24 Argentinië ligt Oranje zwaar Gal heeft nu alle wereldrecords Oosthuizen overtreft zichzelf op Old Course Springruiter Lamaze verrast opnieuw Van BarneveSd gooit 'nine-darter' CHAMPIONS TROPHY De Nederlandse hockeysters hebben in de aanloop naar het WK nog een hoop werk te doen. Oranje verliest de finale van de Champions Trophy. Caudron wint WB-toernooi Pedrosa grijpt laatste strohalm maandag 19 juli 2010 ST. ANDREWS De Zuid-Afrikaanse golfer Louis Oosthuizen heeft de eerste grote prijs in zijn carrière binnen. De 27-jarige speler schreef gisteren in Schotland het British Open op zijn naam. Dat deed hij met een verbluf fende voorsprong van zeven slagen op de Engelsman Lee Westwood. Oosthuizen eindigde tijdens zijn vierde deelname aan het belangrijk ste majortoernooi zestien slagen onder par. Hij is de eerste speler sinds de Amerikaan Tony Lema in 1964 die zijn eerste majortitel wint in de ge boorteplaats van het golf. AKEN Fatsoenlijk lopen kon hij niet, paardrijden des te beter. Eric Lama- ze, Olympisch kampioen springen en aanvoerder van de wereldrang lijst, had last van een voetblessure, maar hij stuurde gisteren Hick- stead wel naar de winst in de GP van Aken. Trekkebenend liep hij na de eerste omloop over het ter rein, maar eenmaal op de rug van zijn paard had hij nergens last van. De Nederlandse ruiters konden slechts op gepaste afstand genieten van de festiviteiten. Toen in de tweede ronde de palen tot maxi mum hoogte waren opgetrokken, haakten de Nederlanders af. BLACKPOOL Raymond van Barneveld heeft za terdag op indrukwekkende wijze zijn rentree gemaakt in het darts circuit. De Hagenaar was in de eer ste ronde van het World Matchplay in Blackpool niet alleen veel te sterk voor Denis Ovens (10-1), hij gooide ook een 'nine-darter'. Van Barneveld had aan negen pijlen ge noeg om in de tiende leg 501 pun ten uit te gooien: zeven keer triple 20, triple 19 en dubbel 12. Het was de derde nine-darter van Van Bar neveld dit jaar. De vijfvoudig we reldkampioen vertoonde dat kunst stukje ook tijdens het WK en tij dens de Premier League darts. Argentinië versloeg Nederland in de finale van de Cham pions Trophy met 4-2. Het was voor de Zuid-Amerikaan se vrouwen de derde zege op rij en de vierde in totaal. MATOSINHOS - De Belg Frédéric Caudron heeft het wereldbeker toernooi van Portugal gewonnen na een 3-0-overwinning op Mar tin Horn uit Duitsland. Dick Jas pers reikte tot de halve finale en werd derde. Er stond veel op het spel voor Jas pers, want hij verdedigde 80 pun ten in de ranking en die konden hem wel eens zijn leidende positie kosten bij vroegtijdige uitschake ling. In elke partij moest hij vijf sets aan de bak. Dat ging tegen de Turk Lütfi Cenet (na 2-0 voor en 2-2 gelijk) en de Koreaan Kyoung-Raoul Kim nog net goed (1.921 en 1.488). Beide keren werd het 3-2 in het voordeel van de Ne derlander maar in de halve finales tegen Martin Horn moest hij de winst, ondanks een beter moyen ne (1.861-1.722) afstaan. Jaspers vreesde voor aanvang van de fina le tussen Horn en Caudron voor zijn leidende positie en die vrees bleek terecht. door Giel Hendrix AKEN - Edward Gal moet dood moe worden van al die vragen naar het geheim achter zijn Moor land's Totilas en naar het gevoel dat het rijden van zo'n 'wonder paard' hem geeft. Al anderhalf jaar schuimt hij met zijn zwarte hengst de internationale dressuur- ringen af, rijgt het ene succes aan het andere en loopt vervolgens steeds weer tegen die vragen op. Maar *Gal raakt er niet verveeld door, geeft gewoon antwoord alsof hij dat voor de eerste keer doet. Ook gisteren in Aken, waar hij de Grote Prijs op zijn naam bracht. „Het is een gevoel dat je niet kunt beschrijven. Ik denk dat je het al leen kunt ervaren als je hem rijdt, dus dat zullen jullie nooit weten", voegde hij er gisteren met een vet te grijns aan toe. „Ik heb het zelf ook nooit eerder gehad en denk dat ik het in de toe komst ook nooit meer zal krijgen." Hij is pas de tweede Nederlandse dressuurruiter die, sinds 1955, de prestigieuze dressuur-GP op zijn naam schrijft. Alleen Anky van Grunsven ging hem voor (2004 met Salinero). „Ik ben wel eens va ker langs dat bord gelopen aan de achterkant van de grote tribune", vertelde de Harskamper later toen de drukte enigszins was afgeno men. „Vond het wel mooi, al die namen van de winnaars op die wand. Ik hoopte er ook ooit eens op te komen en dat is nu ge beurd." Gal deed echter meer dan alleen maar zijn naam op de erelijst bij schrijven. Hij schreef ook een beet je geschiedenis, zaterdagmiddag. Toen toverde hij met Totilas een uitgebalanceerde rit uit de hoge hoed tijdens de Grand Prix Spe cial. Echt speciaal, dat vond al thans ook de jury, die hem beloon de met een score van 86.458%. Daarmee verbeterde hij het wereld record dat Adelinde Cornelissen vorig jaar op het EK in Windsor op 84.043% had gebracht. Daar mee hebben Gal en Totilas nu op alle drie de dressuuronderdelen het wereldrecord in handen. Vorig jaar in Windsor scoorden de twee 84.050% tijdens het EK en in Olympia in Londen tilden zij het record van de kür op muziek, dat ze in Hickstead al in handen had den gekregen, naar 92.300%. Tijdens het CHIO van Aken heb ben de Nederlandse menners de landenwedstrijd gewonnen. IJs brand Chardon, Theo Timmer man en Koos de Ronde behielden tijdens de afsluitende marathon hun voorsprong op gastland Duits land. Chardon sloot de driedaagse zaterdag af met winst in de mara thon. Dat was weliswaar niet ge noeg om de achterstand, die hij in de dressuur had opgelopen, hele maal weg te werken, maar hij ein digde wel op de tweede plaats in het eindklassement achter de Au straliër Boyd Exell. SACHSENRING - De Spaanse motor coureur Dani Pedrosa mag door zijn overwinning in de Grote Prijs van Duitsland stiekem blijven ho pen op het winnen van de wereld titel. De Honda-coureur verklein de door de zege het gat met landge noot Jorge Lorenzo (Yamaha) tot 47 punten. Valentino Rossi (Yam aha) bekroonde zijn comeback na een beenbreuk met een knappe vierde plaats. De race in Duitsland kende een on rustig verloop. De Fransman Ran dy de Puniet (Honda) ging hard onderuit en nam in zijn val de Spanjaarden Alvaro Bautista en Aleix Espargaro mee. Er lag zoveel puin op het circuit dat de wed strijd voor ruim een half uur moest worden stilgelegd. Bij de herstart stond een sterk uitgedund veld op het circuit voor een inge korte race. De Puniet brak bij de val zijn been en is voorlopig uitge schakeld. Na de herstart toonde Pe drosa zich de sterkste. Kim Lammers verlaat teleurgesteld het veld na de finale tussen Nederland en Argentinië. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26