Al twee dagen geen olie weggelekt in Golf adl Europese website voor alle juridische vragen Zimbabwe mag weer diamanten exporteren Moslim in Indonesië uit richting REIZEN! Kids vanaf 99," Rhodos OLIELEK Problemen zijn nog lang niet over voor BP Ruim 5000 arrestaties WK-weddenschappen Verdachten aanslagen Uganda opgepakt Dodental aanslagen in Iran loopt op Duitse lutherse bisschop afgetreden Matig oordeel over mosselen 0ad.nl/aanbiedinge11 Turkije Hoogseizoen: nu extra voordelig! Griekenland X Nu lekker op vakantie. zaterdag 17 juli 2010 BP durft nog niet te beweren dat het olielek definitief ge dicht is, 'maar het ziet er mooi uit'. BP moet rol in vrijlating van Lockerbie-veroordeelde Al-Me- grahi uit Libië toelichten voor Amerikaanse Senaat. door onze correspondent Mars van Grunsven NEW ORLEANS - Heeft BP nu einde lijk het grootste olielek uit de Ame rikaanse geschiedenis gedicht? Dat durfde de oliemaatschappij giste ren nog niet te bevestigen. „Het ziet er mooi uit, maar we zijn er nog lang niet", zei bijvoorbeeld be stuurder Doug Suttles. Ook de Amerikaanse overheid wil nog niet juichen. Zo noemde Thad Allen, de gepensioneerde admiraal die de overheidsreactie op de olieramp coördineert, de nieuwe ontwikkeling slechts 'bemoedi gend'. De oplossing is immers niet permanent, legde Allen uit. Totdat de kapconstructie op de zeebo dem op donderdag de lekkende pijpleiding afsloot, stroomde naar schatting tussen 5,5 en 9,5 miljoen liter ruwe olie per dag de zee in. Daar is in ieder geval een einde aan gekomen. Nu wordt elke zes uur de druk in de olieput geme ten. Tot nog toe is die druk steeds gestegen, hetgeen erop duidt dat er geen olie of gas uit nieuwe lek ken stroomt. Maar BP is daarmee nog lang niet uit de problemen. Met het dichten van het lek is immers nog geen ein de gekomen aan de economische en ecologische ramp die is aange richt. Honderden kilometers kust zijn vervuild en sectoren als de vis serij en het toerisme zijn zwaar ge troffen. President Barack Obama heeft meerdere malen duidelijk ge maakt wie daarvoor moet op draaien: BP. Tegelijkertijd ligt de oliemaatschap pij in de VS onder vuur vanwege haar rol in de vrijlating van de zo geheten 'Lockerbie-bomber'. Deze Libiër, Abdel Basset Ali al-Megra- hi, werd als enige veroordeeld voor de aanslag op PanAm-vlucht 103 boven het Schotse plaatsje Lockerbie in 1988, waarbij 270 mensen omkwamen, grotendeels Amerikanen. In augustus 2009 werd Al-Megrahi onder luid Ame rikaans protest vrijgelaten uit een Schotse gevangenis omdat hij bin nen enkele maanden aan kanker zou sterven. Al-Megrahi leeft ech ter nog steeds en woont in Libië. BP heeft inmiddels bevestigd dat het destijds de Britse regering had gelobbyd voor de vrijlating van Al-Megrahi, in de hoop dat daar door Tripoli toeschietelijker zou zijn bij het gunnen van een con tract voor de exploratie van olie en gas voor de Libische kust. De Amerikaanse Senaat, met oud-pre sidentskandidaat John Kerry voor op, heeft BP nu uitgenodigd om op 29 juli in een hoorzitting tekst en uitleg over deze 'deal' te geven. De kans is klein dat deze hoorzit ting het imago van BP ten goede zal komen. LYON De politie in China, Maleisië, Singa pore en Thailand heeft ruim vijf duizend mensen gearresteerd we gens illegale weddenschappen tij dens het WK voetbal, aldus de in ternationale politieorganisatie In terpol. De gokkers werden opgepakt tij dens een gecoördineerde actie. Achthonderd illegale gokhallen zijn opgerold. Daar was voor meer dan 119 miljoen euro gewed. KAMPALA De Ugandese politie heeft zeker ze ventien mensen opgepakt wegens betrokkenheid bij de aanslagen die zondag in Kampala aan zeker 76 mensen het leven hebben gekost. Onder de verdachten zijn vier Ethi- opiërs en twee Pakistanen. Ze zou den banden hebben met de radi- caalislamitische Somalische bewe ging Al-Shabaab, die de aanslagen heeft opgeëist. ZAHEDAN Het dodental van een dubbele zelf moordaanslag op een moskee in de zuidoost-Iraanse stad Zahedan is opgelopen tot 28. De aanslagen wer den gepleegd door de soennitische rebellenbeweging Jundallah, die strijdt tegen de sjiitische machtheb bers. Een man blies zichzelf op toen hij werd tegengehouden bij een moskee. Toen omstanders te hulp schoten, bracht een tweede persoon zichzelf tot ontploffing. HAMBURG De lutherse bisschop van Ham burg, Maria ]epsen, treedt af omdat haar geloofwaardigheid in twijfel getrokken wordt. Jepsen (65) is in opspraak geraakt, doordat zij onvol doende zou hebben gedaan met in formatie over een predikant in Ah- rensburg die begin jaren tachtig een jonge vrouw seksueel zou heb ben misbruikt. Zij is sinds 1992 bis schop van Hamburg. BRUSSEL - De Belgische consumen tenorganisatie Test-Aankoop is niet enthousiast over de smaak van de Zeeuwse mosselen. Een pa nel van experts proefde 25 stalen mosselen. Daarvan kwamen er 21 uit Nederland. Van de Nederland se stalen werden er vier als zwak en drie als slecht beoordeeld. Mi crobiologisch was er niets mis met de mosselen. Naast de Nederlandse mosselen werden er ook twee stalen uit Bel gië en twee uit Frankrijk getest. Dat leverde nogmaals twee zwak ke smaakbeoordelingen op. BRUSSEL - Iedereen in de EU met grensoverschrijdende, juridische vragen of problemen kan vanaf vandaag voor antwoorden terecht bij een Europees 'loket' op inter net. In 22 talen wordt daar infor matie verstrekt over wetgeving, rechtspraak en veel andere juridi sche informatie in alle 27 EU-lid- staten. Er zijn nu al twaalfduizend pagi na's toegankelijk, maar dat aantal wordt de komende tijd fors uitge breid. „Justitie met een muisklik", noem de Europees commissaris Viviane Reding (Justitie) het gisteren bij de inauguratie van de site. Een Nederlander die wil weten hoe het erfrecht in Frankrijk is gere geld, een Oostenrijker die een Duits sprekende advocaat in Ier land zoekt, of een Pool die een huis wil kopen in Spanje en daar in zage in het kadaster wil - allemaal moeten ze die informatie straks kunnen vinden via de site. https://e-justice.europa.eu. JAKARTA - De moslims in Indone sië hebben te horen gekregen dat zij in de verkeerde richting bid den. In plaats van naar de heilige stad Mekka in Saudi-Arabië is hun hoofd gericht op de Oost-Afrikaan se landen Somalië en Kenia, zo liet het hoogste islamitische gezag, de Indonesische Ulema Raad, giste ren weten. Dat komt doordat de moskeeën op die twee landen gericht staan. Voorzitter Cholil Ridwan van de raad vreest niet dat het gebed ver spilde moeite is geweest. Het is vol gens hem niet nodig de moskeeën te slopen. Indonesië is het land met de mees te moslims ter wereld. Ongeveer 86 procent van de 240 miljoen in woners is islamiet. HARARE - Zimbabwe mag weer op beperkte schaal diamanten expor teren. Dit heeft de internationale bloeddiamantenwaakhond het Kimberley Process gisteren be paald. Het besluit heeft tot verdeel de reacties geleid. Het land kwam op een zwarte lijst te staan, omdat sinds 2008 het ver moeden rees dat het land schuldig was aan grove schendingen van de mensenrechten bij de winning van diamanten in het Marange-dis- trict in het oosten van Zimbabwe. Ook dwingen militairen mensen tot arbeid in de mijnen. Volgens mensenrechtenorganisaties ver dient het leger veel geld aan de ille gale verkoop van diamanten in het buitenland. Het leger heeft deze aantijgingen ontkend. Het leger heeft goede contacten met de Zim babwaanse dictatoriale president Robert Mugabe en zijn partij Za- nu-PF. Zij zouden de winsten uit de diamantwinning en -smokkel verdelen. Mensenrechtenorganisa ties hebben de Zimbabwaanse machthebbers beschuldigd van moord op circa tweehonderd men sen in 2008 in Marange. In februa ri van dit jaar dreigde Mugabe uit het Kimberley Process te stappen nadat Zimbabwe tot juni de tijd had gekregen om aan te tonen dat het niet handelde in bloeddiaman- ten. Het land zelf is blij met dé toe stemming voor diamanthandel. Het zou de export van de ruwe dia manten nodig hebben om de fi nanciële situatie te verbeteren. Mi nister Obert Mpofïi van Mijn bouw garandeerde tijdens de con ferentie van het Kimberley Process in Sint Petersburg dat Zimbabwe 'gereed en bereid' is om aan de ei sen van de internationale bloeddia mantenwaakhond te voldoen. Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar oad.nl/aanbiedingen. 'M ^l0900-8482(0 1Spm) vf-' of ganaaruwflNVR-reisbureau. Geniet nu EXTRA VOORDELIG met liet HELE GEZIN van een heerlijke vakantie in Turkije. De korting is geldig voor diverse hotels in de BEKENDE VAKANTIEPLAATSEN én in het HOOGSEIZOEN! Boek nu, want 0P=0P! Boek nu uw vakantie mét vertrek in juli of augustus en profiteer van extra hoogseizoen kortingen! Turkije v.a. 279,-o.b.v. logies Lesbos v.a. 399,- o.b.v. logies Algarve v.a. 299,-o.b.v. logies Corfu v.a. 399,- o.b.v. logies Turkije v.a. 379,- o.b.v. All Inclusive Tenerife v.a. 449,- o.b.v. logies Kreta v.a. 395,- o.b.v. logies Hurghada v.a. 499,- o.b.v. All Inclusive Rhodos v.a. 399,-o.b.v. logies ontbijt Genoemde prijzen zijn vanafprïjzen per persoon o.b.v. 8 dagen iricl. vluchten verblijf in hotel of appartemenl Aparthotel The Residence***+ Perfect voor zonaanbïdders! Dit levendige en populaire complex is geheel gerenoveerd en op loopafstand van het centrum en strand! o.b.v. All Inclusive. Vertrek in juli en augustus. Reisnümmer: VLGR03-37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9