom vaak moeilijk voor zichzelf kunnen op komen, worden hier de dupe van." Voor 'luxe' zaken als de pedicure of de kapper mogen instellingen wel een eigen bijdrage vragen? „Alleen als er geen medische indi catie voor bijvoorbeeld die pedicu re is. En het moet wel redelijk blij ven. Instellingen mogen een eigen bijdrage voor het wassen van kle ding vragen, maar er is afgespro ken dat ze niet meer dan de kost prijs in rekening brengen. We kre gen een klacht van een oude me vrouw die hiervoor jaar na jaar keurig 25 euro per maand had be taald. Nu was het maandbedrag in eens verhoogd naar 225 euro. Dat is geen kostprijs meer." Wat gaat de Nederlandse Zorgauto riteit doen? „We hebben de zorginstellingen per brief laten weten dat ze zich aan de regels moeten houden. Als we na 1 september nog steeds sig nalen krijgen dat dit niet gebeurt, beginnen we een onderzoek. Dan gaan we per geval uitzoeken wat er aan de hand is. Instellingen die in overtreding zijn, riskeren dan een geldboete." Individuele woonwensen zoals zelf gekozen meubels of verhuizen naar een andere kamer Persoonlijk alarm indien dit niet noodzakelijk is Verzekeringen zoals inboedel- en zorgverzekering Kabel- en telefoonabonnement, ap paratuur voor op de kamer Voedsel en drankjes die buiten het normale aanbod vallen Kapper Verzorgingsproducten als douche- schuim en tandpasta Wassen en strijken van kleding Uitstapjes Bron: College voor Zorgverzekeringen Drie maaltijden per dag, fruit, tussendoortjes en drinken zijn voor rekening van de zorginstelling. foto David van Dam/GPD Aanpassingen aan kamer of appar tement, zoals verhoogde wc of handgrepen aan muur. Het opknap pen van de ruimte, plus (eenvoudi ge) inrichting, I Schoonmaakspullen en de schoon maak. i Sommige (jongeren-)instellingen verwachten van de bewoners dat ze meehelpen i Persoonlijk alarm indien noodzake lijk i Verhuizing Verzekeringen voor appartement en spullen van instelling i Televisie en radio in gemeenschap pelijke ruimtes Gas, water en licht Drie maaltijden per dag, fruit, tus sendoortjes en drinken Alle producten voor verzorging die de cliënt zelf niet meer kan doen Latex handschoenen, vochtige doekjes, wc-papier Wassen van kleding die vaak moet worden gewassen, omdat de bewo ner bijvoorbeeld vanwege een aan doening spuugt Wassen, drogen en strijken van beddengoed, handdoeken en was handjes Medische hulpmiddelen als inconti- nentiemateriaal, rolstoel, douche- stoel Administratiekosten die verband houden met de AWBZ-zorg ONEIGENLIJK GEBRUIK Het is in Nederland te gemakke lijk geworden in een conflict be slag te leggen op de bezittingen van een ander. De wet biedt on voldoende bescherming tegen oneigenlijk gebruik, blijkt uit on derzoek waarvoor de Raad voor de Rechtspraak opdracht gaf. AMSTERDAM - Omdat het erg ge makkelijk is om beslag te leggen, moet het eenvoudiger en goedko per gemaakt worden om beslagen opgeheven te krijgen, vindt Toon Huydecoper, advocaat-generaal bij de Hoge Raad. Beslagleggingen worden volgens hem te vaak ge bruikt als drukmiddel: „En daar zijn ze niet voor bedoeld. Het aan sprakelijkheidsrisico voor onte recht of excessief gelegd beslag zou daarom meer handen en voeten moeten krijgen." Anders dan in het buitenland kan in Nederland heel snel worden overgegaan tot beslaglegging, zegt de Amsterdamse deken Germ Kemper. „Een rechter gaat alleen af op informatie die de beslagleg ger geeft. De wederpartij wordt niet gehoord. Terwijl de gevolgen voor die partij buitengewoon zwaar kunnen zijn." Als een be slaglegging niet terecht is, kan de wederpartij binnen een paar da gen aan de voorzieningenrechter vragen de beslaglegging op te hef fen. Maar in de praktijk blijkt dat zeer lastig, zegt prof C. Klaassen, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Procesrecht. „De kans dat een rechter instemt met een beslaglegging is veel groter dan dat het via een kort geding weer wordt opgeheven. Daar is sprake van een zekere wanverhouding." ROTTERDAM Zes Nederlandse gamers hebben de afgelopen dagen tijdens het Twistdock Endurance Gaming Event in Rotterdam het wereldre cord non-stop gaming verbroken. Zij speelden 50 uur lang het compu terspel Red Dead Redemption. Zij verbraken het record uit septem ber vorig jaar van Chirantan Pat- naik uit India met bijna tien uur. NULAND De politie heeft een 17-jarige jon gen uit Rosmalen aangehouden die in de nacht van zaterdag op zondag stenen op de rijbaan van de A59 zou hebben gegooid. Een bestelbus je reed zijn banden lek op de ste nen. Het voorval had plaats ter hoogte van Nuland. Aan de hand van verklaringen van getuigen wist de politie de jongeman even verderop aan te houden. door Nicolai Lensen DEVENTER - Heldhaftige buurtbe woners hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een baby gered uit een brandende woning aan de Gronoviusstraat in Deventer. Toen door onbekende oorzaak de brand uitbrak in de woning, die totaal in vlammen opging, lag binnen een baby te slapen. De moeder zat bij buren in de tuin. Toen het vuur werd opgemerkt en er alarm was geslagen, bedachten twee buur mannen zich geen moment: zij gingen het brandende huis bin nen. „Heldhaftig? Iedereen zou zo moe ten reageren. Er lag een kind bo ven", stelt Dennis Favie. Hij haal de het jongetje uit de vuurzee en kreeg daarbij hulp van buurtge noot Patrick Pierik. Doordat de vlammen zich razendsnel ver spreidden, kon het tweetal de bo- venetage al niet meer via de trap bereiken. Terwijl Pierik besloot om eerst binnen de gaskraan dicht te draaien, klom Favie aan de ach terzijde buitenom naar de babyka mer. „Ik kreeg het raam eerst niet stuk, maar toen ik gehuil hoorde, werd ik gek en sloeg dwars door de ruit." Favie en Pierik willen van enig eerbetoon niets weten. Burgemees ter Andries Heidema van Deven ter kwam zaterdag meteen al op bezoek om zijn dank over te breng en. „Ik ben geen held", herhaalde Favie resoluut. De vader van de ge redde baby dacht daar anders over. Hij zat enkele uren na de brand bij Favie thuis op de bank: „Ik kan nooit terugdoen wat deze mannen voor mij hebben gedaan. Alles is weg, maar ik heb mijn zoontje nog." 4-daagse busreis Duitsland INCLUSIEF Tourist Class busreis verblijf in een 4-sterren hotel deerd vertrek aUgUStUS. j ontbijt transfers in Berlijn hotel-station v.v. Boek nu voor de allerlaagste prijs Vertrek: van 6 augustus tyTn 17 december SUPERVOORDELIG MET KRAS.NL! Extra ingekochte najaarsspecial tegen een absolute bodemprijs op diverse data speciaal op-/uitstapschema voor lezers van deze krant: Breda, Tilburg, Eindhoven en Asten verblijf in het 4-sterren Van der Valk Berliner Ring, door Nederland beoordeeld met een 8.1, inclusief ontbijt maak uw reis compleet en kies voor de optionele excursies: een uitgebreide stadstour langs alle highlights van Berlijn, waaronder de Brandenburger Tor en een stukje Muur, een avondtour met bezoek aan de televisietoren of een bezoek aan de 'barokstad Potsdam met het schitterende paleis Sanssouci en de Hollandse wijk. Zie www.kras.nl/39044 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm $j> Prijzen zijn p.p.. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7