and 5 maar waar is Inter? klagen over duur De rituele dans: van kabinetsformatie Ouderen slaan dief van zich af Toscaans stadje om sterren te bewonderen PW historisch hoog in peiling kpn maandag 19 juli 2010 woest fotograferende toerist uit Emmeloord concludeert 'dat we toch niet een echt elegant volk zijn'. Anders wordt het als me vrouw Van der Vaart zich presen teert en helemaal wanneer de open koets met de bruid arriveert. De mediterrane schoonheid van Yolanthe levert gejoel en applaus op. „Die heeft nog een grote car rière bij onze televisie in het ver schiet liggen", zegt de kioskhou der. Het 'nuda nuda' (bloot, bloot) waarmee de melige en ontevreden tifosi aanvangen, wordt door oude ren snel gesmoord. Ontevreden? Ja, want waar zijn ze? „Ons was heel Inter beloofd en het Neder landse elftal", zeggen de drie vrien dinnen in het zwart die tijdens de mis de koelte hebben opgezocht onder een rij parasoldennen. „Al leen Chivu, Muntari en Cordoba heb ik gezien", pruilt kapster Cristina. Nederlandse stervoetbal lers waren met Van der Vaart en Van Hooijdonk nog dunner ge zaaid, al maakte Kluivert nog wat goed. „Blijft een snoepje", vindt Cristina. Minder sterren en veel minder volk dan verwacht, maar de Italiaanse waardering voor de happening is groot. Als het stel ein delijk uit de kerk komt, bedolven wordt onder rijst en witte duiven loslaat, en de koets, na bijna nog bij de Bank di Firenze naar binnen te zijn gereden, koers zet naar het volgende feest, worden tranen weggepinkt. De journalist van de Gazzetta dello Sport, die een ode van twee pagina's zal brengen aan de man 'die vandaag de stadions van heel de wereld betovert' vindt: 'Alleen als je zo waanzinnig veel van iemand houdt, kun je zo'n spektakel organiseren - een uni cum voor Italië'. door Hanneke Keultjes DEN HAAG - 'Zolang als het nu duurt, zo erg is het nog nooit ge weest!' Parlementair historicus Carla van Baaien moet altijd la chen als iemand moppert over de kabinetsformatie. Het verbaast haar iedere formatie weer. „Het is nergens op gebaseerd." Van Baaien wijst op de huidige for matie. Op 12 juni begon het proces dat moet leiden tot een nieuwe mi nistersploeg. Het idee dat er nu al een kabinet had moeten zijn, is ab surd, stelt Van Baaien. „Het naoorlogse record snel-forme- ren ligt op vier weken: het kabinet Drees/Van Schaik." Moeizame for maties zijn de keerzijde van Neder land coalitieland, stelt de Nijmeeg se hoogleraar. „We hebben in Ne derland geen kiesdrempel: haal je als partij één zetel dan ga je hup het parlement in. Dat is uniek." Daarnaast wordt het eigen partij- profiel tijdens de verkiezingscam pagne 'flink opgeklopt' en worden concurrerende partijen in campag- netijd hard aangepakt. Om dan een week later als beste vriendjes om de formatietafel te gaan zitten. Ook informateur Uri Rosenthal drukte WD, PvdA, D66 en Groen links al eens op het hart dat de partijen van campagne-modus moesten omschakelen naar coali tie-modus: van verschillen naar overeenkomsten. Dat proces heeft tijd nodig. DEN HAAG - De PW is in de peiling van Maurice de Hond gestegen naar een recordaantal zetels. Als er nu verkiezingen waren, zou de par tij van Geert Wilders uitkomen op 35 zetels. Dat zijn er elf meer dan de PW er op 9 juni verwierf bij de parlementsverkiezingen. In april vorig jaar stond de PW bij De Hond al eens op 33 zetels. De extra zetels in de peiling ko- Het record lang-formeren stamt uit 1977. Toen waren er zeven maanden nodig om tot een regeer akkoord te komen. PvdA behaalde een monsteroverwinning (54 ze tels) en ook WD en CDA won nen. PvdA-leider Joop den Uyl werd direct tot formateur be noemd en dacht binnen zes we ken een kabinet van PvdA, CDA en D66 in elkaar te timmeren. Na maanden van telkens stuklopende onderhandelingen wisten Dries van Agt en Hans Wiegel tijdens een dineetje een kabinet van CDA en WD te smeden. Dan verliepen de formaties van de kabinetten-Lubbers een stuk vlot ter: in de jaren tachtig waren er drie keer ongeveer acht weken voor nodig. „Maar zelfs toen werd er gemopperd", weet Van Baaien. „Over het gebrek aan openheid bij voorbeeld." Een verklaring voor het geklaag heeft Van Baaien niet. „Het is een rituele dans die er bij lijkt te ho ren. Ik denk ook niet dat er al een kabinet is als ik terugkom van va kantie." men vooral van kiezers die WD hebben gestemd. Van degenen die dat deden op 9 juni, zou nu nog maar 65 procent weer op de libera le partij te stemmen. In de peiling zakt de WD van 31 naar 23 zetels. WD-leider Mark Rutte onderhan delt met PvdA, D66 en GroenLinks over de vorming van Paars-Pluska- binet. Veel WD-stemmers noe men dat kiezersbedrog. BREDA - Een 32-jarige zwerver be roofde gisterochtend in Breda een 90-jarige vrouw van haar tas. De straatrover had echter buiten haar 78-jarige zus gerekend. De twee zussen hadden net een kerkdienst bezocht toen de over valler toesloeg. Hij rukte de tas uit de handen van de 90-jarige waar op haar zus de man vastpakte en hem op de grond duwde. Ze ging bovenop hem zitten, maar de straatrover was te sterk voor haar en vluchtte. De 78-jarige ging ach ter hem aan, maar het enige dar zij vond waren de slippers van de man. Een getuige wees de politie op de vermoedelijke dader. Deze werd onder meer herkend aan zijn blote voeten. De kranige zussen raakten beiden lichtgewond. Met de Dongel van KPN Online werken waar en wanneer u wilt Razendsnel mobiel e-mail en internet op uw laptop (max. 14,4 Mbit/s) In slechts twee muisklikken online '•^kpn •'oor ond®t<v ji;- if4 kpn.com/zakelijk 0800 0105 kpn Business Center sluit je aan Wesley Sneijder en 'zijn' Yolanthe staan klaar om witte duiven los te laten op hun huwelijksfeest in Castelnuovo. foto Carlo Ferraro/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5