Gratis op vakantie in Vraagtekens bij verzilten van Zoommeer nu blauwalg afneemt 2 zeel Plaat PZC maandag krant 5 weken voor 15 euro! Geen cent te makken en toch op vakantie? Een uitwisselings project van de Schouwse woningbouwcorporatie Zeeuwland en Woonmensen in Apeldoorn maakt het mogelijk. maandag 19 juli 2010 door Wim Hofman Bij mijn grootvader in Vlissingen hing een span nende plaat aan de muur. Het stelde een gevecht voor tussen Engelsen en Boeren. De Engelsen droegen rode jassen en een witte tropenhelm en voch ten met een bajonet op het ge weer. De Boeren hadden baarden en breedgerande hoeden. Op de plaat was het onduidelijk wie er won, al waren er al wel een paar Engelsen gevallen. Dat je geen bloed zag, lag natuurlijk aan de kleur van hun uniformjas. Mijn grootvader, ooit een vrije so cialist, legde op zijn manier uit waarom ze vochten. Hij vertelde over de Grote Trek en over de Boe ren die naar land zochten, met in de ene hand de bijl en in de ande re hand de bijbel; hoe ze over de Bloedrivier trokken en over de ri vier de Vaal; hoe ze vochten met de Zoeloes, want ze hielden niet van zwarten. Ze moesten ook niet veel hebben van sommige Engel se ideeën, zoals dat blanke en zwarte mensen in beginsel gelijk waardig zijn. En hij vertelde hoe ze Transvaal, Natal en de Oranje Vrijstaat stichtten en hoe alles nog meer in het honderd liep toen er eerst diamanten en later goud werd gevonden en dat daar op de kapitalisten ervoor zorgden rijk te worden ten koste van de ar me mensen. Want, zo zei hij, dat zie je altijd en overal: een kleine groep mensen probeert hun zak ken te vullen ten koste van een heel grote groep anderen. Ik moest aan die plaat denken toen ik tijdens het wereldkampi oenschap voetbal onder andere de namen Bloemfontein, Oranjeri vier, Johannesburg en andere be kend klinkende namen hoorde. Er is tussen nu en 1867, toen de eer ste diamanten werden gevonden, wel veel veranderd in Zuid-Afri- ka, maar het aantal arme mensen lijkt in verhouding zeker niet afge nomen te zijn. En of het wereldkampioenschap voetbal daar veel verandering in heeft gebracht, is niet eens een vraag. Het voetballen lijkt immers ook op een gevecht om goud en geld. Het volk kan er naar fluiten of toe teren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc,nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl' Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van intéressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) G ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening VAKANTIE door Marcel Modde M et een ietwat rood aangelopen hoofd verschijnt Jeffrey van Doorenmalen in de deuropening. De manager 'klant en kern' van woningbouwcorporatie Zeeuw land heeft op de valreep nog een televisie en een wasmachine kun nen regelen om de inrichting van de tijdelijke vakantiewoning in Burgh-Haamstede compleet te ma ken. Irma ten Voorde en haar vier kin deren hebben het zich inmiddels naar hun zin gemaakt. Een buur man heeft hen gebracht. Het Apeldoornse gezin is het eerste van drie dat gebruikmaakt van de vakantieregeling die Zeeuwland met de collega's van Woonmen sen heeft getroffen. „We zijn vrij dag aangekomen, maar de kinde ren hebben het gevoel dat ze hier al weken zijn. Die tuin is zo heer lijk. Ze kunnen hier ieder moment naar buiten. Ik woon in een flat, dus dan heb je dat niet." Irma is gescheiden en moet rond komen van een minimumuitke ring. Om de week deelt ze het ge zelschap van de kinderen met haar ex. Het is sappelen. „Ik heb wat ge spaard voor de vakantie, maar als dit niet op onze weg was geko men, waren we gewoon thuisgeble ven." De laatste vakantietrip dateert van drie jaar geleden, in een huisje vlakbij, met hulp van de gemeen te, vertelt Irma. „Bij ons in de buurt hebben we een groot zwem bad. Daar geven ze iedere zomer cursussen. Vinden de kinderen ook heel leuk. Vorig jaar was dat wakzwemmen, dit keer redding- zwemmen. Ik leg het statiegeld apart van de flessen die we inleve ren en daar proberen we dan wat dingetjes van te doen." In Burgh-Haamstede lonkt vooral het strand. Alle negen resterende dagen als het aan Michael (15), Mi chelle (13), Bryan (12) en Naomi (8) ligt. Zwemmen, zandkastelen bouwen, stuntvliegeren. Tussen door worden ze getracteerd op een kanotochtje van Den Osse naar Ellemeet en een dagje uit naar Deltapark Neeltje Jans. Vier fietsen staan klaar voor het ver voer. Ook die horen bij het huis. Met een klap waait boven een slaapkamerdeur dicht. „Dat is wel een minpuntje", ginnegapt Michel le. „Het waait hier meer dan Vlnr: Michael, moeder Irma, Naomi, Michelle en Bryan voor hun vakantie huis aan de Margrietstraat in Burgh-Haamstede. thuis." „Maar dat is ook wel lek ker", vindt Michael tegelijkertijd. „Tenminste niet zo benauwd!" „We hebben fietsverstoppertje ge daan", zegt Bryan. Naomi wordt gelijk weer enthousiast en valt haar broertje bij. „Eerst gingen Mi chael en ik weg en 4 of 5 minuten later Bryan en Michelle. En dan moest je elkaar zoeken." Bang zo gelijk al te verdwalen, waren ze» niet. Michael: „We waren een stuk je die kant op gegaan", wijst hij in de richting van Renesse, en daar stond al een bord 'einde Burgh-Haamstede'. Toen dacht ik: whow, wat klein hier!" Irma prijst zich gelukkig dat Woonmensen haar gezin heeft uitgekozen voor de onverwach te vakantie. Het flatgebouw waar ze in woont, wordt momenteel verbouwd. Op de eerste etage heeft de corporatie een ruimte in gericht voor spreekuren. „Ik kwam daar twee weken geleden en toen boden ze dit aan. Heel impulsief heb ik gelijk ja gezegd, mits ik op pas voor de kat kon regelen. Maar daar hadden ze ook al een oplos sing voor: een vrouw die bij ons in de flat woont wilde daar wel voor zorgen. Helemaal geweldig toch?" Vakantie minima Drie gezinnen die een woning hu ren bij Woonmensen in Apeldoorn gaan deze zomer gratis op vakan tie naar Schouwen-Duiveland. Ze worden om de beurt onderge bracht in een tijdelijk leegstaande 'wisselwoning' in Burgh-Haamste de, die voor dit doel volledig wordt ingericht. Tegelijkertijd biedt Apeldoorn vijf gezinnen uit Schouwen-Duiveland een vakantieadres in de Gelderse stad. Het gaat om gezinnen die van een minimuminkomen moeten rondko men en anders niet weg kunnen. Aanmelden bij Zeeuwland kan nog in beperkte mate. door Melita Lanting De PZC gaal «iigvuMig om me! persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadeie informatie aa ZIERIKZEE - Verzilten van het Vol kerak Zoommeer kan overbodig zijn nu blijkt dat de overlast van blauwalg de laatste twee jaar af neemt. „Misschien dat de natuur zichzelf hersteld en als blijkt dat dit zo is moet je de vraag stellen of verzilting noodzakelijk is", zegt Jaap de Jager, dagelijks bestuurslid van Waterschap Zeeuwse Eilan den. „Het kost veel geld en je gooit het huidige ecosysteem helemaal op z'n kop." Verzilting (het zout maken) van het zoete Volkerak Zoommeer wordt gezien als dé oplossing om de gevaarlijke blauwalgen te bestrij den. Algemeen wordt er dan ook vanuit gegaan dat zout water in de toekomst vanuit de Oosterschelde het meer in zal stromen. Dat heeft alleen wel gevolgen. West-Brabant, Tholen, Sint Philips- land, Zuid-Beveland en een deel van Zuid-Holland zijn afhankelijk van het zoete water uit het meer en dus moeten maatregelen wor den genomen om de levering van zoet water niet in gevaar te breng en. Woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat bevestigt dat de blauwalg afneemt. „Het lijkt in derdaad minder te worden. In 2008 en 2009 lijkt er sprake van een geringer aanbod van fosfaat en dat kan een oorzaak zijn. We gaan dat nog nader uitzoeken. Als blijkt dat er structureel minder fosfaten in het water zitten moeten we be kijken wat dat betekent." Volgens De Feijter wordt er nu nog steeds van uitgegaan dat de verzilting de meeste kans geeft op verbetering van de kwaliteit van het water. De Jager: „Als de blauwalgproble- matiek blijft, ben ik de laatste die zegt dat je niet mag verzilten. Ik vind alleen wel dat je op z'n minst moest oppassen dat je geen beslis singen neemt die achteraf onnodig blijken te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2